درگیری دروغین/ یادداشتی بر فیلم “ملبورن” اثر نیما جاویدی

ملبورن

 در هنگام تماشای فیلم به دوستی که کنارم نشسته بود گفتم:” سالها پیش می گفتی کیارستمی آسیب سینمای ماست اما حالا چند سالی است فرهادی از خجالتش درآمده با بد فهمی از سید فیلد بیچاره.”

“ملبورن”  ورژن دیگری از شیوه فکر و قصه گویی فرهادی است. شاید کمی با حوصله تر و بی اطوارتر ، بدون حقه بازی. اما وجه اشتراک مهم ترشان نشناختن حس انسانی و شاید بی اهمیت بودن نسبت به رابطه های انسانی و به هر بهانه فرار را بر قرار ترجیح دادن.

ملبورن قصه ای است که از ۲ خط تجاوز نمی کند و مرعوب گره کورش است. آدم هایش را با شکل و شمایل عادی تصویر می کند اما مسئول و متشخص ، تا جایی که به شریک زندگیشان هم رحم نکرده و به نوبت توسط هم، باز خواست می شوند. آدم هایی که ترسشان انسانی نیست و ادایش هم، حتی لحظه ای واقعی  نمی شود. شاید چون گره اش – بحران – واقعی نیست و بیش از حد بزرگ برای دهان فیلمساز و شخصیت هایش!!!

شکیبا سام – سینمافستیوال

۹ دیدگاه

 1. ببخشید مسئول و متشخص؟؟؟؟؟ نویسنده این کلمات رو بر چه اساسی و از کجا مطرح کرده؟؟؟با اینکه مطلب سعی کرده انتقادی باشه اما ظاهرا نویسنده ی محترم هم بدجوری مرعوب فرم شده!!!!

 2. این نوشته یادداشت هم نبود، یه متن چند خطی بود در مورد فیلم که نمی شه روی گفته های نامنظم و پراکنده اش حسابی باز کرد

 3. من می فهمم که پیروی فرهادی بوده اما یک اینکه فرهادی افتخار سینمای ماست نه آسیب و دو اینکه کی گفته فیلمای فرهادی ادا و اطوار داره؟؟؟یعنی می خواین بگین این فیلم از فیلم های فرهادی بهتره؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. فرهادی افتخار سینمای ماست؟؟؟؟!!!!!
   با این وجود این سینما باید درش رو تخته کنه! هرچند که خیلی دور نیست. با این وضع جشنواره!!!
   فرهادی که پشت اسکار گرفتنش این همه حرفه چزور می تونه انتخار سینمای ما باشه؟

 4. هه هه…این ادبیات چقدر شبیه به ادبیات مسعود فراستی توی برنامه ی هفته. همه ی تلاشتون این بوده که ادای حرف زدن فراستی رو در بیارید؟؟؟؟ به زور که نمی شه.

  1. آره موافقم…با این تفاوت که فراستی توی یه برنامه ی تلویزیونی نقد می کرد و شفاهی گفته می شد اما توی این یادداشت حتی تلاش نشده که اون ادبیات به نوشته نزدیک بشه….انگار یکی داره حرف می زنه فقط!!!

 5. آخه آدم حسابی، کسی که هنوز فیلم رو ندیده!! تازه روز دوم جشنواره نقد می ذارین اینجوری!!! اول فیلم رو واسه ما بگید بعد یهو عقده هاتون رو خالی کنید رو سر فیلمساز!!!
  هم با ساسان88 موافقم هم با شکوه خانوم معلوم نیست از چی حرف می زنید!!!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *