تندوینگر “راننده تاکسی” درگذشت

«تام رولف»، تدوینگر سرشناس هالیوود و برنده اسکار فیلم‌هایی چون «راننده تاکسی» و «مخمصه» در 83 درگذشت.

 تام رولف

به گزارش سینمافستیوال،  «تام رولف»، تدوینگر سوئدی در سال 1983 برای فیلم «The Right Stuff» موفق به کسب جایزه اسکار بهترین تدوین شد و سابقه‌ تدوین بیش از 40 اثر سینمایی را در کارنامه هنری خود داشت.

وی تدوین فیلم‌هایی چون «راننده تاکسی» مارتین اسکورسیزی(1976)، «مخمصه» مایکل مان(1995) و «تعادل» به کارگردانی «کرت ویمر» (2002) را برعهده داشت و در سال 2003 موفق به کسب جایزه دستاورد حرفه‌ای از انجمن تدوینگران سینمای آمریکا شد.

وی در سال 1982 برای تدوین فیلم «بازی‌های جنگ» ساخته «جان بدهام» جایزه انجمن تدوینگران سینمای آمریکا را از آن خود کرد و برای فیلم‌های «The Right Stuff» ساخته «فیلیپ کافمن» و «نجواگر اسب» به کارگردانی «رابرت ردفورد» دو بار نامزد کسب این جایزه شد.

از دیگر فیلم‌های مطرحی که «رولف» تدوین آنها را برعهده داشت می‌توان به «ارتباط فرانسوی» (1975)، «مردی که رقص گربه‌ها را دوست داشت»(1973)، «آخرین قهرمان آمریکایی»(1973)، «دروازه بهشت»(1980) و «نه و نیم هفتشه»(1986) اشاره کرد.

رولف که اصالتا سوئدی بود،‌ در دو دوره ریاست انجمن تدویتگران سینمای آمریکا را برعهده داشت و یکی از اعضای اصلی آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *