وطن یعنی: توانستن

سرمقاله3

ملت ایران روز های مهمی را در تاریخ پشت سر می گذارند! روز هایی که تحریم های خارجی به حد نهایت خود رسیده است و ملت، با صبوری از پس این تحریم ها بر می آیند! روز هایی که دشمن چشم دوخته است به زمین خوردن ایران و ایرانی! و در این راه از هیچ تلاشی فرو گذاری نمی کند! چنانکه شاید بتوان رگه هایی از آن را در بازی فوتبال ایران و آرژانتین در نوع داوری بازی توسط داور صربستانی مشاهده کرد! اتفاقی که حتی می تواند تماشاچیان و تحلیلگران فوتبال را مشکوک کند که داور صربستانی همچنان زخم خورده ی حضور سیاسی ماست در دفاع از بوسنی مسلمان در جنگ بالکان!  روز هایی که دشمن نهایت تلاش خود را می کند تا روی کاغذ، نتیجه تنها و تنها شکست و نابودی ایران باشد. تحریم اقتصادی می کند، جنگ رسانه ای منفی به راه می اندازد، تروریست می نامد و جنگ طلب، فعالیت صلح آمیز هسته ای ما را محکوم می کند و تمام تلاش خود را می کند که فرهنگ غربی و بیمار خود را به جوانان این مرز و بوم غالب کند.

اما بی شک کسی آن بالا این ملت را دوست دارد. در این روز های سخت تاریخی، مردم ایران ، روز های خوب و شیرینی را تجربه می کنند، روز هایی که صرف فعل خواستن است! روز های توانستن!

آنچه ، که ما باید به آن بپردازیم سینماست، اما در این نوشتار، کمی پایه ای تر به این موضوع می نگریم و آن همان چیزی است که سینما را برای ما حائز اهمیت می کند : فرهنگ عامّه!

بی شک سینما بخشی از فرهنگ عامّه است، همچنان که ورزش و علی الخصوص فوتبال! و این دو از این حیث، مهم و مرتبط به هم خواهند بود. چنانکه فارغ از اینکه ریشه ی فوتبال چیست و اساسا چه شد که بریتانیا قوانین فوتبال را تدوین کرد، اما امروزه ورزش اول جهان شده و طرفداران فراوانی دارد. همچنین چندان دور از واقع نیست که بگوییم همیشه در بررسی میزان پیشرفت کشورها و وضعیت آسیب پذیری آنها، دو گزینه ی سینما و فوتبال حائز اهمیت بوده است. چنانکه اگر کشوری سینما نداشته باشد، نشان از وضعیت آن کشور در مدیریت و عدم توانایی مطرح شدن در جهان است همانطور که فوتبال نیز!

حال برمی گردیم به کشورمان ایران! در این چند سال اخیر سینمای ایران با تمام ضعف هایش، در عرصه ی جهانی بسیار موفق عمل کرده و مطرح شده است و گواه آن جوایز متعدد سینمایی جهانی است که سینماگران ما از آن خود کرده اند. همچنین در آخرین جشنواره ی مطرح جهانی، فستیوال فیلم کن، لیلا حاتمی به عنوان داور در بخش اصلی این جشنواره حضور می یابد و این بی شک  قدرت و توانایی ایرانی ها در عرصه ی سینماست.

علاوه بر آن این روزها، روزهای جام جهانی فوتبال است و تیم ملی فوتبال ایران با اقتدار به عنوان تیم اول به جام جهانی راه یافته و برخلاف همه ی پیش بینی ها ، محکم ، موثر و موفق در رقابت های جام جهانی حضور می یابد و با تمام کارشکنی ها و ناداوری ها و غرض ورزی ها، در آخر همه را وادار به تحسین می کند و البته مهمتر از آن با مردانه جنگیدن و پهلوانانه رفتار کردن با حریف، سفیر صلح و قدرت در جهان می شوند.

این روز ها ملت ایران به رغم تمامی ناملایمات خوشحالند! این روز ها ملت ایران می دانند که چیزی فراتر از پخش یا عدم پخش فوتبال در سینما، این دو را به هم پیوند می دهد و آن توانستن است! این روز ها ملت ایران می دانند که می توانند و این توانستن را جشن می گیرند، می دانند که می توانند در  والیبال برتر باشند ، در فوتبال شگفتی آفرین باشند و در سینما ، موثر! این روز ها ملت ایران می دانند که می توانند بر تمام سختی ها و سیاهی ها غلبه کنند، این روز ها ملت ایران می دانند که می توانند هر سحر و جادویی را باطل کنند، این روز ها ملت ایران می دانند که می توانند حرف جهانی بزنند و موثر باشند. این روز ها مفهوم وطن برای ما معنای توانستن است.

                                                                                                                 سید مرتضی امیدی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *