اکبر خواجویی از خانه سینما به سمت خانه ابدی اش بدرقه شد

پیکر اکبر خواجویی از مقابل خانه سینما تشییع شد.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال، پیکر اکبر خواجویی صبح امروز، دوم شهریور ماه از مقابل خانه سینما با حضور هنرمندان عرصه سینما و تلویزیون و خانواده خواجویی تشییع شد.

در این مراسم که با حضور هنرمندان پیشکسوت و سرشناس برگزار شد، چند تن از هنرمندان کشورمان درباره خواجویی و صفات خوبش سخنانی بیان کردند.

در ابتدا کمال تبریزی درباره ی کارگردان پدرسالار، سخن گفت. تبریزی بیان کرد: من در برخوردهایی که با آقای خواجویی داشتم متوجه شدم که ایشان انسان بسیار آرامی هستند، بر خلاف بسیاری که تظاهر می کنند و سر و صدای بسیاری دارند. کارشان را آرام و بی سر و صدا انجام می دادند. بسیاری از آثارشان ارتباط عمیقی با مردم برقرار می کرد، به خصوص سریال پدر سالار. به دور از جنجال کار می کردند و همیشه آرام و متین بودند. انشالله این آرامش همیشه همراهشان باشد و از طرف صنف کارگردانان به خانواده ی محترمشان تسلیت می گویم.

حسن فتحی پس از کمال تبریزی به روی سن آمد و سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: بی مقدمه باید بگویم روزهای غمگینی را سپری می کنیم. چند روز پیش سیمین عزیز، امـروز اکبر خواجویی.کمال تبریزی عزیز از طرف کانون کارگردانان سیـنـما تـسلیــت گفت ولی مجموعه سازهای تلویزیونی کانون ندارند اما من از طرف همه ی مجموعه سازهای تلویزیونی به خانواده ی محترمشان تسلیت می گویم. در تلویزیون کارهای ارزنده ای همچون پدر سالار را ساخته اند. خاطرمان هست وقتی سریال پدر سالار پخش می شد، تمام خیابان ها خلوت می شد. در سینما هم کارهایی که ساختند نشان می دهد که سینما را خوب می شناختند. خواجویی با ساخت فیلم محیا، که آخرین اثر سینمایی اش است به گونه ای با مفهوم مرگ آشنا شد و با مفهوم مرگ به یک آشتی و تفاهم رسید.

سینمافستیوال

در ادامه مریلا زارعی که بسیار متاثر از این ضایعه عظیم بود، رو به پیکر مرحوم خواجویی گفت: آقای خواجویی خیلی رفتنت سخت است. تجسم عینی صبر، مدارا، سکوت، خلق خوش، همه ی صفاتی که وقتی در یک نفر جمع می شود، او را تبدیل به یک نمونه ی کامل می کند، هستید. آقای خواجویی امیدوارم همه ی شاگردانت و همه ی کسانی که با شما وارد این عرصه شدند، بتوانند بخشی از صفات خوب شما را به نمایش بگذارند، هر چند من به نوبه ی خود شاگرد خوبی نبودم. خوشا به سعادتت آقای خواجویی، منزل جدیدت مبارک. دعا برای ما یادت نرود.

در ادامه با آقای محمدعلی کشاورز که نتوانسته بودند در مراسم حضور پیدا کنند، ارتباط تلفنی برقرار کردند. و آقایان احمد طالبی نژاد، منتقد سینما و داریوش بابائیان از همکاران مرحوم خواجویی برای حضار صحبت کردند.

سینما فسیتوال

در این مراسم هنرمندان دیگری چون انوشیروان ارجمند، سیامک اطلسی، کمند امیرسلیمانی، ، فلورا سام، برزو ارجمند، محمود مقامی و … نیز حضور داشتند.

پیکر مرحوم خواجویی توسط همکاران، شاگردان، خانواده ی ایشان و تمام کسانی که به اکبر خواجویی ارادت داشتند از خانه سینما تشییع شد. پیکر اکبر خواجویی پس از خانه سینما به بهشت زهرا منتقل شد و مراسم خاکسپاری این مرحوم  در زادگاه خواجویی، اصفهان انجام خواهد شد.

مراسم ختم اکبر خواجویی، یکشنبه هفته آینده، ۹ شهریور در تهران برگزار خواهد شد.

اکبر خواجویی ۲۴ مرداد ۱۳۲۶ در اصفهان پا به دنیا گذاشت و  در۳۱ مرداد ۱۳۹۳ این دنیای فانی را ترک گفت. او از کارگردانان و فیلم‌نامه‌نویسان و تهیه‌کننده گان سینما و تلویزیون است که آثار ماندگاری چون پدر سالار و کهنه سوار را در کارنامه ی خود دارد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *