نمایش ۱۲۰ فیلم از ۵۴ کشور در سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر

نشست خبری سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ، دیروز با حضور رضا میرکریمی در پردیس سینمایی چهارسو برگزار شد.

سینما فستیوال
به گزارش سینما فستیوال ، نشست با نمایش و رونمایی از پوسترهای بخش های مختلف از جمله جام جهان نما، بازسازی کلاسیک ها، دارالفنون، جشنواره جشنواره ها، سینمای ایتالیا، مروری بر سینمای گرجستان، بازار، زیتون های زخمی و … آغاز شد.
در ابتدای نشست رضا میرکریمی دبیر این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: این جشنواره چهارمین دوره استقلال از جشنواره ملی را پشت سر می‌گذارد که برای این کار تحقیقات بسیاری شد که یکی از آن‌ها کاهش هزینه بود. از ۲سال پیش مسئولیت این کار را با اتکای یک گروه خوب و حرفه ای در سینمای بین الملل برعهده گرفتم تا هم‌تراز سینمای ایران جشنواره ای داشته باشیم که همان اندازه جهانی باشد.
وی ادامه داد: ما مرزی برای جشنواره قایل نیستیم و دوست داریم با همه ارتباط داشته باشیم اما کشورهای منطقه هم مذهب و هم‌فرهنگ جزو اولویت های ما به شمار می رود و ما در کنار آن به دنبال دوست یابی هستیم.ایجاد چارت سازمانی و نظم برگزاری جشنواره برای ما از اهمیت بسیاری برخوردار بود و بر‌عکس نقدهایی که به ما می شد سال گذشته نماینده فیپا با حضور در جشنواره و بررسی آن بیان کرد که جشنواره جهانی فجر می تواند جزو جشنواره های الف جهان باشد.
وی بیان کرد: ما خیلی عجله ای برای تغییرات نداریم هر چند به فکر از بین بردن کمبودها هستیم همچنین کمترین تغییر مدیریت را در این جشنواره داشتیم و تجربه‌های بسیاری در این زمینه کسب کردیم. خوشبختانه امسال مهمانان زیاد و فیلم های بسیاری داریم.
وی اعلام کرد: امسال برای ثبت نام در جشنواره اعلام کردیم کسی که می خواهد فیلمش را برای جشنواره ما بفرستد باید رقمی را بپردازد. این الگوی جشنواره های بزرگ دنیا است و با همین الگو بیش از ۱۶۰۰فیلم شرکت کردند و برای فیلم شان ۲۰دلار پرداخت کردند. این نشان می دهد که متقاضی واقعا علاقه مند شرکت در جشنواره است و حاضر است هزینه آن را بدهد.
میرکریمی خبر داد: امسال ۳۰۰مهمان از ۷۸کشور به ایران می آیند که ۵۵نفر از این جمعیت مرتبط با دارالفنون هستند یعنی مهمانان خارجی این بخش هستند زیرا همانطور که می دانید دارالفنون ۱۱۰دانشجو از ایران و جهان دارد. همچنین امسال از همه استان‌های کشور و از حدود ۳۰کشور مهمان داریم که ورک شاپ های خوبی برای آنها در نظر گرفته ایم.
رضا میرکریمی دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر اعلام کرد : مهمان ویژه به نام اولیور استون فیلمساز برجسته آمریکایی داریم که همراه ما خواهد بود. او ابراز تمایل داشت که در جشنواره برنامه ای داشته باشد و ما برنامه مفصلی برای او چیدیم.
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر به تقویت بخش علمی جشنواره تاکید کرد و گفت: هم بر این مساله تاکید داشت که ما استادان خوبی در این سال ها دعوت کرده ایم و آنها ورک شاپ های خوبی برگزار کرده اند و این، باعث تقویت بنیان های علمی جشنواره ما شده است.
وی با اشاره به بخش بازار در جشنواره جهانی فیلم فجر تصریح کرد: ما شاهد استقبال خوبی در بخش بازار هم هستیم و وقتی آنها با هزینه شخصی برای حضور در بازار به ایران می آیند علامت خوبی برای ما است و باعث می شود ما هم بازار را بیشتر جدی بگیریم. در این دوره از جشنواره ۱۲۰فیلم از ۵۴کشور انتخاب شدند که همگی دارای ارزش های سینمایی و تنوع بالایی هستند که علاوه بر آن توجه به پسند مخاطب نیز برای انتخاب این فیلم ها لحاظ شده است. اکثر فیلم های انتخاب شده ممکن است دیگر در ایران نمایش داده نشود و این فرصت خوبی برای علاقه مندان به سینما است.
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر درباره بخش «مستند زیر ذره بین» عنوان کرد: بهترین‌های فیلم های مستند را می توانید در این بخش جستجو کنید و توصیه می کنم فیلم های این بخش را ببینید. امسال نمایش‌های ویژه به بهترین های کشورهایی که به اسکار معرفی شده بود، اختصاص دارد که فرصت بسیار خوبی برای فیلم بین‌ها است. همچنین بخش «فانوس خیال» بر عکس سال گذشته با حضور فیلم هایی از ژانرهای مختلف برگزار می شود.
بخش «زیتون های زخمی» نیز امسال مانند سال گذشته برگزار می شود البته این بخش گسترده تر شده و درآن به مسایل مختلف از جمله فلسطین توجه شده است.در مورد محیط زیست و بحران آب و آلودگی هوا هم بی اعتنا نبودیم و در این زمینه ۲فیلم در جشنواره رونمایی می شود. همچنین یک فیلم ورزشی با موضوع فوتبال داریم که با حضور فوتبالیست ها برگزار می شود.
میرکریمی اظهار کرد: امسال مروری بر سینمای ایتالیا داریم که تاثیر زیادی بر سینمای جهان و ایران داشته و ما می خواستیم از حال و روز امروز سینمای ایتالیا خبر داشته باشیم از همین ‌رو مهمانان و فیلم های برجسته‌ای داریم. سینمای گرجستان هم امسال مرور می‌شود چرا که فیلمسازان بزرگی دارد.
میرکریمی خبر داد: امسال در دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی، علامه طباطبایی، سوره و دانشگاه هایی که سال قبل میزبان جشنواره بودند، نشست های تخصصی خواهیم داشت. همچنین بخش فیلم های کوتاه آلمانی را داریم که انجام می شود ضمن اینکه بخش دانشگاهی هم امسال در پنج دانشگاه سمینار و مستر کلاس برگزار می کند که این بخش با استفاده از اساتید در دانشگاه تهران، علامه، شهید بهشتی، سوره و … انجام می شود.
طبق اعلام میرکریمی در بخش «فانوس خیال» سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر فیلم های ایرانی «سرو زیر آب» ساخته محمدعلی باشه آهنگر، «مارموز» ساخته کمال تبریزی و «گرگ بازی» ساخته عباس نظام‌دوست پذیرفته شده اند.
رضا میرکریمی دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر از حمایت ویژه سازمان سینمایی و شخص وزیر ارشاد تشکر کرد و گفت: خوشحالم که غیر از حوزه وزارت ارشاد، حوزه های دیگر هم با جشنواره همکاری و همدلی زیادی داشتند.
کیوان کثیریان مدیر رسانه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر در این بخش از نشست به آغاز پیش فروش بلیت های جشنواره از ساعت ۱۵درسایت سینماتیکت و سایت جشنواره خبر داد و اعلام کرد اهالی رسانه نیز باید بلیت را در سایت انتخاب کنند ولی برای آنها رایگان است.
با آغاز بخش پرسش و پاسخ، پرسش اول درباره اینکه این جشنواره هدف مشخصی را دنبال نمی کند و نگاه میرکریمی به جشنواره جدی نیست مطرح شد که میرکریمی در پاسخ گفت: ما هر بخشی را که طراحی کردیم با فکر و اعتقاد بوده است.
وی همچنین تاکید کرد: تعداد اتفاقات و برنامه های جشنواره با هدف طراحی شده است و جشنواره ما تنها جشنواره ای نیست که بخش های مختلفی دارد و دیگر جشنواره های معتبر جهان نیز بخش های مختلفی دارد.
میرکریمی افزود: ما تلاش داریم جشنواره‌ای در تراز جمهوری اسلامی داشته باشیم و بتوانیم در جهان با وجهه ای فرهنگی حضور یابیم. خارجی ها ما را رصد می کنند. امسال ما همزمان با ۳جشنواره مهم جهانی چون مسکو و پکن برگزار می شویم ولی باز هم مهمانان خارجی حاضر هستند در جشنواره ما حضور یابند.
میرکریمی توضیح درباره بخش بازار را به مسئول بخش بازار محول کرد و درباره حضور فیلمسازان و بی میلی آنها به جشنواره‌ها گفت: ما باید کار ایجابی کنیم تا سینماگران متمایل به حضور در جشنواره شوند. ما باید جشنواره ای کارآمد و با برنامه های متنوع برگزار کنیم تا سینماگران متمایل به شرکت در جشنواره باشند.
وی در پاسخ به این پرسش که چه چشم‌اندازی برای جشنواره جهانی دارد، بیان کرد: من چشم انداز خوبی برای جشنواره می بینم و پافشاری روی اصولی که داریم باعث موفقیت ما می شود. آثار انتخاب شده برای جشنواره بر اساس موازین کشور انتخاب می شوند و چه بسا در سال های آینده کارگردانان مطرح جهان برای سینمای ایران فیلم بسازند. بودجه جشنواره امسال به دلیل تورم ۸میلیارد است و من هربار شرمنده مدیرانم از نظر دستمزد می‌شوم و همیشه می گویم این کار ملی است و باید انجام شود. البته ما دنبال صرفه جویی هستیم و دو بار نیز از طرف وزارت ارشاد برای ارایه اسناد روشن مالی تشویق شده ایم.
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر درباره حضور پیدا نکردن فیلم فرهادی در این جشنواره متذکر شد: برای اصغر فرهادی پیغام دادیم اما شرکت پخش کننده فیلم تاکید کرد که فیلم آماده نمی شود و قرار است در کن نمایش داده شود. ما تعامل خوبی با فرهادی داریم و شاید در دوره بعد در مقام داور از حضور او بهره ببریم.
میرکریمی در پایان نشست درباره مقاله روزنامه هاآرتص رژیم اشغالگر قدس که فضاسازی علیه جشنواره جهانی فیلم فجر انجام داده بود، توضیح داد: این امر نشان دهنده الهام بخش بودن جشنواره است و اینکه ما مسیرمان را درست رفته‌ایم. ما عصبانی نیستیم و دوست داریم به جز رژیم اشغالگر قدس با همه جهان کار کنیم. ما ردپای سینماگران برجسته مثل کیارستمی را در سینمای قفقاز و ترکیه مشاهده می‌کنیم بنابراین باید موضعی که ما را در جایگاه بالاتری قرار می دهد، حفظ کنیم. نکته دیگر سرمایه‌گذاری در دیپلماسی عمومی است که هزینه‌های کشور را در حوزه سخت افزاری کاهش می‌دهد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *