چه شد که “سلما ” نامزد اسکار 2015 شد ؟!

آیا مردم سیاه پوست ، امسال از اسکار ، حق السکوت می گیرند؟

سینما فستیوال

امسال سال خوبی برای سیاه پوستان نبود . در اواخر سال 2014 بود که چندین و چند سیاه پوست آمریکایی َبه دلایل کاملا ناعادلانه ، غیر منطقی ووحشیانه در “حوادث فرگوسن ” زندگی خود را از دست دادند . آن هم به دلیل اعتراض برای گرفتن حق مسلم خودشان و پس گرفتن آزادی خودشان در کشوری که خود را مهد آزادی می داند .

حال در همین کشور قرار است مراسمی برگزار شود که به عنوان بزرگترین مراسم سینمایی جهان شناخته می شود ، اسکار …

فکر می کنم که دیگر لازم به گفتن بدیهیاتی مانند سیاسی بودن آکادمی اسکار نباشد .

اگر در این چند سال اخیر به تاریخچه جوایز اسکار بنگرید کمتر سیاه پوستی را در مقام کارگردان و حتی بازیگر می بینید که برنده جایزه اسکار باشد .

ولی در این چند سال اخیر به لطف سیاه بودن رئیس جمهوری آمریکا تعداد این جوایز به این گروه بیشتر شد ولی امسال یعنی اسکار 2015 قضیه متفاوت تری دارد .

با شلوغی های ایجاد شده در آمریکا و تظاهرات مردم سیاه پوست برای برقراری عدالت در مورد رفتار وحشیانه پلیس در برابر چند سیاه پوست، نامزدی کارگردان سیاه پوست زن برای فیلم ” Selma ” بیشتر شبیه به باجی می ماند برای خریدن سکوت این گروه از مردم.

Selma””در گلدن گلوب هم نامزد شد. نامزدی ای که جایزه ای به همراه نداشت. البته اگر به چند ماه گذشته برگردیم در اکثر سایت های خبری، خبر زیادی از فیلم “Selma” و حتی معرفی آن نمی بینیم. ولی بعد از این حوادث و جایزه گرفتن این فیلم در انجمن منتقدین فیلم سیاه پوستان، تازه سایت های خبری و منتقدین به این نتیجه رسیدند که Selma”” هم می تواند فیلم خوبی باشد و جزو نامزدان این جایزه ی سینمایی قرار بگیرد.

و اگر این دادن باج و حق السکوت نیست، پس چیست؟!

آیا “Selma”، ” دوازده سال بردگی”( 12Years a slave) دیگریست که فقط و فقط نامزد می شود و نهایتا جایزه می گیرد تا در تاریخچه ی اسکار به عنوان نگاه عادلانه و منتقدانه و بدور از نژاد پرستی ثبت شود؟

محمد تقی جلالی – سینما فستیوال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *