آیا فکـری اساسی برای سیـنمای ایران صورت گـرفته است ؟

اشاره : یادداشت زیر به قلم امیررضا دلاوری ، بازیگر سینماست که در ویژه نامه وبسایت سینما فستیوال ، به نام ” سی نمای بهاری ” منتشر شده است .

سینمل فستیوال

حال همه ی ما خوب است یا حال همه ی ما خوب نیست .

 این جملات از ته دل کلیشه ای و هزاران بار تکراری ، جملاتی است که چندین سال اخیر از زبان بسیاری از  اهالی سینما شنیده ایم یا در بسیاری از مقالات و یادداشت ها و دست نوشته ها و دل نوشته ها و حتی در بسیاری از سر تیتر های مصاحباتی دیده و خوانده ایم ، به طرق مختلف و با بیان های متفاوت البته باز هم بسیار کلیشه ای .

آیا به غیر از این چیز دیگری گفته شده یا فکر اساسی برای سینمای ایران صورت گرفته است ؟ اولین و بدیهی ترین مقوله ای که در سینما و البته تلویزیون و تئاتر یک کشور و جامعه ی آن مهم و بنیادی است ، فیلمنامه یا نمایشنامه و بودجه ای است که برای یک کار در نظر گرفته می شود .

آیا در ایران یک متنِ به واقع محکم و قرص و در عین حال مناسب با توجه به شرایط روز جامعه و مردم پسند به نگارش درآمده و یا یک بودجه ی اساسی و تکمیل برای خلق یک پدیده در نظر گرفته شده ؟ یا فقط با تغییرات مدیریتی و ممیزی های موجود و صلاحیت فردی و منفعت های اقتصادی به سینمای ما صدمه وارد شده است. به زبان ساده می گویم اکثر ما فقط اهل حرف زدن ، قیافه ها و پزهای روشنفکرانه هستیم و در بعضی موارد به جان یکدیگر نیز می افتیم . این نه یک یادداشت بلکه خلاصه ای از خلاصه ی افکار و اعتراضات بنده ی حقیر به عنوان یک بازیگر ایرانی است .

و اما از سینما بگذریم و برسیم به سال جدید . از خداوند مهربان درخواست سلامتی و آرامش برای تمام اهالی هنر و مردم کشورم دارم و امیدوارم سال ۹۳  را با همه ی نا آرامی ها ، پستی و بلندی هایی که داشت پشت سر بگذاریم و سال جدید را با روحیه ای تازه ، نو ، با شور و اشتیاق در هر زمینه ای که فعالیت می کنیم ، در کمال خوشحالی آغاز و به آرزو ها و هر آنچه که در دلتان است ، برسیم .

 برای دریافت ویژه نامه “ سی نمای بهاری ” اینجا را کلیک کنید .

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *