کی بهار سینمای ایران فرا می رسد !؟

اشاره : یادداشت زیر به قلم شکرخدا گودرزی ، بازیگر و کارگردان سینماست که در ویژه نامه وبسایت سینما فستیوال ، به نام ” سی نمای بهاری ” منتشر شده است .

شکرخدا گودرزی

سلام ، عید شما هموطنان عزیز مبارک باد .

خواستم یادداشتی تحلیلی از وضعیت سینما بنویسم دیدم مثنوی صد من خواهد شد . که نه مرا مجال نوشتن است نه شما را فرصت خواندن ! از خودم پرسیدم کی بهار سینمای ایران فرا می رسد !؟

وقتی که اعوجاج ، تغییر یافتگی و فراز و نشیب غیرقابل تخمین نباشد .

وقتی که سپهر بی نظمی ، گسستگی و عدم قطعیت سینمای ایران ، معلول غم انگیزی و دهشت زایی نباشد و اساس بنیاد خود را بر اصل خودبنیادی سینما ( یعنی عقلانیت ، دموکراسی ، عدالت و هنر ) قرار دهد .

وقتی که بر اساس اعمال فشارهای پیدا و پنهان زمینه را برای حذف برخی سلیقه ها که تاثیر بسزایی در هویت بخشی سینمای ایران دارند فراهم نکنیم .

وقتی که آمارهای واقعی ، تماشاگران واقعی و سینمای واقعی مبتنی بر نقد و حافظه ی اکنون باشد .

وقتی که محفل بازی و پشت پرده های کاذب و روابط و مناسبات خاص از میان برود و زمینه برای استفاده از تمام ظرفیت سینمای ایران خصوصا در عرصه ی بازیگری فراهم شود .

وقتی که به هر بهانه به حذف هم فکر نکنیم و به سینمای شریف ، در هر ژانری احترام بگذاریم .

وقتی که از نقد نهراسیم و زمینه ی حضور حداکثری سینماگران را فراهم سازیم و چنان چه برخی سیاست ها منجر به عدم حضور برخی از پیشکسوتان شده با تدبیر آنان را بازگردانیم تا جوانان از تجربیات ایشان بهره بگیرند .

وقتی که سیاست های شتابزده در سیاست خارجی سینمای ایران نباشد و از واژه هایی که بار تهمت ، حذف و غیره دارند استفاده نکنیم و موفقیت برخی فیلم ها را با واژه هایی چون لابی کردن لوس نکنیم .

وقتی که …

و این دغدغه همچنان در من جاری است چنان رودهای خروشان زادگاهم .

 برای دریافت ویژه نامه “ سی نمای بهاری ” اینجا را کلیک کنید .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *