” مقاومت ” در “فلسطین” از سر گرفته شد

گزارش کاملی از نخشتین روز سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت در سینما فلسطین

 سینما فستیوال

به گزارش خبرنگار سینمافستیوال، سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت ساعت 14 امروز دوشنبه 31 شهریور ماه با نمایش فیلم سینمایی «فرشتگان قصاب» به کارگردانی سهیل سلیمی در اولین سانس جشنواره ، به طور رسمی در سینما فلسطین آغاز به کار کرد.

نخستین روز جشنواره برنامه های زیادی اعم از اکران فیلم ها در بخشهای مختلف جشنواره، نشست های خبری، جلسه ی نقد و بررسی فیلم 300 (2) ، در مقر اصلی جشنواره برگزار شد و همچنین با سخنرانی آیت الله حائری  با موضوع «نسبت هنر و اخلاق در فرهنگ اسلامی» رنگ و بوی دیگری گرفت.

سینمافستیوال

سخنرانی آیت الله حائری شیرازی عضو مجلس خبرگان رهبری ، با نیم ساعت تاخیر راس ساعت 17 در سالن شماره 3 این سینما برگزار شد.

مهم ترین بخش صحبت های این عالم عالیقدر در رابطه با ارزش هنر و جایگاه اخلاق در آن و همچنین مقاومت، بصیرت و صبر بود که با تفسیر سوره والعصر فضای جلسه، معنویت دو چندان یافت.

وی در قسمتی از سخنانش درباره ارزش هنر، مثالی را مطرح کرد وگفت:‌ “ما اگر 8 صفر داشته باشیم مقدار کل آن صفر است و ارزشی ندارد اما اگر عدد یک در ابتدای آن بیاید عدد ارزشمندی می‌شود. ما 8 سال دفاع مقدس داشتیم که مقاومت در آن نقش همان عدد یک را دارد. این مقاومت است که هشت سال دفاع مقدس ما را ارزشمند می‌کند.”

وی در ادامه افزود: حال جایگاه اخلاق کجاست و چگونه باید یک فیلم را درباره دفاع مقدس وارد زندگی انسان‌ها کنیم و دفاع مقدس را زنده نگه داریم. کار فیلم ایجاد پیوند است.

در پایان، آیت‌الله حائری سؤالی درباره اینکه نگرانی‌هایی برای افراد مذهبی که می‌خواهند وارد سینما شوند، وجود دارد توصیه شما چیست؟ را چنین پاسخ گفت: اثرگذاری بیشتر از آنکه به شکل و زیبایی مربوط باشد به صداقت ارتباط دارد. اگر کار را برای خدا انجام بدهید و با اخلاق پیش بروید قطعاً کار درستی انجام خواهد شد.اگر شما به خط و جهتتان اهمیت بدهید دیگران به شما اعتماد می‌کنند. “

film 300

در ادامه برنامه ها نوبت به پخش فیلم سینمایی «300» در بخش «ایران هراسی و اسلام هراسی» جشنواره بود که با مشکلات فنی مواجه و با تاخیر به روی پرده سالن شماره 3 سینما فلسطین رفت.  و با استقبال خوبی هم روبه رو شد.

پس از نمایش فیلم، نشست نقد و بررسی آن با حضور نادر طالب زاده برگزار شد.

سینما فستیوال

وی در ابتدا درباره دلایل ساخت فیلم‌هایی همچون «300» گفت:‌ هالیوود و غرب ، ایران را تهدید می‌دانند و البته این تهدید نه به لحاظ نظامی بلکه به لحاظ ایدئولوژی ست که ایران معرفی می‌کند و آن ها این را خوب می دانند. در سال‌های بعد این تفکر نمایان تر می‌شود و آنها می‌خواهند برای مقابله با این تفکر کارهایی انجام بدهند.

او همچنین فیلم 300 را با فیلمی با تکنیک بسیار قوی دانست که از طرف ستاد تبلیغات جنگ آمریکا ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه با اتفاقاتی جدیدی مثل بوجود آمدن داعش،  GPS هالیوود به هم ریخته است ادامه داد: البته ایده فیلم «300» دیگر کهنه شده است به این دلیل که با حضور گروه‌هایی مثل داعش، دیگر معرفی چهر‌ه شرور از ایران کاربردی ندارد و امروز آنها یک دشمن واقعی در منطقه دارند.

moqavemat filmfest

در اولین روز جشنواره در کنار اکران فیلم ها ، جلسات نقد و برسی با حضور منتقد و عوامل فیلم هم برگزار شد که می توان به نشست خبری فیلمهای «فرشتگان قصاب» سهیل سلیمی، «شیار143»به کارگردانی نرگس آبیار، «ابوزینب»به کارگردانی علی غفاری، «روزگار عشق و خیانت» به کارگردانی داوود بیدل اشاره کرد.

به گزارش سینما فستیوال، همزمان با برگزاری جشنواره در تهران ، در 31 استان دیگر نیز از فردا کار خود را آغاز می کند و همچنین غزه نیز میزبان این دوره از جشنواره فیلم مقاومت می باشد.

از خبرهای حاشیه ای جشنواره نیز می توان به این نکته اشاره کرد که نشریه روزانه سی و دومین جشنواره فیلم مقاومت شامل اخبار و رویدادهای جشنواره، یادداشت‌ها، گزارش تصویری، گفتگو با مدیران فرهنگی، فعالان فرهنگی و … به دو زبان فارسی و انگلیسی، به سردبیری ایزد مهرآفرین زیر نظر روابط عمومی جشنواره ، منتشر میشود و به صورت رایگان در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *