آخرین خبرها از بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر / رقابت ۴۲ اثر از ۵۴ کشور

جلسه شورای اجرایی بخش بین‌الملل سی و سومین جشنواره فیلم فجر با حضور رییس سازمان سینمایی تشکیل و مباحث اجرایی مربوط به بخش بین‌الملل جشنواره پیگیری شد.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال به نقل از مهر، حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی کشور با حضور در دبیرخانه جشنواره فیلم فجر، از نزدیک در جریان آخرین برنامه‌ها و فعالیت‌های بخش بین‌الملل جشنواره قرار گرفت.

علیرضا رضاداد، دبیر جشنواره در این جلسه گزارشی از روند فعالیت های صورت گرفته را تشریح کرده و گفت: ۸۷ کشور متقاضی حضور در بخش‌های مختلف جشنواره بین‌المللی فیلم فجر بودند که در نهایت آثاری از ۵۴ کشور برای نمایش در بخش‌های مختلف جشنواره انتخاب شد.

وی بیان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها و انتخاب های انجام شده، مقرر شد ۱۴ فیلم در بخش مسابقه سینمای سعادت (سینمای جهان)، ۱۴ فیلم در بخش مسابقه سینمای جلوه‌ گاه شرق (سینمای آسیا و جهان اسلام) و ۱۴ فیلم در بخش مسابقه هنر و تجربه حضور داشته باشند.

دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر همچنین درباره آثار حاضر در بخش غیررقابتی خاطرنشان کرد: قرار است ۱۰ فیلم در بخش چشم‌انداز سینمای روز ترکیه، ۱۲ فیلم در بخش چشم‌انداز سینمای روز چین، ۲۴ فیلم در بخش نمایش‌ ویژه فیلم‌های روز جهان، ۱۵ فیلم در بخش سینما حقیقت ویژه آثار مستند روز جهان، ۵۲ فیلم کوتاه از جمله ۲۹ فیلم از آثار کارگاه های استاد عباس کیارستمی در کلمبیا و اسپانیا، ۷ فیلم از آثار فرانچسکو رُزی برای نمایش در بخش مربوط به این فیلمساز و ۶ فیلم در بخش نام‌آوران بین‌المللی سینمای ایران در بخش غیررقابتی جشنواره به نمایش درآید.

رضاداد درباره برگزاری کارگاه‌های تخصصی و آموزشی جشنواره بیان کرد: براساس توافق و نشست مشترکی که با هیات مدیره خانه سینما داشتیم، مقرر شد که برگزاری کارگاه‌ها به صنوف مرتبط در این تشکل صنفی سپرده شود تا علاوه بر مشارکت موثر صنوف در برگزاری این کارگاه‌ها، همنشینی و گفتگوی موثری میان هنرمندان این صنوف و اساتید مدعو انجام شود.

همچنین وی در ادامه درباره هیات‌های داوری بخش‌های رقابتی جشنواره نیز توضیح داد: داوران بخش‌های رقابتی جشنواره بین‌المللی فیلم فجر اعم از سینمای سعادت، جلوه‌گاه شرق و هنر و تجربه انتخاب شده‌‌اند که ترکیبی از هنرمندان و سینماگران ایرانی و چهره های بین المللی در آن حضور دارند و اسامی آن‌ها هفته آینده اعلام خواهد شد.

علاوه بر موضوعات مطرح شده، علیرضا رضاداد درباره برنامه های مربوط به بازار فیلم تهران و امور جانبی آن، حضور و همکاری موثر خانه سینما در بخش بین‌الملل، توجه به وجوه مختلف برگزاری یک جشنواره بین‌المللی استاندارد، اولویت‌های مضمونی و محتوایی در انتخاب فیلم‌های این دوره و تاکید بر اینکه فیلم های حاضر در بخش های مختلف جشنواره برای نخستین بار در ایران به نمایش در می آیند و این آثار فیلم هایی نیستند که در مجاری غیررسمی توزیع شده باشند بیان کرد.

در جلسه‌ شورای اجرای سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، جمال امید، آرش امینی، ناصر باکیده، منوچهر شاهسواری، محسن شمس، عزت‌اله علیزاده، و سیداحد میکائیل‌زاده حضور داشتند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *