ایوان شمس میزبان جشن رسانه ی سینما

جشن رسانه‌ها در حوزه سینما همزمان با سالروز تولد حکیم «ابوالقاسم فردوسی» 26 اردیبهشت ماه در تالار «ایوان شمس» برگزار می‌شود.

جشن رسانه
به گزارش سینما فستیوال به نقل از ایسنا، حمیدرضا دیبایی دبیر این جشن در نشستی که شنبه 20 اردیبهشت ماه‌ در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد‌، در تشریح جزئیات نخستین جشن رسانه‌ها گفت: شاهنامه سند رسای ما ایرانیان است و برترین رسانه ما در طول تاریخ بوده است. در زمانی که هیچ رسانه‌ای نبود‌، شاهنامه باعث شد زبان ما حفظ شود. به خاطر همین در روز تولد خالق شاهنامه اولین جشن رسانه‌ها را برگزار می‌کنیم.

وی ادامه داد: خبرنگاران در حوزه‌های دیگر به خصوص اقتصاد و صنعت به عنوان یک عنصر موثر شناخته می‌شوند اما در فرهنگ به ویژه سینما این موضوع مورد غفلت قرار گرفته است بنابراین احساس شد باید جشنی داشته باشیم و نشانی دهیم که رسانه‌ها در حوزه سینما کاملا موثر هستند.

دیبایی با بیان اینکه بعد از اعلام فراخوان 367 اثر به دبیرخانه ارسال شد‌، خاطرنشان کرد: در حوزه‌های خبر،‌گزارش‌، گفت‌وگو‌، یادداشت‌، نقد و عکس خبری کارهای زیادی به دستمان رسید که ما را شگفت زده کرد که بخشی از این آثار به بچه‌های استان‌ها اختصاص دارد.

وی افزود: در بخش رادیو – تلویزیونی هم همه برنامه‌های سینمایی بعد از انقلاب را در شورای سیاست‌گذاری بررسی و نتیجه را در روز جشن اعلام خواهیم کرد.

دبیر نخستین جشن رسانه‌ها در حوزه سینما، محمدرضا جعفری جلوه‌، حمیدرضا دیبایی،‌ مهدی مسعودشاهی‌، بهمن حبشی و محمد پرویزی را به عنوان اعضای شورای سیاست‌گذاری این جشن نام برد و با اشاره به داوران گفت: سیدمهدی شجاعی ‌، محمد حسین لطیفی ‌، طهماسب صلح‌جو‌، اکبر نبوی‌ و شهرام جعفری‌نژاد‌ از امروز بررسی آثار را آغاز خواهند کرد.

وی با اشاره به بزرگداشت‌های این جشن نیز اظهار کرد: در ابتدا فکر می‌کردیم افرادی که کار رسانه‌ای کرده‌اند و وارد سینما شده‌اند، محدود باشند اما بعد از آماری که درآوردیم به بیش از 100 اسم رسیدیم که بزرگداشت‌ها هم از بین افراد انجام می‌شود.

دیبایی ادامه داد: در این بخش از ابراهیم حاتمی کیا ‌، رسول صدرعاملی‌، ابوالحسن داوودی ‌، علی معلم‌ و فریدون جیرانی‌، تقدیر می‌شود و در حوزه نقد نیز جواد طوسی ‌، طهماسب صلح‌جو‌، مسعود فراستی‌ و محمد تقی فهیم مورد تقدیر قرار می‌گیرند، در واقع سعی کردیم از همه گرایشات فکری استفاده کنیم.

دیبایی به سه بزرگداشت ویژه این جشن اشاره کرد و گفت: از سید شهیدان اهل قلم ‌سید مرتضی آوینی به عنوان یک نشانه‌گذار‌، منتقد و رسانه‌ای موثر که آدرس درستی را در این عرصه می‌دهد تجلیل خواهیم کرد و همچنین رسول ملاقلی‌پور و سردار باقری که زمانی فعالیت خبرنگاری داشتند، تقدیر خواهد شد.

وی از تقدیر یک خبرنگار فعال در حوزه سینما خبر داد و گفت: خبرنگاری که در حوزه‌های مختلف اثرگذاری داشته و با ثبات در حرفه و رسانه‌اش، وجاهتی در بین اهالی خبرنگاران نیز داشته باشد، تقدیر خواهیم کرد و از سال بعد این انتخاب را در معرض نظر اهالی رسانه خواهیم گذاشت.

دیبایی ادامه داد: امیدواریم این جشن هر ساله برگزار شود‌ و در سال‌های بعد از نسل‌های بعدی تقدیر کنیم. آیین نامه‌ای هم برای تداوم این جشن در حال آماده شدن است.

وی از انتشار دو کتاب ویژه این جشن خبر داد و گفت: کتابی با عنوان «صد سینماگر رسانه‌ای» شامل معرفی سینماگرانی که فعالیت رسانه‌ای داشته‌اند توسط مسعود نجفی در حال آماده شدن است که در روز جشن به عنوان سند مکتوبی عرضه خواهد شد. همچنین تمام آثار پذیرفته شده در قالب کتابی بعد از جشن منتشر خواهد شد.

دیبایی در پاسخ به سوالی درباره تداخل این جشن با جشن منتقدان گفت: جشن منتقدان یک جشن صنفی است و جشن ما یک جشن نشانه گذاری بنابراین تداخلی با هم ندارند. خود ما به جشن منتقدان کمک می‌کنیم و معتقدیم هر سال باید برگزار شود، ضمن اینکه جواد طوسی دبیر جشن منتقدان هم از افرادی است که ما بزرگداشت او را برگزار می‌کنیم.

بنا به اعلام دبیر نخستین جشن رسانه‌ها در حوزه سینما، این مراسم با اجرای ژاله صادقیان و کنسرت علیرضا قربانی و اجرای قطعه «خشت و خاک» در خصوص شاهنامه برگزار خواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *