نامزدهای بخش مستند بلند هشتاد و هفتمین دوره جوایز اسکار

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی فهرست کوتاه نامزدهای بخش مستند بلند هشتاد و هفتمین دوره جوایز اسکار را منتشر کرد.

سینما فستیوال
به گزارش سینما فستیوال به نقل از هنرآنلاین ، مستند تحسین‌شده “شهروندچهار” به کارگردانی لورا پویتراس درباره افشاگری‌های ادوارد اسنودن کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی امریکا و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی و “خود زندگی” به کارگردانی استیو جیمز درباره راجر ابرت منتقد فیلم فقید، جزو 15 فیلم فهرست کوتاه نامزدهای بخش مستند بلند جوایز اسکار 2015 هستند که اسامی آن‌ها سه‌شنبه شب اعلام شد.

اعضای رای‌دهنده شاخه مستند آکادمی این فیلم‌ها را از میان 134 فیلم واجد شرایط انتخاب کردند. در نهایت پنج فیلم نامزد اسکار بخش مستند بلند می‌شوند که اسامی آن‌ها 15 ژانویه 2015 (25 دی) همراه نامزدهای دیگر بخش‌ها اعلام خواهد شد.

فهرست اعلام‌شده شامل چند فیلم است که به موضوعات سیاسی و اجتماعی پرداخته‌اند؛ از جمله “آخرین روزها در ویتنام” به کارگردانی روری کندی که درباره عقب‌نشینی آمریکا از سایگون در پایان جنگ ویتنام است و “The Case Against 8” ساخته بن کاتنر و رایان وایت که جدال قانونی برای لغو ممنوعیت ازدواج همجنس‌گرایان در کالیفرنیا را مورد توجه قرار می‌دهد.

“همشهری کخ” به کارگردانی کارل دین و تیا لسین درباره منابع مالی جنبش اعتراضی تی پارتی (یا جنبش چای) است که از کاهش مخارج دولت آمریکا و مالیات‌ها و کاهش کسر بودجه و بدهی ملی این کشور حمایت می‌کند. “پسر خود اینترنت” ساخته برایان کناپن‌برگر درباره آرون سوارتس فعال وب است و “تیم قتل” ساخته دان کراوس نیز بر جنایات جنگی در افغانستان متمرکز است.

تعدادی از فیلم‌ها بر هنرمندان و روند هنری تمرکز دارد: “Keep On Keepin’ On” به کارگردانی آلن هیکس ارتباط کلارک تری افسانه “جز” و یک نوازنده پیانو نابینا و نابغه‌ای 23 ساله را مورد توجه می‌دهد. “تلماسه خودوروفسکی” ساخته فرانک پاوویچ تلاش آلخاندرو خودوروفسکی کارگردان برای ساخت روایت سینمایی از “تلماسه” فرانک هربرت را به تصویر می‌کشد. “پیدا کردن ویوین مایر” به کارگردانی جان مالوف و چارلی سیسکل کار ویوین مایر عکاس خیابانی را ارج می‌نهد که تا وقتی زنده بود کسی به ارزش کار او پی نبرد. “هنر و مهارت” ساخته جنیفر گراسمن، سام کالمن و مارک بکر نیز درباره مارک لندیس جاعل آثار هنری است.

در مجموع، فیلم‌های فهرست کوتاه موضوعات مختلف را در بر می‌گیرد: “Tales of the Grim Sleeper” به کارگردانی نیک برومفیلد پرونده یک قاتل زنجیره‌ای در لس آنجلس را بازگشایی می‌کند. “The Overnighters” ساخته جسی ماس تماشاگران را به مناطق نفتی داکوتای شمالی می‌برد. “نمک زمین” به کارگردانی جولیانو ریبریو سالگادو و ویم وندرس، سباستیائو سالگادو عکاس را در سفری دور دنیا همراهی می‌کند. “Virunga” ساخته اورلاندو فون آینزیدل تلاش‌ها را برای نجات دادن گوریل‌های کوهی در کنگو را مورد توجه قرار می‌دهد.

چند مستند مطرح نتوانستند به فهرست کوتاه نامزدهای بخش مستند بلند راه پیدا کنند؛ از جمله “ارتش سرخ” به کارگردانی گب پولسکی درباره تیم هاکی شوروی سابق، “ابرانسان: افسانه شپ گوردون” ساخته مایک مایر که درباره شپ گوردون کارگزار است، “ثبت‌شده” به کارگردانی خوزه آنتونیو بارگاس و آن رافائلز لوپو درباره مهاجران ثبت‌نشده در ایالات متحده و “آنیتا” ساخته فریدا لی ماک که نگاهی تازه به آنیتا هیل و شهادت او علیه دیوان عالی کشور دارد.

اسامی فیلم‌های فهرست کوتاه بخش مستند بلند و شرکت‌های تولیدکننده فیلم‌ها به این شرح است:

“هنر و مهارت” (Art and Craft)، پرپل پاروت فیلمز
“The Case Against 8″، دی این کورت
“همشهری کخ” (Citizen Koch)، السور فیلمز
“شهروندچهار” (CitizenFour)، پراکسیس فیلمز
“پیدا کردن ویوین مایر” (Finding Vivian Maier)، راوین پیکچرز
“پسر خود اینترنت” (The Internet’s Own Boy)، لیومینانت مدیا
“تلماسه خودوروفسکی” (Jodorowsky’s Dune)، سیتی فیلم
“Keep On Keepin’ On”، ابسولوت کلی پروداکشنز
“تیم قتل” (The Kill Team)، اف/ایت فیلم‌ورکس
“آخرین روزها در ویتنام” (Last Days in Vietnam)، ماکسی فایرکرکر فیلمز
“خود زندگی” (Life Itself)، کارتمکین فیلمز و فیلم رایتز
“The Overnighters”، مایل اند فیلمز وست
“نمک زمین” (The Salt of the Earth)، دسیا فیلمز
“Tales of the Grim Sleeper”، لافایت فیلم
“Virunga”، گرین مدیا

سال گذشته جایزه اسکار بهترین مستند بلند به “20 فوت تا ستاره شدن”ساخته مورگان نویل رسید.

هشتاد و هفتمین دوره جوایز آکادمی یکشنبه 22 فوریه (صبح دوشنبه 4 اسفند) در دالبی تیه‌تر در هالیوود اند هایلند برگزار می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *