“دیوار ِ آلمانی در جشنواره بی در و پیکر اما بین المللی فجر!

یادداشتی بر فیلم “دیوار” به بهانه نمایش آن در بخش بین الملل سی و دومین جشنواره فیلم فجر

دیواار

با شوق به دیدن فیلم “The wall” محصول مشترک کشور آلمان و اتریش رفتم. به امید اینکه فیلم خوب و متفاوتی ست و شانس دیدن فیلمی ساخته اروپا را بر پرده سینما آزادی داریم. اما فیلم با ریتم وحشتناک آرامش و با قصه بی سرو ته اش ما را به مدت ۱۱۰ دقیقه در سالن سینما نگه داشت. ۱۱۰ دقیقه ای که گاهی چرت زدیم وگاهی به پرده فقط خیره شدیم و هر از گاهی ، فقط هر از گاهی با شخصیت فیلم همزاد پنداری کردیم . فیلمی که با این سوژه مورد نظر کارگردان باید حداکثر ۴۵  دقیقه طول می کشید تا تاثیر خود را بر مخاطب بگذارد و مخاطب بهت زده از سالن بیرون بیاید که گویی خودش ، هم اکنون داخل دیواری شیشه ای زندگی می کند ، تنها ست ولی گویی به تنهایی عادت کرده و آن را عادی می داند و از آن لذت می برد.

و مشکل از ماست ، از مسئولین جشنواره است! از ماست چرا که به هر قیمتی می خواهیم بین المللی باشیم و فیلم های درجه چندم دنیا را با تبلیغات آنچنانی ، مثل ” نمایش فیلم با حضور کارگردان” وارد جشنواره کنیم و بعد هم که تماشاچی می آید آقای کارگردان احتمالا در کشور خودشان هستند و حتی در ایران هم نیستند که ما امید داشته باشیم روز دیگری در جشنواره او را می بینیم!!!

و احتمالا آنان که صلاحیت حضور فیلم را در جشنواره بین المللی فیلم فجر می سنجند همین که اثری از کشوری جز ایران باشد بر آن مهر تایید ورود به جشنواره را می زنند و ما را ۱۱۰ دقیقه سرِکار می گذارند و البته جیب مان را خالی می کنند!!! اما مهم این است که جشنواره بین المللی است!

المیرا نداف – سینما فستیوال

۵ دیدگاه

 1. من هم این فیلم را دیدم. خیلی بد بود. کلی سوال رو بی جواب گذاشت یا جواب های غیر منظقی داد.
  جالبه که مردم هم دست زدند!!!! فکر می کنم دلیلش هم همانطور که شما گفتید به ذلیل فیلم مثلا بین المللی بودنش بود.

 2. سی و دو سال است که جشنواره فبلم فجر دارد برگزار می شود بدون انکه هیچ تغییری و بلکه تاثیری در ارتقای سینمای ایران داشته باشد. بله کاملا درست است مسئولین جشنواره در تمام این دوران هایی که برگزار شده ، تنها به فکر رزومه ی کاری خود بوده اند. و برای همین است که حاضرند به هر قیمتی نام بین المللی همچنان بر روی نام جشنواره فجر یدک کشیده شود!

  1. به نظر من باز جشنواره امسال با همه ی کم کاری هایی که کرده بهتر از سال های قبل بوده.
   فیلمهای خیلی متنوع تری به نسبت سال قبل داشتیم
   همه ی مشکلات که یک شبه حل نمی شه

 3. ای بابا وقتی می گن جشنواره بین المللی! !! باید این کارا هم کنن دیگه. فکر می کنن با 4 تا فیلم مزخرف کشورهای دیگه دارن جشنواره بین المللی برگزار می کنن!

 4. به نظرم فیلم خیلی مباحث فلسفی خوبی رو در بر داشت. این حصاذی که ما دور خودمون کشیدیم کاملا ملموس بود.
  تحمل فیلم های بلوک شرق یک مقدار سخت است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *