˝پشت رو˝ بهترین انیمیشن سال شد

فیلم انیمیشن ˝پشت رو˝ تولید شرکت پیکسار جایزه اصلی چهل و سومین دوره جوایز سالانه انی را از آن خود کرد.

INSIDE OUT

به گزارش سینما فستیوال به نقل از هنرآنلاین ، برندگان چهل و سومین دوره جوایز سالانه انی یکشنبه صبح به وقت ایران در مراسمی در رویال هال دانشگاه یوسی‌ال‌ای در لس آنجلس معرفی شدند و انیمیشن سه‌بعدی “پشت رو” (Inside Out) تولید شرکت پیکسار انیمیشن استودیوز با دریافت ۱۰ جایزه فاتح این جوایز شد.

به گزارش ورایتی، “پشت رو” که با نامزدی در ۱۴ بخش پیشتاز نامزدهای این دوره جوایز جامعه بین‌المللی فیلم انیمیشن (ASIFA) بود، جایزه بهترین فیلم بلند انیمیشن را گرفت و در بخش‌های کارگردانی (پیت داکتر)، فیلمنامه (جاش کولی، پیت داکتر و مگ لوفو)، صداپیشه (فیلیس اسمیت)، موسیقی (مایکل جیاکینو)، تدوین، طراحی شخصیت، طراحی صحنه، استوری‌بورد و انیمیشن شخصیت نیز پیروز شد.

داستان “پشت رو” در ذهن دختری ۱۱ ساله به نام رایلی رو می‌دهد که همراه خانواده‌اش در شمال مرکزی آمریکا زندگی می‌کند. وقتی پدر رایلی در سان فرانسیسکو یک کار جدید پیدا می‌کند، او آواره می‌شود و اینجاست که پنج احساس “شادی”، “خشم”، “ترس”، “نفرت” و “غم” می‌کوشند هدایت او را در زندگی به عهده بگیرند. فیلیس اسمیت برنده جایزه بهترین صداپیشه به جای شخصیت “غم” صحبت کرده است.

این فیلم که اولین بار در دنیا ماه مه پیش در بخش خارج از مسابقه جشنواره کن به نمایش درآمد، نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم بلند انیمیشن هم هست.

“پشت رو” برای دریافت جایزه انی بهترین فیلم بلند انیمیشن، فیلم‌های “دایناسور خوب” دیگر تولید پیکسار، فیلم استاپ-موشن “آنومالیزا” (Anomalisa) از پارامونت پیکچرز، “فیلم شان گوسفنده” (Shaun the Sheep Movie) از آردمن انیمیشنز که از روی مجموعه تلویزیونی محبوب بریتانیایی ساخته شده و فیلم سه‌بعدی “فیلم پیناتس” (The Peanuts Movie) از بلو اسکای استودیوز و فاکس قرن بیستم را به عنوان رقیب پیش روی خود داشت.

“دایناسور خوب” که در ۱۰ بخش بخت نامزد دریافت جوایز انی بود، در بخش‌های جلوه‌های انیمیشنی پیروز شد و به این ترتیب پیکسار توانست امسال ۱۱ جایزه انی را به خود اختصاص بدهد.

جامعه بین‌المللی فیلم انیمیشن امسال بخش فیلم بلند انیمیشن را به دو قسمت تقسیم کرده است. بخش دوم فیلم بلند انیمیشن-مستقل نام دارد که “پسر و دنیا” اولین جایزه آن را دریافت کرد. هدف از اعطای این جایزه توجه به فیلم‌هایی است که در حوزه محدود اکران شده‌اند. “پسر و جانور”، “پیامبر خلیل جبران” و “وقتی مارنی آنجا بود” دیگر نامزدهای جایزه بهترین فیلم انیمیشن-مستقل بودند.

برندگان جوایز انی و اسکار بهترین فیلم بلند انیمیشن از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ یکی بودند، اما از آن به بعد اوضاع تغییر کرد. سال ۲۰۰۶ “پایکوبی” جایزه اسکار را برد، اما “ماشین‌ها” برنده جایزه انی شد.

در چند سال اخیر نیز برنده‌های این دو جایزه تنها در مواردی یکی بوده‌اند. سال گذشته انیمیشن “چگونه اژدهای خود را تربیت کنید ۲” تولید دریم‌ورکس انیمیشن برنده جایزه انی بهترین فیلم بلند انیمیشن شد، اما اسکار بهترین فیلم بلند انیمیشن به “قهرمان بزرگ ۶” تولید دیزنی رسید.

سال ۲۰۱۳ “یخ‌زده” تولید دیزنی هر دو جایزه را از آن خود کرد. سال ۲۰۱۲ “شجاع” تولید دیزنی برنده اسکار بهترین فیلم بلند انیمیشن شد، در حالی که “رِک-ایت رالف” فیلم پیروز جوایز انی بود. سال ۲۰۱۱ “رنگو” هر دو جایزه را برد. سال ۲۰۱۰ “چگونه اژدهای خود را تربیت کنید” دریم‌ورکس انیمیشن جایزه انی را به خانه برد، اما “داستان اسباب‌بازی ۳” برنده اسکار شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *