نرم نرمـک می رسد اینک بهــار

سرمقاله3

• پشت سر گذاشتن روزهای آخر اسفند و نزدیک شدن به فصل بهار ، همیشه امید به زندگی ، جبران فرصت های از دست رفته و به قول فرنگی ها رفرش ( Refresh ) شدن را به دل آدمی قوت می بخشد . مگر می شود این همه زیبایی و طراوت را دید و باز هم ایستاد و ناامید بود و در جا زد . حالا هرچقدر که می خواهد مصائب و مشکلات و دغدغه ها سنگین تر باشد از تحمل دوش هایمان برای تاب آوردن . ما همچنان امیدواریم .

• با کمک حق و همت دوستان در تحریریه سینما فستیوال ، ویژه نامه ی بهاریمان یا همان «سی نمای بهاری» سه ساله شد . در این دوره سعی کردیم با پرداختن به مهمترین رویداد های سینمایی در ایران و جهان شما را از مهمترین اتفاقات با خبر کنیم . در این میان آمار و ارقام هایی هم از فیلم های اکران شده در سال گذشته ( ۱۳۹۴ ) و اکران های نوروزی دادیم . امید که به دیده ی شما هم خوش بیاید و مقبول تان گردد .

• مهم تر از همه در بهاریه امسال بر آن شدیم تا به اندازه وسعمان به سینمای مستند بپردازیم . بخشی از سینمای مهم ، جدی و تاثیرگذار که آن طور که بایسته و شایسته ی آن است مغفول مانده و بی توجهی دیده است . می خواستیم میزگردی با حضور کارکشته های مستندساز و جوان تر ها برگزار کنیم و پای دغدغه ها و صحبت هایشان بنشینیم که متاسفانه نشد . اما هرچند مختصر ، و شاید نه آنطور که شایسته این بخش از سینمای ماست به آن پرداختیم . از دوستان مستندسازی که در این راه یاری مان کردند ممنونیم بالاخص شهرام درخشان که راهنمایمان بود .

• جشنواره فیلم فجر امسال برخلاف دو سال گذشته جشنواره ای پویاتر به نظر می رسید . جشنواره ای که معرف نسل تازه ای از فیلمسازان در ایران بود و جوایز تقسیم شده ی جشنواره هم بر این مسئله تاکید می کرد . البته دغدغه و زاویه ما هم مثل زاویه بسیاری از دوستان نسبت به جشنواره فجر ، این بود که دادن جوایز متعدد به یک گروه جوان کم تجربه ، بیش از آنکه مشوق باشد ، استعدادسوز است و خطرناک . اما به هر جهت جشنواره ی امسال ویترینی بود متنوع و البته راضی کننده که اکران عمومی و استقبال مردمی از آن فیلم ها سنگ محکی است بر درستی یا اشتباه حرف هایمان .

• در این ویژه نامه پرونده ای آماده کرده ایم از ریز و درشت اتفاقات جشنواره که پس از گذشت چند ماه از بزرگترین رویداد هنری کشورمان ، خواندنش دور از لطف نیست .

• ما در سینما فستیوال ، همانطور که تا کنون عمل کرده ایم همچنان با تیغ تیز نقد و نگاه تیزبینانه منتقدانمان آثار سینمایی را رصد می کنیم و دلسوزانه در جهت آینه بودن و نشان دادن کژی ها و خوبی ها گام برمی داریم . امید که در سال پیش رو بارقه های امیدمان در سینما پرنور تر گردد .

 هیئت تحریریه ویژه نامه سی نمای بهاری

برای دریافت ” سی نمای بهاری ” ؛ ویژه نامه بهاری سینما فستیوال به مناسبت نوروز ۱۳۹۵ ، کلیک کنید .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *