نهمین جشنواره بین‌المللی انیمیشن برگزار می شود

معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از راه‌اندازی سینماتک کودک و نوجوان در کانون خبر داد.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال ، مهدی باقری در حاشیه نشست خبری جشنواره‌ی فیلم انیمیشن با اعلام این خبر افزود: قرار است در این سینماتک آثار کانون پرورش فکری و دیگر جشنواره‌های مرتبط با کودک و نوجوان به نمایش عمومی درآیند.

او در پاسخ به پرسشی درباره اکران عمومی آثار جشنواره انیمیشن در طول سال توضیح داد: مجوز اکران فیلم‌های خارجی فقط مربوط به جشنواره است و برای اکران عمومی محدودیت داریم اما تلاش می‌کنیم رایت بقیه فیلم‌ها را خریداری کنیم تا امکان نمایش عمومی آن‌ها وجود داشته باشد.

در این نشست که امروز چهارم اسفندماه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، علیرضا حاجیان‌زاده مدیر کانون به تشریح اهداف و برنامه‌های نهمین جشنواره تخصصی انیمیشن پرداخت.

به گفته او، بسترسازی برای هنر پویانمایی با هدف تبادل اندیشه و تحولات در این هنر، گردآوری و عرضه هدفمند آثار هنرمندان در داخل و خارج کشور و وارد کردن توانمندی‌ها و تکنیک‌های جدید از مهمترین اهداف این جشنواره است.

مدیرکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ارائه توضیحاتی درباره بخش‌های مختلف جشنواره‌ی انیمیشن، اضافه کرد: جشنواره شامل بخش مسابقه که خود ترکیبی از مسابقه ایران و بین‌الملل است، چشم‌انداز، نمایش‌های ویژه و خارج از مسابقه است.

حاجیان‌زاده سپس به تشریح آمار آثار متقاضی شرکت در این دوره از جشنواره پویانمایی پرداخت و افزود: از ایران و ۷۴ کشور جهان ۱۸۰۰ فیلم به دبیرخانه ارسال شد و ۱۶۰۰ فیلم در بخش مسابقه بازبینی شد که در نهایت ۱۰۲ پویانمایی،‌ ۱۸ فیلم دانشجویی، ۹ فیلم با رویکرد دینی و پنج فیلم با رویکرد ارزش‌های انقلابی در مسابقه ایران به نمایش درآمدند، در بخش مسابقه بین‌الملل نیز ۳۰ فیلم دانشجویی، سه فیلم بلند و ۱۱۷ اثر پویانمایی اکران خواهند شد.

وی دو شاخص اصلی داوری را جنبه تخصصی و تکنیکی و محتوایی آثار دانست و افزود: در این دوره از جشنواره، فیلم‌ها در هفت سالن و ۱۷۶ نوبت نمایش داده می‌شوند که دو سالن اختصاصی برای کودکان تعریف کرده‌ایم.

به گفته او، دو سالن مرکز کانون واقع در خیابان حجاب، سینما تئاتر کانون در خیابان وزرا، سینما پیام و سینما فلسطین میزبانان این دوره از جشنواره پویانمایی هستند.

حاجیان‌زاده همچنین یادآور شد: برای حضور عمومی مردم در دوره‌های بعدی زمینه‌سازی می‌کنیم و بر همین اساس سالن پیام را به عنوان سالن مردمی تعریف کرده‌ایم.

او همچنین از برگزاری چهار نشست تخصصی، چهار نشست نقد فیلم، برپایی نشست‌هایی برای پشتیبانی از پایان‌نامه‌های دانشجویی و نیز دو کارگاه آموزشی و چاپ یک کتاب تألیفی به عنوان دیگر تفاوت‌های این دوره از جشنواره با دوره‌های پیشین خبر داد.

در ادامه این نشست مهدی باقری معاون تولید کانون پرورش فکری و رئیس جشنواره پویانمایی به مقایسه دوره فعلی با اولین دوره جشنواره که سال ۷۷ برگزار شده است، پرداخت و یادآور شد: آن زمان تعداد فیلم‌ها بسیار اندک بود اما امروزه رشد کمی و کیفی بسیار زیادی داریم.

 کریمی صارمی دبیر جشنواره پویانمایی نیز با اشاره به حضور این جشنواره به عنوان یکی از جشنواره‌های رتبه الف جهان در محافل بین‌المللی از حضور الکساندر پتروف چهره شاخص انیمیشن جهانی به عنوان میهمان ویژه این دوره از جشنواره انیمیشن خبر داد و افزود: ایشان در این جشنواره دو کارگاه آموزشی را با عنوان «جادوی انگشتان دست» برگزار می‌کند.

کریمی صارمی افزود: با حضور هنرمندان جوان ژانر تازه‌ای به نام انیمیشن مستقل یا بدون حامی در ایران شکل گرفته است که اگر حمایت شود ایران به مرکز تولید انیمیشن مستقل تبدیل خواهد شد.

وی از برگزاری نمایشگاه هنر معاصر و هنر جدید که ترکیبی از هنرهای مختلف است، به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های این دوره از جشنواره خبر داد و یادآور شد: قرار است فیلم‌های برگزیده ایرانی هر شب از ساعت ۱۹ تا ۲۱ نقد شود. ضمن اینکه نشستی با عنوان «درد دل‌های دوستانه» داریم که از تمام مسوولان دعوت می‌کنیم تا فقط شنونده مشکلات و درد دل‌های هنرمندان انیمیشن باشند.

کریمی صارمی ادامه داد: در کنار جشنواره بازار ملی پویانمایی با حضور ۳۰ شرکت معتبر انیمیشن برگزار می‌شود و از تمام شرکت‌ها دعوت می‌کنیم تا در این رویداد حضور داشته باشند چرا که قصد داریم دست واسطه‌ها را کوتاه کنیم.

دبیر جشنواره انیمیشن با اشاره به فشرده بودن برنامه اکران فیلم‌ها در این جشنواره اظهار امیدواری کرد یک روز به برگزاری جشنواره اضافه شود.

او یادآور شد: امسال قصد داریم مخاطب عام را هم با جشنواره درگیر کنیم و به همین دلیل در بعضی شاخه‌ها مخاطب عام خواهیم داشت و نظرسنجی هم می‌کنیم.

وی با اشاره به تعریف بخش ارزش‌های انقلابی در این دوره از جشنواره گفت: آثار این بخش را به طور جداگانه داوری می‌کنیم و سه جایزه ویژه در این بخش تعریف شده است. ضمن اینکه فیلم‌های شهید چمران و شهید عباس دوران که توسط آقای میرکریمی ساخته شده‌اند در این بخش نمایش داده می‌شوند.

هیأت داوران بخش‌های مختلف جشنواره انیمیشن به شرح زیر هستند:

گروهی مرکب از اسدالله اعلایی، وحید نیکخواه آزاد، سیاوش زرین‌آبادی، مهرداد شیخان و فاطمه حسینی‌شکیب داوران مسابقه ایران را تشکیل می‌دهند.

همچنین داوران دینی و ارزش‌های انقلاب اسلامی عبارتند از: حمید گروگان، علیرضا گلپایگانی و مهدی امیر‌فروغی.

گروهی مرکب از سیدحسن سلطانی، احمد سفلایی و محمدرضا حسنایی داوران دانشجویی مسابقه ایران را تشکیل می‌دهند.

نهمین جشنواره بین‌المللی انیمیشن ۱۷ تا ۲۱ اسفندماه برگزار می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *