بر سر “شهر فرنگ” ایرانی چه خواهد آمد

«شهر فرنگ» هنرمند ایرانی که بیش از 25 روز است در گمرک فرودگاه کانادا توقیف شده است، اگر تا سه روز آینده تکلیف‌اش روشن نشود، دور ریخته خواهد شد.

 سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال ، صدف فروغی – هنرمند ایرانی – که چیدمان ویدئو «شهر فرنگ»‌ را قرار بود در چند گالری و موزه در کانادا به نمایش بگذارد در اینباره توضیح داد: ما این شهر فرنگ را در ایران ساخته بودیم. وقتی هشتم تیر برای تحویل گرفتن جعبه‌های حامل قطعات این شهر فرنگ به اداره گمرک فرودگاه کانادا (مونترال) مراجعه کردیم، با برخورد بسیار تند و توهین‌آمیز یکی از ماموران مواجه شدیم. هنگامی که مامور گمرک گذرنامه‌ی ما را دید، با لحنی بی‌ادبانه گفت: “شما ایرانی هستید و براساس تحریم‌ها حق ندارید چنین وسیله‌ای را از ایران وارد کانادا کنید.”

وی ادامه داد: ما سعی کردیم به او توضیح بدهیم که این‌ها قطعات یک کار هنری هستند و برای فروش هم نیست و ما از آن پولی درنمی‌آوریم. ولی او حتی به ما اجازه حرف زدن را هم نمی‌داد.

فروغی خاطرنشان کرد: این چیدمان ویدئو با حمایت شورای هنر کانادا به سرانجام رسیده است و ما پس از دو سال کار بر روی این اثر آن را از طریق پست هوایی (فریت) از ایران به کانادا فرستادیم.

این هنرمند همچنین گفت: اراِئه مدارک مختلف از جمله نامه شورای هنر کانادا هم موثر واقع نشد و کارمند اداره گمرک گفت: “اگر تا صبح هم اینجا بمانید جواب من تغییر نمی‌کند. این جعبه‌ها به مدت ۳۰ روز در انبار ما می‌ماند و سپس نابود و دور ریخته می‌شود.”

فروغی گفت: حالا از آن سی روز فقط سه روز دیگر مانده است. به همین منظور عریضه نامه‌ای را خطاب به وزیر امور خارجه ی کانادا و چند تن از اعضای پارلمان این کشور نوشته‌ایم و از ایرانی‌ها درخواست کردیم تا در صورت تمایل آن‌را امضا کنند.

 این شهر فرنگ به گفته‌ی هنرمندی که بانی آن است، از جنس حلبی ساخته شده است، هیچ ارزش مادی ندارد و فقط ارزش هنری دارد و قرار بوده همانند «شهر فرنگ» از داخل‌اش فیلم‌های کوتاه ویدئویی پخش شود.

منبع : ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *