مستند شمس لنگرودی به جشنواره سینما حقیقت می رود

فیلم مستند بلند ˝سخت مثل آب˝ به کارگردانی آرش سنجابی و تهیه‌کنندگی سعید اردهالی در بخش مسابقه ملی هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت روی پرده می‌رود.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، این فیلم مستند در مدت زمان ۸۵ دقیقه، پرتره‌ای از شمس لنگرودی شاعر معاصر ایران را به تصویر می‌کشد.

محمد شمس‌لنگرودی در سال ۱۳۲۹ در شهر لنگرود متولد شد و سرودن شعر را از دهه ۱۳۵۰ آغاز کرد. نخستین دفتر شعرش “رفتار تشنگی” در ۱۳۵۵ منتشر شد، اما پس از انتشار مجموعه‌های “خاکس‌تر و بانو” و “جشن ناپیدا” در اواسط دهه ۶۰ به شهرت رسید.

از او در سال‌های دهه ۶۰ چهار مجموعه شعر از جمله “قصیده لبخند چاک‌چاک” منتشر می‌شود؛ سپس ده‌سالی را با سکوت در شعر می‌گذراند و سرانجام در سال ۱۳۷۹ مجموعه شعر “نت‌هایی برای بلبل چوبی” را روانه بازار کتاب می‌کند.

این شاعر در دهه ۱۳۸۰ سال‌های سکوت و کم‌کاری را جبران می‌کند؛ در این سال‌ها هشت مجموعه شعر از او منتشر می‌شود که می‌توان به دفترهای شعر “پنجاه‌وسه ترانهٔ عاشقانه”، “رسم‌کردن دست‌های تو” و “شب، نقاب عمومی است” اشاره کرد. ضمن اینکه مجموعه شعر “۲۲ مرثیه در تیرماه” وی نیز از طریق رسانه‌های اینترنتی منتشر شده ‌است.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران “سینماحقیقت” را همزمان با ولادت باسعادت حضرت امام موسی کاظم (ع) و طی روزهای ۹ تا ۱۶ آذرماه ۱۳۹۳، با شعار “حقیقت بهترین راهنماست” که از فرمایشات حضرت علی (ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *