نمایش 7 فیلم ایرانی در جشنواره ی یادبود قربانیان بمباران اتمی ژاپن

 پنج سینماگر ایرانی در جشنواره ای که به مناسبت یادبود مردم ژاپن که در بمباران اتمی آمریکا قربانی شدند، در کشور ژاپن حضور می یابند.
سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال، به کسانی که با آثار هنری در این جشنواره حضور پیدا کنند به رسم یادبود درنای کاغذی نماد بین المللی صلح در دنیا اهدا می شود.
قرار است رخشان بنی اعتماد با فیلم «ننه گیلانه»، پرویز پرستویی با فیلم «پاداش سکوت»، نرگس آبیار با فیلم «شیار 143»، کیومرث پوراحمد با فیلم «اتوبوس شب» و احسان عبدی پور با فیلم «تنهای، تنهای، تنها»، مصطفی رزاق کریمی با فیلم  «خاطراتی برای تمام فصول» و کمال تبریزی با «فرش باد» در جشنواره امسال فیلم هیروشیما حضور پیدا کنند.
درنای کاغذی نماد بین المللی صلح در دنیاست. ساداکو ساساکی از کودکان گرفتار در بمباران اتمی که در معرض تشعشات اتمی قرار گرفته و مبتلا به سرطان خون شده بود در دوره حیاتش در یک آسایشگاه شروع به ساخت درناهای کاغذی کرد. او در سن ۱۲ سالگی می شنود که اگر کسی هزار درنای کاغذی بسازد خدایان یک آرزوی او را برآورده می کنند و تصمیم به ساخت درناهای کاغذی می گیرد، اما پیش از مرگ تنها ۶۴۴ درنا را با تا کردن کاغذ ساخت. نام ساداکو به خاطر ساختن این درناهای کاغذی در جهان شناخته شده و به عنوان نماد دوستی و صلح شناخته می‌شود.
یکی از درنای کاغذی ساخته شده به دست ساداکو در حاشیه برگزاری بیست و هفتمین جشنواره بین المللی کودک و نوجوان توسط برادر ساداکو ساساکی و تعدادی از کودکان ژاپنی به ایران اهدا شد.
بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی دو عملیات اتمی هستند که در زمان جنگ جهانی دوم و به دستور هری ترومن رئیس جمهور وقت آمریکا علیه ژاپن انجام شد. سالگرد این بمباران 6 آگوست مصادف با 22 مرداد است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *