«ملبورن» ، دو جایزه از جشنواره فیلم استکهلم را به خانه آورد

فیلم سینمایی «ملبورن» اولین ساخته بلند نیما جاویدی شب گذشته موفق به دریافت دو جایزه از جشنواره فیلم استکهلم شد.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال ، بیست و پنجمین جشنواره فیلم استکهلم از ۱۴ تا ۲۵ آبان ماه در کشور سوئد برگزار شده و مهم ترین رویداد سینمایی منطقه اسکاندیناوی محسوب می شود.

جشنواره فیلم استکهلم جایزه «اسب برنزی» خود را که با ۳/۷ کیلوگرم، سنگین ترین جایزه یک جشنواره فیلم در جهان محسوب می شود، به بهترین فیلم، جایزه یک عمر دستاورد هنری و جایزه خیال و رویا داده و جایزه «اسب آلومینیومی» را نیز به بهترین کارگردان اول، فیلمنامه، موسیقی، فیلمبردار، بازیگر زن و مرد و فیلم کوتاه اعطا می کند. جایزه یک عمر دستاورد هنری امسال جشنواره به اما تورمن و مایک لی داده شد. هیات داوران جشنواره شامل دنیل اسپینوزا (کارگردان سوئدی)، دبرا گرانیک (کارگردان فیلم معروف استخوان زمستانی)، اریکا واسرمن (تهیه کننده سوئدی)، یوهان باه کوهنکه (ستاره فیلم فورس ماژور) جایزه بهترین فیلم خود را به فیلم فرانسوی  «کودکی» ساخته سلین شیاما داد که فیلم افتتاحیه بخش پانزده روز کارگردان های امسال جشنواره فیلم کن بود، جایزه بهترین فیلم اول به فیلم کره ای “دختری در آستانه در” اختصاص داده شد که در بخش نوعی نگاه جشنواره کن حضور داشت.

هیات داوران جشنواره در بیانیه خود برای اعطای جایزه بهترین فیلمنامه به نیما جاویدی اعلام داشت: “هنگامی که یک شخصیت دست به انتخابی می زند که درک آن دشوار است، چالش بیننده آن است خود را در جایگاه آن شخصیت قرار دهد. فیلم ما را به واکنش وا داشته تا به عواقب کارهایمان بیندیشیم. این فیلم تاییدی بر این نکته است که یک انسان مسئول بودن چه دشوار و پیچیده است.”

داوران جشنواره استکهلم در توجیه اعطای تقدیرنامه ویژه بهترین فیلمبرداری خود به هومن بهمنش نیز گفت: “تقدیر ویژه برای فیلمبردار خستگی ناپذیری که با دقت تمام، آپارتمانی را به هزارتوی روح و روان تبدیل کرده است.”

فیلم سینمایی “ملبورن” در اولین نمایش بین المللی خود به عنوان فیلم افتتاحیه بخش هفته منتقدان هفتاد و یکمین جشنواره فیلم ونیز (۵ تا ۱۵ شهریور) به نمایش درآمد که با استقبال بی نظیر تماشاگران، منتقدان و دست اندرکاران حرفه ای سینما قرار گرفت. این فیلم سپس در بخش مسابقه دهمین جشنواره فیلم زوریخ (۳ تا ۱۳ مهر) و پس از آن در بخش مسابقه بیست و هفتمین جشنواره فیلم توکیو (۱ تا ۹ آبان) در ژاپن حضور یافت. حضور در بخش مسابقه بیست و پنجمین جشنواره فیلم استکهلم، چهارمین حضور بین المللی فیلم “ملبورن” است که منجر به دریافت دو جایزه برای فیلم شد. پانزدهمین جشنواره فیلم براتیسلاوا در کشور اسلواکی نیز از ۱۶ تا ۲۳ آبان میزبان این فیلم در بخش مسابقه خود بود و هم اکنون نیز، سی و ششمین جشنواره فیلم قاهره (۱۸ تا ۲۷ آبان) فیلم «ملبورن» را در بخش مسابقه رسمی خود در حال نمایش دارد. فیلم در روز ۲۷ آبان در سینه کلوب ژنو به روی پرده رفته و از ۳۰ آبان تا ۸ آذر نیز در بخش مسابقه پنجاه و یکمین جشنواره فیلم گیخون به اسپانیا می رود.

حضور های جهانی فیلم «ملبورن» در آذر ماه و پس از آن ادامه داشته و نیما جاویدی نامزد دریافت جایزه بهترین فیلمنامه هشتمین جایزه سالانه سینمای آسیا و پاسیفیک نیز شده است که در ۲۰ آذر ماه در شهر بریسبان استرالیا برگزار خواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *