نماینده ایران برای اسکار 2015 معرفی شد

فیلم سینمایی ˝امروز˝ به کارگردانی رضا میرکریمی به عنوان نماینده ایران در بخش فیلم خارجی‌زبان هشتاد و هفتمین دوره جوایز اسکار معرفی شد.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال ، امیر اسفندیاری سخنگوی هیات انتخاب فیلم های ایرانی برای معرفی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی، گفت: این هیات پس از بحث و بررسی و بازبینی برخی از فیلم های مورد نظر، عاقبت فیلم “امروز” ساخته رضا میرکریمی را به نمایندگی سینمای ایران در هشتاد و هفتمین مراسم اسکار انتخاب کرده است.

وی ادامه داد: در جلسه نهایی پس از طرح مباحثی در خصوص 10 فیلمی که برای بررسی بیشتر به این مرحله راه پیدا کردند و مطابق مقررات، به مدت حداقل یک هفته متوالی در فاصله زمانی ۹ مهرماه سال گذشته تا ۸ مهرماه سال جاری، بر اساس عرف پذیرفته در کشورمان در برنامه رسمی اکران عمومی قرار گرفته بودند، بحث اعضاء عمدتا بر 2 فیلم متمرکز شد؛ “امروز” به عنوان فیلمی ساخته یکی از کارگردانان شاخص نسل میانه که پس از اکران موفق در ایران، در نمایش افتتاحیه بین المللی در جشنواره تورنتو نیز بازخوردهایی قابل تامل داشته است و همچنین “تنهای تنهای تنها” به عنوان فیلمی بر آمده از نسل جدید فیلمسازان که جسورانه پیام عدالت، صلح و دوستی را به جهانیان منتقل می کند.

اسفندیاری یادآور شد: در نهایت اعضای هیأت با بررسی تمام جوانب، از میان گزینه های مذکور فیلم “امروز” را برای معرفی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی برگزیدند.

اعضای هیات انتخاب فیلم‌های ایرانی برای معرفی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی در سال جاری عبارت بودند از حبیب احمدزاده نویسنده و استادیار دانشگاه، احمد امینی کارگردان، آرش امینی مدیر کل حوزه ریاست و امور بین الملل سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری، امین تارخ بازیگر و مدرس سینما، ایرج تقی پور تهیه کننده، امیر اسفندیاری معاونت بین الملل بنیاد سینمایی فارابی، پرویز شیخ طادی نویسنده و کارگردان، محمد باقر قهرمانی مدرس دانشگاه و مجید میرفخرایی مدیر هنری.
مهلت معرفی فیلم‌ها به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی برای حضور در بخش اسکار فیلم خارجی‌زبان 1 اکتبر (9 مهر) به پایان می‌رسد. فیلم‌هایی می‌توانند در این بخش رقابت کنند که در فاصله 1 اکتبر 2013 تا 30 سپتامبر 2014 (8 مهر) در کشور معرفی‌کننده اکران عمومی شده باشند.
پس از پایان مهلت معرفی فیلم‌های خارجی‌زبان به آکادمی ابتدا 9 فیلم به فهرست کوتاه راه پیدا می‌کنند و در نهایت پنج فیلم به عنوان نامزدهای نهایی این بخش معرفی می‌شوند.
اسامی نامزدهای هشتاد و هفتمین دوره جوایز آکادمی 15 ژانویه 2015 (25 دی) اعلام و مراسم اعطای جوایز یکشنبه 22 فوریه (صبح دوشنبه 4 اسفند 1393) در دالبی تیه‌تر برگزار می‌شود.
سال گذشته فیلم “زیبایی بزرگ” به کارگردانی پائولو سورنتینو از ایتالیا جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را به خانه برد. سال 2013 76 کشور نمایندگان خود را برای رقابت در این بخش به آکادمی معرفی کردند که یک رکورد جدید بود.
دو سال پیش “جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی از ایران جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را برد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *