هفته فیلم مکزیک در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد آغاز به کار کرد

عصر دیروز (دوشنبه 28 مهرماه) و با همکاری سفارت مکزیک، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و بنیاد رودکی، مراسم افتتاحیه «هفته فیلم مکزیک» در کاخ موزه ملت مجموعه تاریخی سعد آباد برگزار شد.
سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در این مراسم سید محمدمهدی طباطبائی نژاد (مدیرعامل مرکز)، اولیسس کانچولا (سفیر مکزیک)، ماریو فرناندو داماش نونش (سفیر پرتغال)، بهرام جمالی (مدیرعامل بنیاد رودکی)، مرتضی رزاق کریمی (قائم‌مقام مرکز)، گیرمو لوئیس نیکلاس (سفیر آرژانتین)، والتر آلخاندرو گوسمان (سفیر بولیوی)، ولادیمیر آندره گونزالس گومس (کوبا)، پابلو سانتیاگو روئیس (اکوادور)، ماریو آنتونیو بارکرو (نیکاراگوآ)، پدرو ویه‌نا (سفیر اسپانیا)، خوان کارلوس اوخِدا (سفیر اروگوئه) و جمع دیگری از مسئولان، فیلمسازان و… حضور داشتند.
در ابتدای این مراسم اولیسس کانچولا سفیر مکزیک ضمن خیر مقدم به مهمانان گفت: سفارت مکزیک در ایران با همکاری مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی مفتخر است که هفته سینمای مکزیک را به عنوان بخشی از برنامه های بزرگداشت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و مکزیک تقدیم کند.
وی افزود: در همین راستا فیلم های مستندی که به شدت مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهند و جنبه های مختلف اوضاع مکزیک را روایت می کنند، به نمایش در می آید که این فیلم ها مروری بر تراژدی، اخلاق و خوشحالی یک ملت است. کشور مکزیک و ایران با فرهنگ باستانی غنی باید یکدیگر را بیشتر بشناسند، به همین جهت سفارت مکزیک در تهران برنامه های فرهنگی فشرده ای را برنامه ریزی کرده است.
سفیر مکزیک ادامه داد: سینما شکل هنری دیگری است که نه تنها مکزیک را همراهی کرده است بلکه سینمای این کشور را به رشته تحریر در آورده است.
کانچولا تصریح کرد: در سال 1896 در قاره آمریکا کشور مکزیک اولین کشوری بود که ورود سینما را خوش آمد گفت. از آن زمان به بعد سینما مسیر ثبت واقعیت و وقایع مهم کشور را آغاز نمود؛ مانند انقلاب سال 1810 که به دلیل اینکه یکی از جنبش های قرن بیستم به شمار می رود، حائز اهمیت بین المللی است. پس جای تعجب ندارد که سینمای مستند از ریشه عمیقی برخوردار بوده و رفته رفته به عنوان وسیله ای برای تفکر و انتقاد از خود تبدیل می شود. بی تردید دپارتمان شهری مکزیک هموار کننده راه در این هدف خواهد بود.
سفیر مکزیک در پایان گفت: قبل از پایان صحبت هایم تشکر ویژه ای دارم از آقای ماریو فرناندونونس (سفیر کشور پرتغال) به خاطر قبول دعوت من برای حضور در این مراسم که حضورشان روابط مکزیک و پرتغال را زینت بخشیده است. همچنین از سیدمحمدمهدی طباطبائی نژاد مدیر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، بهرام جمالی مدیر بنیاد رودکی، دکتر یوسف مسعود‌زاده مدیر مجموعه فرهنگی سعدآباد، به دلیل همکاری هایشان برای برگزاری برنامه هفته سینمای مکزیک در تهران تشکر می کنم.
سیدمحمدمهدی طباطبائی‌نژاد هم در ادامه این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: همانطور که می دانید ارتباطات فرهنگی یکی از بهترین شاخصه های تعمیق روابط دیپلماتیک است و روابط دیپلماتیک عمق یافته به طور طبیعی منجر به توسعه رشد اقتصادی و همچنین تقویت بنیان های روابط فرهنگی- هنری می شود.
طباطبائی نژاد در پایان گفت: از همین تریبون از علاقمندان سینمای مستند دعوت می کنم که در روزهای آینده 12 فیلم منتخب که آقای کانچولا به کیفیت آنها نظارت داشتند را در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تماشا کنند، زیرا این فیلم های بی گمان پنجره هایی چشم نوازی را به فرهنگ و هنر کشور مکزیک است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *