نمایش 18 فیلم مستند در نخستین گردهم‌آیی بین‌المللی سینمای مستند و باستان‌شناسی

اسامی 18 فیلم مستند ایرانی و خارجی که در نخستین گردهم‌آیی بین‌المللی سینمای مستند و باستان‌شناسی به نمایش در‌می‌آیند، اعلام شد.

مستند

به گزارش سینما فستیوال ،در این رویداد علمی- هنری که طی روزهای 15 تا 17 دی ماه 1393 در موزه ملی ایران برپا می‌شود، 18 فیلم از قدیمی‌ترین تا جدیدترین آثار مستند باستان‌شناسی ایرانی و خارجی به این شرح روی پرده می‌روند:

«ایران فراسو» علی‌اکبر ولدبیگی، «پرنیان» اُرد عطارپور، «تا انتهای تیره بهار» محمد مقدم، «تپه‌های قیطریه» پرویز کیمیاوی، «تپه‌های مارلیک» ابراهیم گلستان، «تخت جمشید» فریدون رهنما، «جام حسنلو» محمدرضا اصلانی، «خانه‌ام روی تپه‌هاست» شهرام درخشان، «دستگرد یزد‌شاپوران» پژمان مظاهری‌پور، «لاخ مزار» محسن عبدالوهاب، «مرمت آثار باستانی» حمید سهیلی‌مظفر، «منم داریوش» وحید باقرزاده و «نواهای گم‌شده» علیرضا قاسم‌خان.

«اکتشاف آخرین قلمرو پادشاهی آرتا» ساخته اولیور ژولین/ محصول شبکه ARTE فرانسه و آلمان، «راز سرچشمه‌های مس» به کارگردانی گیزلا گرایشن/ محصول شبکه ZDF آلمان، «پرس‌پولیس عرصه سلاطین» اثر فریدر کاسمان/ محصول شبکه بایر آلمان و «کاوش‌های باستان‌شناسی تخت‌جمشید» ساخته چارلز بریستد/ به تهیه‌کنندگی مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو هم از جمله مستندهای خارجی این رویداد بین‌المللی است.

«داستان سفال» به کارگردانی مریم بیانی هم گفته می‌شود،فیلم انیمیشن متفاوت و جذابی با موضوع خاص این گردهم‌آیی است که در روز اول به نمایش درمی‌آید.

در این گردهم‌آیی، آثار مستندی با موضوعاتی چون اولین کاوش‌های باستانی، نخستین فیلم ساخته شده از تخت‌جمشید، مستندی توصیفی- تجربی از جام حسنلو، سایت‌های حفاری، داستان پیدایش سنگ‌نگاره‌ها، مرمت آثار باستانی و… به نمایش درآمده و مجموعه مقالاتی هم توسط اساتید علم باستان‌شناسی و سینمای مستند ایران ارائه خواهد شد.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی قصد دارد تا با برگزاری «نخستین گردهم‌آیی بین‌المللی سینمای مستند و باستان‌شناسی ایران» گامی جدی برای تعامل میان مستندسازان و باستان‌شناسان برداشته و با ایجاد فضای همدلی و همگرایی بین آنان، شرایطی را مهیا نماید تا آثار ارزشمندی در این زمینه تولید شود.

این گردهم‌آیی از ساعت 10 صبح تا 17 عصر روزهای ۱۵ الی ۱۷ دی‌ماه ۱۳۹۳ در سالن موزهٔ ملی ایران برپا می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *