˝ایستاده در غبار˝ بهترین فیلم جشن خانه سینما شد / هفت جایزه برای ˝ابد و یک روز˝

برندگان هجدهمین جشن خانه سینما در مراسمی در میدان مشق تهران معرفی شدند.

ایستاده در غبار

به گزارش سینما فستیوال به نقل از هنرآنلاین ، هجدهمین جشن خانه سینما دوشنبه شب با حضور تعداد زیادی از هنرمندان، نمایندگان صنوف سینمایی، هیئت‌مدیره و مدیرعامل خانه‌سینما، مدیران سازمان سینمایی و اهالی رسانه‌ها در میدان مشق تهران برگزار شد.

در این مراسم فیلم “ایستاده در غبار” به کارگردانی محمدحسین مهدویان جایزه تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین فیلم را دریافت کرد. این فیلم در دو بخش بهترین چهره‌پردازی و بهترین جلوه‌های ویژه میدانی نیز پیروز شد.

“ایستاده درغبار” زندگی حاج احمد متوسلیان، فرمانده جاویدالاثر لشگر محمد رسول الله (ص) را از دوران کودکی تا سال‌های حضور در جبهه‌های جنگ و مفقود شدنش روایت می‌کند. این فیلم سال گذشته در بخش مسابقه و نگاه نو سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت و جایزه ویژه هیئت داوران بخش نگاه نو و سیمرغ بلورین بهترین فیلم، بهترین طراحی صحنه و لباس و بهترین جلوه میدانی بخش مسابقه را دریافت کرد.

“ابد و یک روز” به کارگردانی سعید روستایی با دریافت هفت جایزه، دیگر پیروز بزرگ این دوره جشن خانه سینما بود.

اولین فیلم بلند داستانی روستایی جوایز بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه را برای او به همراه داشت. فیلم در دو بخش بازیگری هم جایزه گرفت: پیمان معادی جایزه بهترین نقش اول مرد را دریافت کرد و جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به نوید محمد‌زاده رسید. “ابد و یک روز” در بخش‌های بهترین طراحی لباس، بهترین صدابرداری و بهترین تدوین هم جایزه دریافت کرد.

این فیلم روایتگر داستان خانواده‌ای است که در تدارک مراسم عروسی هستند، اما اتفاقاتی روابط خواهران و برادران را سرد می‌کند که در نهایت باعث ماجراهایی می‌شود. پریناز ایزدیار، شبنم مقدمی و ریما رامین‌فر از دیگر بازیگران “ابد و یک روز” هستند که سال گذشته در بخش نگاه نو جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و برنده ۹ سیمرغ بلورین شد.

جایزه بهترین نقش اول زن به باران کوثری برای “کوچه بی‌نام” رسید. این فیلم جایزه بهترین نقش مکمل زن را هم برای فرشته صدر عرفایی به همراه داشت.

“اژدها وارد می‌شود” به کارگردانی‌ مانی حقیقی دیگر فیلمی بود که بیش از یک جایزه گرفت. این فیلم در دو بخش بهترین طراحی صحنه و بهترین فیلمبرداری پیروز شد. “بادیگارد” به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا نیز در دو بخش بهترین موسیقی فیلم و بهترین جلوه‌های بصری جایزه گرفت. فیلم‌های “خشم و هیاهو” و “جامه‌‌دران” هر کدام برنده یک جایزه شدند.

کمال تبریزی دبیر جشن و بیژن میرباقری دبیر اجرایی جشن امسال بودند.

فهرست برندگان هجدهمین جشن خانه سینما به این شرح است.

بهترین فیلم: حبیب‌الله والی‌نژاد برای “ایستاده در غبار”
دیگر نامزدها: بیژن امکانیان برای “ناهید” / علی جلیلوند، محمد حسین لطیفی برای “چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت” / منصور لشگری قوچانی برای “کوچه بی نام” / سعید ملکان برای “ابد و یک روز”

بهترین کارگردانی: سعید روستایی برای “ابد و یک روز”
دیگر نامزدها: آیدا پناهنده برای “ناهید” / وحید جلیلوند برای “چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت” / ابراهیم حاتمی‌کیا برای “بادیگارد” / محمدحسین مهدویان برای “ایستاده در غبار”

بهترین نقش اول مرد: پیمان معادی برای “ابد و یک روز”
دیگر نامزدها: سعید آقاخانی برای “خداحافظی طولانی” / فرهاد اصلانی برای “کوچه بی نام” / هادی حجازی برای “ایستاده در غبار” / سیامک صفری برای “اعترافات ذهن خطرناک من”

بهترین نقش اول زن: باران کوثری برای “کوچه بی‌نام”
دیگر نامزدها: سحر احمدپور برای “چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت” / ساره بیات برای “ناهید” / نگار جواهریان برای “قندون جهیزیه” / باران کوثری برای “جامه دران”

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: نوید محمد زاده برای “ابد و یک روز”
دیگر نامزدها: برزو ارجمند برای “چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت” / علی باقری برای “اژدها وارد می‌شود” / پوریا رحیمی برای “احتمال باران اسیدی” / محسن کیایی برای “بارکد”

بهترین نقش مکمل زن: فرشته صدر عرفایی برای “کوچه بی‌نام”
دیگر نامزدها: پانته‌آ بهرام برای “کوچه بی‌نام” / سحر دولتشاهی برای “شکاف” / سوگل خلیق برای “دو” / مریم کاظمی برای “جامه‌دران”

بهترین فیلمنامه: سعید روستایی برای “ابد و یک روز”
دیگر نامزدها: محسن امیریوسفی برای “خواب تلخ” / آیدا پناهنده، ارسلان امیری برای “ناهید” / مانی حقیقی برای “اژدها وارد می‌شود” / اصغر عبداللهی برای “خداحافظی طولانی”

بهترین فیلمنامه اقتباسی: ناهید طباطبایی و حمیدرضا قطبی برای “جامه‌‌دران”
دیگر نامزدها: یدالله صمدی، حسین مهکام برای “پدر آن دیگری” / سهیلا گلستانی برای “دو”

بهترین فیلمبرداری: هومن بهمنش برای “اژدها وارد می‌شود”
دیگر نامزدها: هومن بهمنش برای “بهمن” / علیرضا زرین‌دست برای “کفش‌هایم کو؟” / پیمان شادمانفر برای “اعترافات ذهن خطرناک من” / پیمان شادمانفر برای “خشم و هیاهو” / مرتضی قیدی برای “ناهید”

بهترین تدوین: بهرام دهقانی برای “ابد و یک روز”
دیگر نامزدها: امیر ادیب‌پرور برای “کوچه بی نام” / ژیلا ایپکچی برای “خداحافظی طولانی” / حسن حسن‌دوست برای “جامه‌دران” / مهدی حسینی‌وند برای “بادیگارد” / هایده صفی‌یاری برای “اژدها وارد می‌شود”

بهترین موسیقی فیلم: کارن همایون فر برای “بادیگارد”
دیگر نامزدها: سعید انصاری برای “جامه‌دران” / ستار اورکی برای “دوران عاشقی” / حامد ثابت برای “بهمن” / بهزاد عبدی برای “مزار شریف”

بهترین طراحی صحنه: امیرحسین قدسی برای “اژدها وارد می‌شود”
دیگر نامزدها: حجت اشتری برای “بارکد” / ایرج رامین‌فر برای “احتمال باران اسیدی” / کیوان مقدم برای “دو” / محسن نصرالهی برای “ابد و یک روز”

بهترین طراحی لباس: غزاله معتمد برای “ابد و یک روز”
دیگر نامزدها: حجت اشتری برای “بارکد” / رعنا امیری برای “خشم و هیاهو” / سارا سمیعی برای “دو” / بابک کریمی برای “جامه‌دران”

بهترین چهره‌پردازی: شهرام خلج برای “ایستاده در غبار”
دیگر نامزدها: ایمان امیدواری برای “کوچه بی‌نام” / محسن دارسنج برای “بارکد” / سعید ملکان برای “ابد و یک روز” / مهین نویدی برای “۳۶۰ درجه”

بهترین صداگذاری و میکس: آرش قاسمی برای “خشم و هیاهو”
دیگر نامزدها: علیرضا علویان برای “بادیگارد” / علیرضا علویان برای “ابد و یک روز” / امیرحسین قاسمی برای “جامه‌دران” / محمود موسوی‌نژاد برای “کوچه بی نام”

بهترین صدابرداری: امین میرشکاری برای “ابد و یک روز”
دیگر نامزدها: حسین بشاش برای “خشم و هیاهو” / حسن زاهدی برای “گینس” / زنده‌یاد یدالله نجفی برای “جامه دران” / امیر نوبخت برای “عادت نمی‌کنیم”

بهترین جلوه‌های بصری: هادی اسلامی برای “بادیگارد”
دیگر نامزدها: جواد مطوری برای “مرگ ماهی” / جواد مطوری برای “بهمن” / امیررضا معتمدی برای “مزار شریف”

بهترین جلوه‌های ویژه میدانی: ایمان کرمیان برای “ایستاده در غبار”
دیگر نامزدها: آرش آقابیگ برای “بهمن” / اصغر پورهاجریان برای “۳۶۰ درجه” / محسن روزبهانی برای “بادیگارد” / عظیم محمدی برای “عاشق‌ها ایستاده می‌میرند”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *