پیش بینی سینمافستیوال از جوایز اسکار/از ۱۲ سال بردگی آمریکایی تا زیبایی بزرگ ایتالیایی

مراسم اسکار پایان بخش جوایز سالانه امریکا است.برگزیدگان این مراسم  الگو سال سینما آمریکا هستند. پیش بینی مهمترین جوایز اسکار در بخش های بهترین فیلم ، کارگردانی ، فیلمنامه ، بازیگری و فیلم خارجی  بدین قرار است:

سینما فستیوال

بهترین فیلم خارجی:جاذبه، ۱۲ سال بردگی ، کلاهبرداری آمریکایی ،کاپیتان فیلیپس ، کلوب خریداران دالاس ، نبراسکا، فیلومینا ، او و گرگ وال استریت.

“۱۲ سال بردگی “به دلیل موضوعش – نژاد پرستی و الغای بردگی – شانس اسکارش نسبت به سایر رقبا تقویت می شود. با توجه به اینکه امسال سینمای آمریکا شاهد سه فیلم مهم و مطرح با این موضوع بود ، و نیز با توجه به رنگین پوست بودن رئیس جمهور فعلی آمریکا  و بدست آوردن جایزه بهترین فیلم در گلدن گلوب این را فیلم  یکی از شانسهای اصلی اسکار بهترین فیلم  می کند. این فیلم در ۹ رشته کاندیدای جایزه اسکار شده است.

در این گروه “جاذبه” و” کلاه برداری آمریکایی”  از دیگر شانس های این جایزه هستند. این ۲ فیلم بیشترین تعداد نامزدی جوایز اسکار را به طور مشترک به دست آورده اند.

بهترین کارگردانی: آلفونسو کواران  برای ” جاذبه” ، الکساندر پاین برای ” نبراسکا” ، استیو مک کویین برای ” ۱۲ سال بردگی”  دیوید ا راسل برای ” کلاه برداری آمریکایی”  و مارتین اسکورسیزی برای ” گرگ وال استریت” .

آلفونسو کواران با جاذبه  فیلمی که فقط آمریکایی ها قادر به ساختن آن هستند بخت بیشتری نسبت به سایرین دارد. جاذبه تماما در فضا می گذرد و از لحاظ تکنیکی فیلم قوی و شاید بتوان گفت سختی است که کواران به خوبی از پس آن بر آمده. به نقل از مجله ورایتی به دلیل اینکه شخصیت اول آن  یک زن است  شاید برای زنان رای دهنده آکادمی اسکار جالب باشد. کواران برای اولین بار است  که کاندید جایزه بهترین کارگردانی در اسکار شده است. او جایزه بهترین کارگردانی گلدن گلوب  و نامزدی جایزه انجمن کارگردانان امریکا را هم از آن خود کرده است.

مهمترین رقبای کواران برای جایزه بهترین کارگردانی  دیوید ا راسل و استیو مک کویین هستند.

بهترین فیلمنامه اقتباسی : ” پیش از نیمه شب” ، “کاپیتان فیلیپس ” ،” فیلومینا ” ، ” ۱۲ سال بردگی”  و “گرگ وال استریت

وقتی نام تام هنکس در لیست نامزدهای بهترین بازیگر مرد اسکار دیده نشده گمانه زنی ها در مورد اینکه این فیلم در یکی از بخش های اصلی اسکار انتخاب می شود قوت گرفت. – “کاپیتان فیلیپس ” داستان واقعی از مظلومیت یک کاپیتان شجاع آمریکایی است که در اسارت عده ای تروریست تا پای مرگ می رود – تیپ قهرمان سازی محبوی آمریکایی ها در سینما شان. با در نظر گرفتن شانس کم این فیلم  در بخش جایزه بهترین فیلم ، می توان آن را بخت اول این قسمت به حساب آورد.

بهترین فیلمنامه اصلی : کلاهبرداری آمریکایی ، یاسمین آبی ، کلوب خریداران دالاس ، نبراسکا ، و او

اسپایک جونز و وودی آلن  رقیبان اصلی این جایزه اند. وودی آلن دو سال پیش برای فیلم  نیمه شب در پاریس جایزه بهترین فیلمنامه اصلی را بدست آورد.

بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان: “حلقه شکسته فرو می پاشد” از بلژیک ، “زیبایی بزرگ” از ایتالیا ، “شکار” از دانمارک ، “تصویر گمشده” از کامبوج ، “عمر” از فلسطین.

شاید جالب ترین اتفاق این بخش حذف فیلم” زندگی ادل” برنده جایزه کن باشد ، فیلمی که کاندیدای همین رشته در جایز گلدن گلوب هم بود.

 از گلدن گلوب و نقش تعیین کننده اش در بالا بردن بخت  فیلم “زیبایی بزرگ”  که بگذریم ، “شکار” از دانمارک با توجه موضوع آمریکایی و به اصطلاح جهانی اش و محبوبیت زیاد در بین روشنفکران از دیگر احتمالات قوی این بخش است.

بهترین بازیگر مرد : کریستین بل – کلاهبرداری آمریکایی – ، چیوتل اجیفور – ۱۲ سال بردگی – ، متئو مک کاناهی – کلوب خریداران دالاس – ، بورس درن – نبراسکا – ، لئوناردو دی کاپریو – گرگ وال استریت –

اکثر رسانه های آمریکایی شانس متئو مک کاناهی را بیشتر از بقیه نامزدها می دانند. این در حالی است که دی کاپریو جایزه بهترین بازیگیر مرد را در گلدن گلوب بدست آورد.

کریستین بل هم  برای بازی در کلاه برداری آمریکایی توجهات زیادی را به خود جلب کرده. باید دید در این بین، آکادمی اسکار  کدام یک را مرداول سینمای آمریکا می داند.

بهترن بازیگر زن : امی آدامز – کلاه برداری آمریکایی – ، جودی دنچ – فیلومینا – ، کیت بلانشت – یاسمین آبی – ، مریل استریپ – آگوست – و ساندرا بولاک – جاذبه –

نام کیت بلانشت و امی آدامز  به خاطر جایزه گلدن گلوب در این بخش مطرح هست. با این حال نمی شود از بازی قدرتمند مریل استریپ در “آگوست “، و نقش خاص و بازی خوب ساندرا بولاک  در “جاذبه ” چشم پوشی کرد. مریل استریپ سه بار موفق به دریافت این جایزه شده است.

شکیبا سام – سینمافستیوال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *