حضور ویدئوآرت «باد و مرگ» در جشنواره‌های قاهره و مارسی

ویدئوآرت «باد و مرگ» اثر محمود نورایی در جشنواره‌ی آثار ویدئویی قاهره و جشنواره‌ی «هر لحظه» مارسی به‌نمایش درخواهد آمد.

download (3)

به گزارش سینما فستیوال ، ششمین جشنواره‌ی آثار ویدیویی قاهره (Cairo Video Festival) که در حاشیه‌ی سی‌وششمین جشنواره‌ی فیلم قاهره برگزار می‌شود، از فردا 9 نوامبر آغاز به کار می‌کند و در این بخش میزبان ویدئوآرت «باد و مرگ» اثر محمود نورایی است. این ویدئو روز 18 نوامبر (27 آبان ماه) در این فستیوال به‌نمایش درخواهد آمد.

جشنواره‌های سینمایی (الف) دنیا مانند کن، ونیز، برلین، ترایبکا، قاهره و … در سال‌های اخیر رویکرد جدیدی را به هنر ویدئو داشته‌اند و در کنار جشنواره‌های سینمایی خود، بخشی را به‌نمایش آثار ویدئوآرت اختصاص داده‌اند. ویدئوآرت «باد و مرگ» نیز تنها نماینده‌ی ایران در فستیوال قاهره است. این ویدئوآرت سال گذشته در جشنواره‌ی کن (2013 Aviff Cannes) نیز به‌نمایش درآمد و این برای دومین‌بار است که در یک جشنواره (الف) به‌نمایش گذاشته می‌شود.

ویدئوآرت «باد و مرگ» محمود نورایی در ششمین جشنواره‌ی آثار ویدئویی قاهره در کنار آثاری از کشورهای آمریکا، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، بوسنی و هرزگوین، صربستان، کانادا، فرانسه، لبنان، آرژانتین، استرالیا، اسلواکی، کلمبیا، پرتغال، مکزیک، کره جنوبی، چین، فنلاند، روسیه، شیلی، کوبا، سوئد، پرو، چک، لهستان، ترکیه، بلژیک، هلند، نروژ، دانمارک، سوئیس و مصر به‌نمایش درخواهد آمد.

همچنین این اثر در بیست‌وهفتمین جشنواره‌ی آثار ویدئویی «هر لحظه» (Festival Les Instants Vidéo) مارسی نیز به‌نمایش درخواهد آمد. این جشنواره از امروز 8 نوامبر (17 آبان‌ماه) آغاز به کار می‌کند و از ایران میزبان ویدیوهایی از محمود نورایی، ندا فیروزه و آزاده نیلچیان است.

ویدئوآرت «باد و مرگ» روز 11 نوامبر (20 آبان‌ماه) در این فستیوال که 159 ویدئوآرت از 44 کشور دنیا حضور دارند به‌نمایش گذاشته می‌شود.

محمود نورایی در این اثر به موضوع «مرگ» پرداخته است و نگاهی مینی‌مال و معناگرا به مرگ از دریچه‌ی فلسفه دارد. این اثر هم از نظر گزینش موضوع و هم از نظر فرم، نوعی ساده‌نگری را با مفاهیم پیچیده‌ای مانند فلسفه‌ی وجودی مرگ بررسی کرده است. در این ویدئو عکس‌های قدیمی به‌عنوان تصاویری ابژکتیو مورد بازخوانی قرار گرفته و در ورای آن‌ها موضوع مرگ به‌صورت سوبژکتیو مورد خوانش مخاطب قرار می‌گیرد.

این ویدئو پیش از این در شصت‌وششمین جشنواره‌ی فیلم کن (2013 Aviff Cannes) و جشنواره‌ی لینکلن انگلیس (GNRAL FEST 2014) به‌نمایش درآمده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *