31 سال جشنواره، 31 سال داوری

در حالی ترکیب 8 داور بخش سودای سیمرغ جشنواره سی‌‌ودوم اعلام شد که از این جمع تنها 3 نفر(پرویز شهبازی،هوشنگ گلمگانی و محسن شاه‌ابراهیمی) برای اولین بار داوری در بخش سودای سیمرغ را تجربه می‌کنند.سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال، فرهاد توحیدی، محمد داوودی، مجتبی راعی، محسن شاه ابراهیمی، پرویز شهبازی، کیانوش عیاری، فرامرز قریبیان و هوشنگ گلمکانی به عنوان اعضای 8 نفره هیات داوران جشنواره فیلم فجر در بخش مسابقه ایران معرفی شده اند از این جمع پیش از این عیاری،داوودی،راعی،توحیدی و قریبیان حضور در جمع هیات داوران را تجربه کرده‌اند.

براساس این گزارش، عیاری در دوره‌های نهم و هفدهم، داوودی در دوره‌های 22 و 25، راعی در دوره‌های 19 و 22، توحیدی در دوره 28 و قریبیان در دوره 19 و 23 داور بخش مسابقه سینمای ایران بوده‌اند و نکته جالب این است که محمد داوودی در هر سه دوره‌ای که داوری در فجر را به عهده داشته دبیر آن علیرضا رضاداد بوده است.

با اعلام اسامی داوران بخش سودای سیمرغ سی و دومین جشنواره فیلم فجر نگاهی به ترکیب داوران این بخش در 31 دوره گذشته می‌اندازیم.

دوره اول به دبیری حسین وخشوری بدون ترکیب داوران برگزار شد.

دوره دوم در سال 1362 به دبیری سیدمحمد بهشتی با ترکیب محمد بهشتی، مهدی حجت، اکبر عالمی، منوچهر عسگری‌نصب، مهدی کلهر و محمدعلی نجفی داوری شد.

دوره سوم هم نیز محمد بهشتی به عنوان دبیر و داور در کنار محمد خزاعی، مهدی حجت، سیف‌الله داد، اکبر عالمی و محمدعلی نجفی به داوری درباره آثار پرداختند.

دوره چهارم در سال 1364 مجید بهمن‌پور، کمال حاج سیدجوادی، فرید حاج کریم‌خان، محمد خزاعی، جلال رفیع، مهدی فریدزاده و منوچهر محمدی را در ترکیب داوران داشت.

در سال 1365 یعنی دوره پنجم جشنواره به دبیری سیدمحمد بهشتی، محمد خزاعی، منوچهر عسگری‌نصب، محمدباقر کریمیان، منوچهر محمدی و عطاءالله مهاجرانی سرنوشت سیمرغ‌ها را رقم زدند.

دوره ششم نیز با ترکیبی مشابه شامل محمد بهشتی، محمد خزاعی، کریم زرگر، محمدباقر کریمیان و محمدعلی نجفی داوری شد.

در سال 1367 محمدرضا بهزادیان، فرهاد فخرالدینی، ابراهیم فروزش و محمدباقر کریمیان فیلم‌های دوره هفتم را داوری کردند.

همچنین در دوره هشتم در سال 1368 نیز فرهاد صبا، سیف‌الله داد، منوچهر عسگری‌نصب، هوشنگ کامکار و محمدباقر کریمیان داوران بخش سودای سیمرغ بودند.

دوره نهم را ابراهیم حاتمی‌کیا، علیرضا شجاع نوری، فرهاد صبا، منوچهر عسگری‌نصب، کیانوش عیاری، پروانه معصومی، رسول ملاقلی‌پور و محمدعلی نجفی داوری کردند.

دوره دهم در سال 1370 با داوری بهروز افخمی، مسعود جعفری جوزانی، خسرو سینایی، فرهاد صبا، پرویز مقدم و رسول ملاقلی‌پور برگزار شد.

در دوره یازدهم مرتضی آوینی، عزت‌الله انتظامی، عزیزالله حمیدنژاد، مهدی شجاعی و اسفندیار شهیدی داوران سودای سیمرغ بودند.

دوره دوازدهم در سال 1372 آخرین دوره دبیری سیدمحمد بهشتی بود و مهدی شجاعی، جواد شمقدری، عباس کیارستمی و فریدون ناصری سرنوشت سیمرغ‌ها را رقم زدند.

بعد از آن در دوره سیزدهم مهدی فریدزاده دبیر شد و ابراهیم حاتمی‌کیا، محمد رجبی، خسرو سینایی، جواد شمقدری و ابراهیم فروزش در ترکیب داوران قرار گرفتند.

دوره چهاردهم با دبیری عزت‌الله ضرغامی با داورانی از جمله مسعود جعفری جوزانی، محمد رجبی، خسرو سینایی، جواد شمقدری و نادر طالب‌زاده برگزار شد.

دوره پانزدهم را هم جهانگیر الماسی، محمد رجبی، نادر طالب‌زاده، ابراهیم فروزش و رسول ملاقلی‌پور داوری کردند.

دوره شانزدهم در سال 1376 با دبیری سیف‌الله داد اسامی داوران خود را با نام‌های عزت‌الله انتظامی، کیومرث پوراحمد، احمدرضا درویش، فرشته طاهرپور و مجید مجیدی معرفی کرد.

در دوره هفدهم نیز احمدرضا درویش، یدالله صمدی، کیانوش عیاری، فرهاد مهران‌فر و داود میرباقری سودای سیمرغ را داوری کردند.

در سال 1378 یعنی دوره هجدهم شهرام اسدی، محمد بزرگ‌نیا، امین تارخ، کمال تبریزی و نعمت حقیقی داوران این بخش بودند.

دوره نوزدهم آخرین دوره دبیری مرحوم سیف‌الله داد، مجتبی راعی را در کنار جواد طوسی، فرامرز قریبیان، رسول ملاقلی‌پور، سیدضیاء هاشمی و محمدرضا هنرمند به عنوان داوران معرفی کرد.

در دوره بیستم داریوش ارجمند، بابک بیات، پرویز پرستویی، کیومرث پوراحمد، نعمت حقیقی، مجید مجیدی و هارون یشاسائی داوران بخش اصلی مسابقه سینمایی ایران بودند.

دوره بیست‌و‌یکم آخرین دوره دبیری محمدمهدی عسگرپور با ترکیب گلاب آدینه، محمد بزرگ‌نیا، کامبوزیا پرتوی، محمدرضا جعفری جلوه، رسول صدر عاملی، مهرداد فخیمی و مهرداد فرید داوری شد.

دوره بیست‌ودوم علیرضا رضاداد دبیری جشنواره را بر عهده گرفت و محمد بزرگ‌نیا، ابوالحسن داودی، محمد داودی، مهدی شجاعی، مجتبی رائی، علی نصیریان و مینو فرشچی را به عنوان داوران سودای سیمرغ معرفی کردند.

در سال 1383  و دوره بیست‌وسوم نیز حمید دهقانپور، عزیز ساعتی، فرامرز قریبیان، حسین کرمی، منوچهر محمدی، داریوش مهرجویی و محمدعلی نجفی سیمرغ‌های بخش اصلی جشنواره را تقسیم کردند.

دوره بیست و چهارم با داوری پرویز پورحسینی، احمدرضا درویش، مهدی شجاعی، فرهاد صبا، رسول صدرعاملی، مجید مجیدی و اکبر نبوی برگزار شد.

دوره بیست و پنجم در سال 1388 شهریار بحرانی، محمد داودی، جواد طوسی، عبدالحمید قدیریان، محمدعلی نجفی، علی نصیریان و محمدرضا هنرمند داوران سودای سیمرغ جشنواره علیرضا رضاداد بودند.

در سال 1386 و دوره بیست‌وششم مجید شاه‌حسینی دبیری جشنواره بیست و ششم را بر عهده گرفت و کیومرث پوراحمد، امین تارخ، منوچهر محمدی، احمد مرادپور، احمدرضا معتمدی و اکبر نبوی را به عنوان داوران خود معرفی کرد.

در دوره بیست و هفتم نیز حسن بلخاری قهی، ابراهیم حاتمی‌کیا، داود رشیدی، محمد سریر، منوچهر شاهسواری، رسول صدرعاملی و مجید مجیدی به داوری بخش سودای سیمرغ نشستند.

دوره بیست و هشتم با دبیری مهدی مسعود شاهی حواشی زیادی را برای داوران بخش سودای سیمرغ در پی داشت و خبرهای ضد و نقیضی از انصراف برخی از این داوران منتشر شد که به هر حال اسامی آنها عبارت بود از عباس کیارستمی، فرهاد توحیدی، مینو فرشچی، فاطمه گودرزی، اصغر فرهادی و عزت‌الله انتظامی.

دوره بیست و نهم با دبیری مسعود شاهی افرادی از جمله جهانگیر الماسی، مجید انتظامی، ابوالقاسم طالبی، حسن عباسی، جابر قاسم‌علی، علی معلم و اسدالله نیک‌نژاد را در ترکیب داوران خود داشت که در ادامه نام نیک‌نژاد از هیات داوران حذف شد.

دوره سی‌ام با دبیری محمد خزاعی از ترکیب داوران شلوغی از جمله مجید انتظامی، علیرضا رئیسیان، داود رشیدی، اسفندیار شهیدی، جمال شورجه، یدالله صمدی، ابوالقاسم طالبی، احمدرضا معتمدی و داود میرباقری بهره گرفت.

سال گذشته و در دوره سی‌ویکم که دبیری آن بر عهده محمدرضا عباسیان بود نیز بهروز افخمی، داود میرباقری، جمال شورجه، رسول صدرعاملی،مصطفی شایسته،سید ضیاءالدین دری و مهدی فخیم‌زاده آثار بخش سودای سیمرغ داوری کردند.

منبع: فارس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *