«هفته فيلم لهستان در تهران» افتتاح شد

با حضور ايوبي، رضاداد، مسافرآستانه، طباطبايي نژاد و سفير لهستان هفته فيلم لهستان افتتاح شد

هفته فيلم لهستان در تهران

به گزارش سینمافستیوال ، عصر روز دوشنبه پنجم خرداد ماه نخستين «هفته فيلم لهستان در تهران» فرهنگسراي نياوارن برگزار شد.  رئيس سازمان سينمايي در مراسم افتتاحيه نخستين هفته فيلم لهستان در تهران، گفت: سينما بهترين زبان ارتباطي بين ملت ها است و ما توانسته‌ايم زبان سينما را به لهجه ايراني صحبت کنيم.

حسين مسافرآستانه که اين هفته فيلم توسط موسسه تحت مديريت وي برگزار شده است، در ابتداي اين مراسم ضمن خير مقدم به همه حاضران گفت: برگزاري هفته هاي فيلم يکي از راهکارهايي است که مي‌تواند رابطه دوستي و محبت را ميان کشورها ايجاد کند و به واسطه آن ملت ها به هم نزديک‌تر شوند. زماني که روابط بين کشورها از طريق فرهنگ و هنر نزديک تر شود ديگر برخي از کشورهاي صاحب قدرت نمي توانند از طريق عوام‌فريبي روي روابط بين کشورها سايه افکنند.
به گزارش مهر، وي با اشاره به اينکه از طريق روابط فرهنگي و هنري مي توان راهکارهاي مناسبي براي مقابله با برخي از دشمني‌ها ايجاد کرد، توضيح داد: سال‌ها بين ايران و لهستان روابط اقتصادي، فرهنگي و سياسي وجود داشته است اما در سال 91 اولين هفته فيلم ايران در لهستان برگزار شد که مورد استقبال قابل توجهي قرار گرفت. از جمله فيلم‌هايي که در آن هفته مورد استقبال قرار گرفت مي‌توان به فيلم سينمايي «تولد يک پروانه» به کارگرداني مجتبي راعي اشاره کرد.
آستانه ادامه داد: اميدوارم اين هفته که امروز در تهران افتتاح شد بتواند هفته دوستي ايران و لهستان باشد و از طريق اين برنامه بتوانيم روابط نزديک‌تر و بيشتري را با هم داشته باشيم. البته کمتر از يک ماه ديگر نيز ايران در کشور لهستان هفته فيلم خود را برگزار مي کند.
حجت ا… ايوبي رئيس سازمان سينمايي نيز در ادامه اين مراسم گفت: خوشحالم که در مراسم افتتاحيه «هفته فيلم لهستان» هنرمندان ايراني و لهستاني در کنار يکديگر قرار دارند. نبايد فراموش کرد که به زودي از من به عنوان رئيس سابق سازمان سينمايي ايران و سفير لهستان نيز به عنوان سفير سابق نامبرده مي شود، اما مسئله اين است که يک هنرمند هيچ گاه هنرمند سابق نمي‌شود و هميشه در صحنه باقي خواهد ماند.
وي ادامه داد: حافظه تاريخي برخي از کشورها گاهي به روابط آينده بين ديگر کشورها کمک نمي کند. به خاطر دارم سال ها پيش در هنگام ديدار با يکي از مسئولان دولتي يکي از کشورهاي شوروي سابق به من گفت که بايد گذشته را فراموش کرد تا بتوان حرف زد، اما آنچه که در را بطه با روابط ايران و لهستان وجود دارد اين است که تمام سابقه تاريخي بين اين دو کشور سبب ايجاد تحکيم بين روابط آينده مي شود.
رئيس سازمان سينمايي با اشاره به اين مطلب که يکي از زبان هاي ارتباط بين ملت ها زبان سينما است، تاکيد کرد: هنرمندان لهستاني به خوبي به زبان سينما سخن مي گويند و ما نيز مفتخريم که زبان سينما را ياد گرفتيم و به لهجه ايراني به زبان سينما سخن مي گوييم، سينما به گفتگوي بين ملت ها کمک مي کند.
وي بيان کرد: جهان تبديل به يک دهکده کوچک جهاني شده است و روابط گسترده اي بين مردم ايجاد شده است، اما همين روابط گسترده گاه باعث ايجاد سوء تفاهم بين ملت ها مي شود به همين دليل ملت ها نياز دارند تا در فرصت هايي مانند هفته‌هاي فيلم دور هم جمع شده و با هم گفتگو کنند.
ايوبي گفت: مردم ايران مردم لهستان را دوست دارند و من به عنوان نماينده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اين قول را مي دهم که ايران آماده ارائه هرگونه خدمتي در زمينه هاي فرهنگي و هنري به کشور لهستان است. اميدوارم در کنار اين هفته هاي فيلم بتوانيم فيلم هاي ايراني و لهستاني را اکران کنيم.
ژوليس گويوو سفير لهستان نيز در پايان اين مراسم گفت: از سازمان سينمايي و موسسه رسانه هاي تصويري براي برگزاري اين مراسم تشکر مي کنم، ما علاقه بسياري به سينماي ايران داريم و معتقديم که ايران و لهستان از نظر فرهنگي اشتراکات بسياري دارد. اميدوارم شرايطي فراهم شود که فيلمسازان ايراني بتوانند در کشور لهستان براي توليد فيلم حضور پيدا کنند.

به گزارش سینمافستیوال ،  حجت ا… ايوبي رئيس سازمان سينمايي، عليرضا رضاداد، حسين مسافرآستانه مديرعامل موسسه رسانه هاي تصويري، محمد طباطبايي نژاد مدير مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي، سفير لهستان و جمعي از فيلمسازان ايراني و لهستاني حضور داشتند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *