پیش بینی نویسندگان سینما فستیوال از اسکار ۲۰۱۴ / آیا اسکار قابل پیش بینی ست؟

کمتر از ۲۰ ساعت به آغاز مراسم اسکار ۲۰۱۴ مانده است. مراسمی که تکلیف بهترین های سینمای جهان را مشخص می کند. و حالا این بار نوبت نویسندگان سینما فستیوال است تا پیش بینی خود را از این مراسم داشته باشند.

 پیش بینی اسکار

فریبا برومند:

جایزه آکادمی که به‌طور غیررسمی اسکار می‌نامندش، جایزه‌ای است که هر ساله توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک(AMPAS ) به بهترین آثار صنعت سینما اهدا می‌شود و برگزیده شدن فیلم ها در  این مراسم و دریافت تندیس اسکار، در طول این سال ها در جهان اعتبار یافته است.و بسیاری از علاقه مندان و هنرمندان سینمایی را در اقسا نقاط دنیا به سوی خود می کشاند . جایزه ی اسکار در کنار جوایز معروف دیگر در زمینه های دیگر هنری نظیر جایزه گرمی (برای موسیقی)، جایزه امی (برای تلویزیون) و جایزه تونی (برای تئاتر) یکی از قدیمی‌ترین مراسم اهدای جوایز به شمار می رود که همواره سایه ی سیاست بر روی برندگان و برگزیدگانش سنگینی می کند.

امسال نیز همچون دوره های قبل نامزدهای نهایی هشتاد و ششمین دوره جوایز اسکار ۲۰۱۴ معرفی شدند . در متن زیر پیش بینی نگارنده از فیلم هایی که در مراسم امسال شانس بیشتری برای دریافت تندیس طلایی اسکار را داشته باشند، ذکر شده است:

فیلم‌های «دوازده سال بردگی»، «جاذبه» و «خشونت آمریکایی» بیشترین تعداد نامزدی را کسب کردند. که در بخش نامزدهای بهترین فیلم بلند ، پیش بینی می شود فیلم «دوازده سال بردگی»، با درو کردن جوایز دیگر جشنواره ها و جلب رضایت منتقدان و فیلم سازان دیگر و مهم تر از همه تم تاریخی که روایتگر بخشی از تاریخ سرزمین امریکاست ، شانس بیشتری برای دریافت اسکار در این بخش را داشته باشد.

دیگر نامزد ها در این بخش :

«خشونت آمریکایی» ، «نبراسکا»، «کاپیتان فیلیپس»، «فیلومنا «، «دوازده سال بردگی» ،«گرگ وال استریت»،«جاذبه»، «باشگاه خریداران دالاس»، «او» .

بهترین فیلم غیرانگلیسی به احتمال فراوان از آنِ «سقوط دایره شکسته» (بلژیک) خواهد شد.

پیش بینی می شود از بین نامزدهای بهترین فیلم‌نامه اقتباسی ، «جان رایدلی» برای فیلم «دوازده سال بردگی» این جایزه را از آن خود کند.

بهترین فیلم‌نامه اصلی : «یاسمن غمگین» نوشته وودی آلن

در بخش بهترین کارگردانی :

کاندید شدن کارگردانان مطرح سینما که سالهای سال هر یک، جایگاه خاص خود را در سینمای جهان دارند قضاوت را برای اعلام بهترین کارگردان سخت می کند.در بین اسامی دیوید اوراسل، آلفونسو کواران ، الکساندر پاین ، استیو مک‌کوئین ، مارتین اسکورسیزی، اسامی اعلام شده ی  بهترین کارگردانی آلفونسو کواران ، فیلمساز مکزیکی  برای کارگردانی فیلم  جاذبه و  استیو مک‌کوئین کارگردان سیاهپوست امریکایی فیلم دوازده سال بردگی رقبای اصلی دراین بخش محسوب می شوند که به نظر می رسد  شانس آلفونسو کارن بیشتر باشد.

بهترین بازیگر نقش اول مرد: متیو مک کانوی برای نقش آفرینی در فیلم باشگاه  (خریدارن دالاس)

نامزد بهترین بازیگر نقش اول زن :

 یکی از گزینه های  کسب اسکار برای بهترین بازیگر نقش اصلی زن سال ۲۰۱۴ ، کیت بلانشت است که با نقش آفرینی در آخرین ساخته وودی آلن نگاه خیلی ها را به خود جلب کرده و او یکی از کاندیداهای جدی دریافت اسکار برای بازی در فیلم یاسمین غمگین است.

نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل مرد : جوناه هیل (گرگ وال‌استریت)

نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن : جنیفر لاورنس (خشونت آمریکایی)

پیش بینی در بین پنج نامزد بهترین انیمیشن بلند ، انیمیشن  من نفرت انگیز۲  است.

بهترین تدوین :  جاذبه

بهترین طراحی تولید : جاذبه

بهترین طراحی لباس :   کاترین مارتین برای فیلم (گتسبی بزرگ)

بهترین صداگذاری : جاذبه

بهترین جلوه‌های ویژه : جاذبه

نامزدهای بهترین مستند بلند : میدان

مراسم اعطای جوایز هشتاد و ششمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز دوم مارس (۱۱ اسفندماه) در ساموئل گلدوین تئاتر در لس‌آنجلس با اجرای «الن دی جنرس» کمدین آمریکایی برگزار می‌شود.

پیش بینی اسکار 3

***

پریسا دامادی:

اسکار امسال با در بر داشتن فیلم های خوبی از بزرگان سینمای جهان بازار داغی در پیش بینی ها دارد. اما آنچه در همه ی پیش بینی ها به چشم می خورد و مورد توافق است درخشش” ۱۲ سال بردگی” ست که احتمال دریافت جایزه اسکار را در بخش های مختلف بیش از سایر فیلم ها دارد. و اما پیش بینی:

در بخش بهترین فیلم بلند: ۱۲ سال بردگی (استیو مک کویین)

کارگردانی: آلفونسو کوآرون (جاذبه)

بازیگرنقش مرد اول: لئوناردو دی کاپریو ( گرگ وال استریت)

بازیگر نقش اول زن: کیت بلانشت ( یاسمن غمگین)

نقش مکمل مرد: جرد لتو ( باشگاه خریداران دالاس)

نقش مکمل زن: لوپیتا نیونگ ( ۱۲ سال بردگی)

فیلمنامه ی غیر اقتباسی: او

فیلمنامه ی اقتباسی: ۱۲ سال بردگی ( جان ریدلی)

بهترین انیمیشن بلند: یخ زده

بهترین فیلم خارجی زبان: شکار

موسیقی متن: جاذبه

پیش بینی اسکار 4

***

محمد تقی جلالی:

در این یکی دو روز آخر همچنان بازار پیش بینی ها برای مراسم اسکار ۲۰۱۴ برپا است و همه بر اساس جوایزی مانند گلدن گلوب و بفتا و … سعی دارند برنده ی این مراسم را پیش بینی کنند.

اگر بخواهم بر اساس جوایز گرفته شده مانند گلدن گلوب برای اسکار پیش بینی کنیم فیلم ” ۱۲ سال بردگی”  به کارگردانی استیو مک کویین پیشروی دریافت جایزه ی بهترین فیلم است. فیلمی که اکثر جوایز را درو ، و خیلی ها را به سمت خود جذب کرده است.

 پیش بینی نگارنده  برای برای بهترین کارگردان ،کارگردان فیلم ” جاذبه ” آلفونسو کوآرون است. چون دیگر اسکاری ها تا این مقدار به فیلم ۱۲ سال بردگی لطف ندارند که بهترین کارگردانی را هم به این فیلم بدهند.

در بخش بهترین بازیگر مرد امسال هم لئوناردو دی کاپریو شانس خیلی کمتری به نسبت رقبای قدَری مانند متیو مک کانفی ( باشگاه خریداران دالاس) و یا چیوتل اجیفور ( ۱۲ سال بردگی) را در اسکار ۸۶ ام خواهد داشت. با نگاهی به پیش بینی بزرگان هالیوودی و همچنین بازتاب ها و نقدهایی که در این مدت کارشده است “متیو مک کانفی” برای “باشگاه خریداران دالاس ” می تواند گزینه ی خوبی برای بخش بهترین بازیگر مرد باشد.

کیت بلانشت (یاسمین غمگین) یا مریل استریپ ( استیج کانتی)!!؟

مریل استریپ که همیشه از نامزد ها و برندگان دائمی اسکار بوده است،  در مقابل کیت بلانشت در فیلم وودی آلن شانس بسیار کمتری دارد. البته “ایمی آدامز” هم با بازی در فیلم حقه بازی آمریکایی درصدی از شانس برد را به خود اختصاص د اده است ولی پیش بینی بنده برای این بخش کیت بلانشت است.

برای نقش های مکمل هم، در بخش مردان منتخب من  “جرد لتو” برای فیلم باشگاه خریداران دالاس است که پس از ۶ سال با بازگشتی متفاوت به سینما برگشته است.

در بخش زنان نیز با اینکه لوپیتا نیونگو ( ۱۲ سال بردگی) بازیگر تازه کاری است، به دلیل بازی قابل قبول خود شانس بیشتری نسبت به جنیفر لارنس در خشونت آمریکایی دارد. لارنس امسال جوایزی مانند گلدن گلوب و بفتا را با هم گرفته است که همین باعث می شود که اسکاری ها دیگر جایزه ای به این بازیگر ندهند.

و پیش بینی نگارنده  برای بخش های دیگر اسکار به شرح زیر است:

بهترین فیلم خارجی زبان: زیبایی بزرگ از ایتالیا

بهترین انیمیشن: یخ زده

بهترین فیلمنامه اقتباسی: ۱۲ سال بردگی

بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی: او

موسیقی متن: جاذبه

پیش بینی اسکار 5

***

بابک ساجدی:

هر ساله بازار پیش بینی های جوایز اسکار داغ می شود و همه ی منتقدین و سینماگران با شناختی که نسبت به فیلم ها پیدا کرده اند و با توجه به جوایزی که فیلم ها در جشنواره های مطرح جهانی کسب کرده اند، حدس و گمان هایی را از جوایز اسکار اعلام می کنند. هرچند که خیلی مواقع همین حدس و گمان ها به واقعیت نمی پیوندد و اسکار همیشه یک اتفاق غیرمنتظره را در آستین خود دارد! چنانکه در سال ۲۰۰۵ در کمال تعجب اسکار به فیلم “تصادف” رسید و “مونیخ” ضد اسرائیلی اسپیلبرگ از رقابت جا می ماند. و یا در سال ۲۰۰۷ که “زودیاک” دیوید فینچر برخلاف تمامی پیش بینی ها مورد توجه قرار نگرفت و اسکار نصیب برادران “کوئن” می شود! و یا سال ۲۰۰۹ ، که “آواتار” نادیده گرفته می شود و در اوج ناباوریِ همه ، اسکار نصیب ” قفسه ی درد” کاترین بیگلو می شود. و در آخرین هنر نمایی داوران اسکار ، در سالی که فیلم های مطرحی چون “لینکن” ، “جانگوی آزاد شده” و “پس از نیمه شب” و خیلی فیلم های خوب دیگری در رقابت شرکت داشتند، اسکار با اهدا جایزه به “آرگو”، کارنامه ی افتخارات خود را تکمیل می کند!

با این حساب شاید باید برای پیش بینی این رقابت غیرقابل پیش بینی، ما نیز شانس اول اسکار را فیلمی بدانیم که کمترین شانس را دارد و یا می تواند نقش یک فیلم سیاسی را در راستای اهداف فستیوال اسکار ایفا کند.

و یا می توان در این پیش بینی های دور از واقعیت، شرکت نکرد و پذیرفت که اسکار هر ساله شگفتی جدید را به ارمغان خواهد آورد و منتظر ماند تا نتایج اسکار بار دیگر متعجبمان کند!

/p

۲ دیدگاه

  1. به نظر من اسکار نمی تونه به 12 سال بردگی جایزه نده. حداق باید در یک بخش این اتفاق بیوفته. توقع سیاه پوست ها بالا رفته و اگر اسکار جایزه ای به آنها ندهد به نژاد پرستی محکوم میشه!!!

  2. برنده های اسکار امسالم مشخص شدند. اینکه اسکار سیاسیه درش شکی نیست ، پس پیش بینی اینکه بهترین فیلم به 12 سال بردگی برسه هم کار سختی نبود.
    ولی در کل پیش بینی نویسنده هاتون خوب بود، مرسی …

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *