مایک نیکولز ، کارگردان آلمانی – آمریکایی درگذشت

«مایک نیکولز» کارگردان آلمانی آمریکایی برنده جایزه اسکار در سن 83 سالگی درگذشت.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال ، مایک نیکولز کارگردان برنده اسکار سال 1968 که فیلم‌هایی چون «چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟» و «باقی‌مانده روز» را در کارنامه‌ حرفه‌ای‌اش داشت، در سن 83 سالگی درگذشت.

وی یکی از 12 چهره‌ای بود که طی بیش از شش دهه فعالیت حرفه‌ای‌ش توانست چهار جایزه مهم دنیای هنر آمریکا یعنی «امی»، «گرمی»، «اسکار» و «تونی» را کسب کند.

نیکولز در سال 1967 با فیلم «فارغ‌التحصیل» جایزه علوم هنرهای آکادمی اسکار را به دست آورد و چندبار دیگر با «دختر کارگر»، «باقی‌مانده روز» و «چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟»، نامزد دریافت این جایزه مهم بین‌المللی شد.

آخرین اثر او «جنگ چارلی ویلسون» بود که «تام هنکس» و «جولیا رابرتز» در آن هنرنمایی کردند.

نیکولز فعالیت‌های هنری خود را از دهه 1950 با یک اثر کمدی شروع کرد و در عرصه‌ تئاتر، سینما و تلویزیون شخصیتی شناخته شده بود. او در سال 1962 جایزه بهترین آلبوم کمدی «گرمی» را کسب کرد.

اولین تجربه‌ کارگردانی او در تئاتر «برادوی»، همکاری با «نیل سایمون» بود که «رابرت ردفورد» در آن نقش‌آفرینی کرد. نیکولز اولین جایزه «تونی» را در سال 1964 برای همین نمایش دریافت کرد.

اولین پروژه‌ کارگردانی او در عرصه‌ سینما سال 1966 با ساخت «چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟» رقم خورد. «الیزابت تیلور» و «ریچارد برتون» ستاره‌هایی بودند که در این اثر اقتباسی ایفای نقش کردند. «داستین هافمن» نقش اصلی فیلم «فارغ‌التحصیل» را ایفا کرد و جایزه اسکار را نصیب نیکولز کرد.

به گزارش بی.بی.سی،‌ نیکولز درباره فعالیت خود در حوزه‌ها و ژانرهای مختلف می‌گفت: هرگز نفهمیدم چرا بعضی می‌گویند تو کمدی کار می‌کنی یا درام؟ فکر نمی‌کنم این دو خیلی با هم فرق داشته باشند. هر دو باید واقعی باشند و هیچ نمایش بزرگی در جهان وجود ندارد که بخشی کمدی درونش نداشته باشد. مقصد اصلی، انعکاس و نمایش زندگی است و این به معنای داشتن هر دو این ژانرهاست.

«بن استیلر»، «اوکتاویا اسپنسر» و «ران هوارد» از جمله چهره‌های شناخته‌شده‌ سینمایی هستند که به این فیلمساز مشهور ادای احترام کرده‌اند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *