از سیمرغ تا اسکار، از اسکار تا هیچ!!

به بهانه نامزد شدن “گذشته” فرهادی در ۵ بخش جایزه سزار

اصغر فرهادی-2

بحث داغ چند روز پیش محافل سینمایی ما این بود که بالاخره اینکه فرهادی اسکار گرفت علتش فیلمِ عالی اش بود یا علت اش لابی زدن فلانی و بهمانی با فلان کسی بود که در جشنواره نفوذ داشت؟! اما از این بحث حاشیه ای که بگذریم، باید فرهادی را رصد کنیم که این روزها پشت به مهم ترین جشنواره ی بین المللی کشورش در جشنواره سزار گوهرفشانی می کند و نامزد بهترین کارگردانی و بهترین فیلم می شود و دیگر “فجر” را هم سطحِ خودِ اسکاری اش نمی داند و به دنبال فتح گلدن گلوب ها و سزارها و اسکارهای بیشتر است و سیمرغ برای اش پشیزی نمی ارزد، که اگر می ارزید، درست همزمان با افتتاحیه جشنواره فیلم فجر سی و دوم، خبر نامزد شدن اش در سزار اعلام نمی شد، که ما یقین داریم که هیچ اتفاقی، اتفاقی نیست!

حالا داستان آن بازیگرِ زنِ ترکِ وطن کرده، جداست که ما از او انتظاری نداریم، اما از فرهادی که عده ی زیادی معتقدند برای اسکار گرفتن او، مردانِ این ملت با اسکاری ها لابی زده اند و پول ها خرج شده و چه و چه، انتظار داریم که یادش باشد ایرانی است ! یادش باشد روزی ، روزگاری کسب همین سیمرغ برایش رویا بوده و در کنار ” پریسا بخت آور ” چه تلاش ها که نکردند که در کنار بزرگان سینمای ایران ، دیده شوند و دستشان سیمرغ را لمس کند ! البته ما که هنوز او را ایرانی می دانیم و کمی خوشحالیم از اینکه موفق است و اهالی سینمای جهان ، هر جایزه ای را که صلاح بدانند به او می دهند ویا شاید نمی دهند !

المیرا نداف – سینما فستیوال

۷ دیدگاه

 1. فرهادی و یک علامت سوال !
  ما که براش دعا می کنیم . جایزه فرهادی جایزه ملی دوستان ! این رو فراموش نکنید .

 2. شما ها چشم ندارید موفقیت فرهادی رو ببینید. اول که اسکار گرفتنش رو می برید زیر سوال حال هم واسه این یکی می زنیدش. آخه این جشنواره فجر آبکی چی داره که فرهادی بیاد داخلش؟

 3. همه چی اصغر فرهادی یک طرف
  نامزد شدن اون هم تو ( 5 ) بخش جایزه سزار یک طرف دیگه !!!
  یعنی تو کل سینمای فرانسه فیلم درب و داغون فرهادی باید نامزد 5!!! بخش این جایزه بشه !

 4. سلام
  مرسی خانم واقعا حرف دل ما رو زدی. .. وقتی امسال توی مراسم اختتامیه تاتر فجر اسم اصغر فرهادی شنیدم حسرت می خوردم که حالا ایشون کجای سینما و هنر ما قرار دارن.

 5. این چه حرفیه ؟! ما اگر استاد فرهادی رو نداشتیم تو کل سینمای جهان یک بارم اسممون برده نمی شد چه برسه به جایزه اسکار و ســــــزار !!!

  1. استاد فرهادی؟؟؟؟؟
   آقای عزیز فرهادی جان شما با کلی پارتی بازی و لابی های سیاسی تونسته همون اسکار زپرتی رو ببره. شما ظاهرا از اخبار بی خبرید.
   این جایزه ی سزار هم بعدا گندش در می آید که چطوری توش نامزد شده.

   1. پارتی باز و لابی گرهای سیاسی چطور نتونستن سال بعدش از اسکار گرفتن فیلم ضد ایرانی جلوگیری کنند؟

    تمام فهت از سینما”اسکار زپرتی”ست؟

    فرهادی بزرگ کارگردان سینمای ایران هست

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *