شهری پر از موش های دوست داشتنی

یادداشتی برفیلم “شهر موش ها ۲” به کارگردانی مرضیه برومند

سینما فستیوال

در میان فیلم های عروسکی دهه ی ۶۰ و ۷۰ ، تنها قسمت دوم “کلاه قرمزی و پسرخاله” با نام “کلاه قرمزی و سروناز” پس از ۸ سال راهی سینما شد ، و “شهر موش ها۲” پس از گذشت ۲۹ سال از ساخت “شهر موش ها ۱” به سینماها رسید . فیلم هایی که بیش از آنکه برای کودکان جذابیت داشته باشد ، برای پدر و مادرهای این کودکان جذاب است ، کودکان دهه ی ۶۰ که خاطرات کودکی خود را در میان این عروسک ها جستجو می کنند . فیلم های زمان کودکی ما به گونه ای بودند که حتی بعد از گذشت سال ها از زمان پخششان هنوز که هنوز است در خاطرمان روشن اند و حتی ترانه ی آنها به خوبی در خاطرمان مانده است . اما متاسفانه فیلم هایی که امروز ساخته می شوند آن قدرت تاثیرگذاری را بر کودک امروز ندارند .

همین “شهر موش ها ۲” ، با آنکه فیلمی موزیکال- عروسکی است اما از همان ابتدای شروع فیلم می توان فهمید که قدرت ماندگاری “شهر موش ها ۱” را نخواهد داشت . فیلم شروع می شود ، روز اول سال تحصیلی است ، بچه موش ها مشغول خواندن شعر می باشند . بچه موش های دوران ما که امروز ۳۰ سال بزرگتر شده اند نیز حضور دارند و بخشی از شعر معروف “شهر موش ها ۱” هم خوانده می شود . با مقایسه همین دو شعر قدرت تاثیرگذاری ای دو فیلم قابل مشاهده است . قدرت تاثیرگذاری که ترانه قدیمی بر کودک دیروز داشت ، شعر جدید نمی تواند بر کودک امروز داشته باشد .

با این حال “شهر موش ها ۲” فیلم خوبی است . از لحاظ ساخت عروسک ، ساخت ماکت شهر ، عروسک گردانی و کارگردانی موفق عمل کرده است . مهم ترین شاخصه ی یک فیلم یعنی قصه گویی را داراست و موش ها شخصیت پردازی شده اند اما متاسفانه فیلمنامه نقص دارد . در انتها یک سوال بدون پاسخ گذاشته می شود ، پیشو کیست و چرا گربه های بد به دنبال نابودی اویند . تنها چیزی که ما از گربه ها می دانیم این است که پیشو و مادرش گربه های خوبی اند و اسمشو نبر و همدستانش گربه های بد .

اگر این نقص را کنار بگذاریم ، حداقل خوبی که “شهر موش ها ۲” دارد این است که می تواند کودکان امروز را که کودکیشان پر شده از موجودات تخیلی همچون دیجی مون و امثال آن به دنیای رئال البته رئالی که رنگ فانتزی دارد بکشاند و با ماجراهای کپلک و صورتی و مشکی همراه کند گرچه که بیشتر نوستالژی بازی است برای پدر و مادرهایشان .

در انتهای “شهر موش ها ۲” از ساخت “شهر موش ها ۳” با خبر می شویم . امیدوارم سرنوشتی که برای بسیاری از فیلم هایی که در چند قسمت ساخته و به تدریج دچار افت می شوند ، برای موش های دوست داشتنی ما رخ ندهد و موش ها در “شهر موش ها ۳” با قدرت بیشتری به سینماها بیایند .

پریسا دامادی – سینما فستیوال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *