عظیم جوانروح به خانه ابدی اش رهسپار شد

مراسم تشییع پیکر «عظیم جوانروح» مدیر فیلمبرداری سینما و تلویزیون ایران صبح امروز جمعه 7 آذرماه با حضور جمعی از هنرمندان و همکاران او  که در مقابل ساختمان شماره یک خانه سینما جمع شده بودند به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار شد.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال ،مراسم تشییع پیکر «عظیم جوانروح» با حضور علیرضا رضا داد، کیومرث پور احمد، حسن فتحی، داوود میرباقری، حسین جعفریان، حسن پورشیرازی، فرشته طائرپور، سید ضیاءالدین دری، حسام نواب صفوی و …در خانه سینما برگزار شد.

در ابتدای این مراسم پدرام اکبری به عنوان مستندساز و فرخ مجیدی از هم دانشکده‌های عظیم جوانروح سخنانی را در وصف شخصیت این هنرمند فقید مطرح کردندو شرحی از کارنامه هنری عظیم جوانروح قرائت کردند .

در ادامه مراسم کیومرث پوراحمد که در مجموعه‌های «قصه‌های مجید» و «سرنخ» که با جوانروح همکاری داشت در سخنانی گفت: تلخ‌تر از مرگ عظیم مرگ ماست که در کُنج عزلت خزیده‌ایم و از هم دلمرده شده‌ایم‌ و چشم سیاستمداران فرهنگ ستیز بالندگی فرهنگ را نمی‌تواند ببیند.همگی بیرون از زمان ایستاده‌ایم و هیچ کس با هیچ کس سخن نمی‌گوید و خاموشی است.

پوراحمد با اشاره به خلاقیت جوانروح گفت: عظیم جوانروح در هر پروژه به سرعت به محور گروه تبدیل می‌شد و در هر جایی که بود تعادل ایجاد می‌کرد. او مانع هر گونه تنش در گروه می‌شد و همواره پر از انرژی بود. خاطرم است در این سریال ما گاهی مجبور می‌شدیم تا 2 یا 4 صبح کار کنیم و عظیم همچنان پر از انرژی و پر از نشاط بود، حتی من گاهی بعضی از صحنه‌های سریال‌ را به عظیم می‌دادم و او به خوبی کار را کارگردانی می‌کرد. عظیم و کار با او برای هر کارگردانی نعمت بود. حالا عظیم رس زندگی را کشید و پوزخندی به خاک زد و رفت.

پوراحمد در سخنان خود تصریح کرد: اما از خاکستر او هم خلاقیت بلند می‌شود و مثل خاری در چشم‌های سیاست‌بازان می‌رود.

وی در پایان بیان کرد: عظیم رفت، همه می‌رویم اما خاری که از خاکستر او بلند می‌شود به چشم سیاست‌بازان فرهنگ ستیز می‌رود که نمی توانند فرهنگ و به خصوص سینما را ببینند.

 

در ادامه این مراسم حسن بشکوفه تهیه کننده سینما نیز با بغض درباره عظیم جوانروح گفت: صحبت کردن برایم سخت است احساس غریبی می‌کنم در این مدت از خودم پرسیدم چرا خانه سینما؟ و بعد به خودم گفتم خب ما خانه‌ای دیگر نداریم ما از تلویزیون بیرون افتادیم اما سینما و خانه سینما، خانه ماست.

وی ادامه داد:آن چیزی که در خصوص عظیم جوانروح می‌گویم به حرفه خودم بر می گردد یک زمانی تهیه‌کنندگی تعریفی داشت و تهیه کنندگی عاملی بود برای تعامل با هنرمندان و مخاطبان و مدیران اما برای مدیریت پشتوانه نیاز بود. یک تهیه کننده زمانی می‌تواند موفق باشد که پشتوانه‌ای پشت او باشد.

این تهیه‌کننده سینما و تلویزیون با اشاره به روحیه پردانه جوانروح در هنگام کار تصریح کرد: فیلمبرداران تلویزیون و سینما پشتوانه‌های اصلی تهیه کنندگان بودند و در این میان او از این هم فراتر بود، او پدری می‌کرد تیم را جمع می‌کرد و در این سه چهار کار بزرگی که انجام دادیم تنها کسی که می‌شد به او اتکا کرد، “عظیم” بود. او آنقدر حوصله داشت و هیچ چیز از چشمانش دور نبود.

عظیم جوانروح تیمش را همچون بچه‌هایش دوست داشت از اعضای تیمش به حدی حمایت می‌کرد که حتی بزرگترین اشتباهات یک فرد را در جمع نادیده می‌گرفت اما در خفا این اشتباه را به او گوشزد می‌کرد.

5

از دیگر سخنرانان این مراسم انوشیروان ارجمند بود که در مجموعه‌های «معصومیت از دست رفته» و «مختارنامه» چندین سال با مرحوم جوانروح همکاری کرده بود در بیان ویژگی‌های اخلاقی و حرفه‌ای این فیمبردار فقید سینما و تلویزیون گفت: جوانروح یار مهربان، رفیقی شفیق،‌ غم‌زدا‌، همدمی‌ نیکوصفت بود.زمانی که در سال 53 از تهران به مشهد منتقل شدم با عظیم چندین تله فیلم کار کردیم. وقتی همه اعضای تیم تلویزیون و تئاتر با هم جمع می‌شدیم واقعا این طور بود که جای عظیم خالی است و همه به دنبال او بودند. تا جمع را سازمان ببخشند. عظیم مثل زنجیری بود که همه را به هم وصل کرده بود.

بازیگر مختارنامه در ادامه گفت : من امروز تنها از جانب خودم برای تسلیت نیامده‌ام. شب گذشته با محمود فلاح(تهیه کننده مختارنامه) تلفنی صحبت می‌کردم که او با بغض و گریه به من گفت آیا فردا می‌روی؟ و من نیز گفتم بله. او گفت که من حالم خوب نیست و از جانب من به خانواده عظیم‌، خانواده سینما و تلویزیون تسلیت بگو.

وی همچنین با قرائت قطعه‌ای ادامه داد : شاید این قطعه‌ای که من می‌خوانم در یادداشت‌های عظیم باشد، باور نمی‌کنم آدمی با آن انرژی در قالب بزرگ آنقدر نازک‌دل ‌،نازک بین و زیبایی شناس باشد. همکاری‌ام با عظیم در سریال «مختارنامه» و «معصومیت از دست رفته» برایم افتخار بود. به قول محمود فلاح: «عظیم اگر تو نبودی مختارنامه هم نبود».

سپس پیکر زنده‌یاد “عظیم جوانروح” با بدرقه علیرضا رضاداد ، داود میرباقری، حسن پورشیرازی ، مسعود کرامتی،سیدجواد هاشمی، فریبرز عرب‌نیا، فرشته طائرپور، منوچهر شاهسواری، گیتی معینی‌، تورج منصوری‌،‌ محمدرضا موینی‌،حسن فتحی‌، فریبا کوثری‌، مسعود فروتن‌، مهدی میامی‌، حسین جعفریان‌، فرهاد ورهرام، حسام نواب صفوی‌، حسن زاهدی، ضیاء الدین دری‌، محمد داودی‌، محمد آلادپوش وجمعی از اهالی سینما و تلویزیون از “خانه سینما” به قطعه هنرمندان بدرقه شد.

 

عظیم جوانروح فیلمبردار پیشکسوت سینما و تلویزیون بود که بر اثر بیماری سرطان درگذشت و تشییع پیکر او به دلیل حضور فرزندش در خارج از کشور به امروز موکول شد . سام جوانروح پسر زنده‌یاد عظیم جوان‌روح صبح امروز از کانادا به ایران آمده بود نیز در برنامه حاضر بود. لازم به یادآوری است مراسم ترحیم عظیم جوانروح یکشنبه نهم آذر ماه ساعت 20 الی 21 و30 در مسجد شهرک قدس برپا خواهدشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *