ناخواسته : انسانی و هدر شده

یادداشتی بر فیلم “ناخواسته” به کارگردانی برزو نیک‌نژاد

ناخواسته

“ناخواسته” از معدود فیلم های جشنواره امسال است که از پس حرفی که می زند بر آمده و موضوعش را درست و راحت تعریف می کند. یک فیلم کوچک جاده ای که شخصیت های اصلی اش – دختر و طلبه جوان – را گام به گام از لابه لای دعواها و گفتگو ها می شناساند.( با بازی های خوب این دو ). مخاطب در طول سفر شاهد رشد و تحول آرام و منطقی آنان است. تحولی که بسیار شبیه زندگی است. اندازه است و نزدیک به ما با وسوسه های انسانی. طلبه جوان فیلم نه کلیشه می شود و نه به ترفند عجیبی برای فرار از آن روی می آورد. رابطه ها آنقدر انسانی و ساده اند که بعد از دیدن لباس طلبگی جوان تعجبی و تغییری در حس خوبمان ایجاد نمی شود.

با همه اینها “ناخواسته” فیلم متوسطی می ماند . توانایی معرفی شخصیت های فرعی اش ( برادر، خاله ، و مخصوصا زن مسافر  با بازی خوب مهتاب کرامتی ) را ندارد. و پیچشی که در نقش این زن وجود دارد قانع کننده نیست. یک مسافر معمولی با بچه نوزادش که بعدا معلوم میشود قاتل است و زندانی مرخصی گرفته. برادر دختر هم تا به آخر پا در هوا می ماند. علت اصرارهای زیاد او برای ماندن و بعد رفتن ناگهانی اش روشن نیست. مرد صاحب کار با ماشینش به کل بی معناست. قصه خاله دختر اضافی است و.. بزرگترین مشکل فیلم پایان بد و تحمیلی اش است. تصادف آخر شک بی جایی است که فقط باعث غافلگیری ما می شود. تلخی محتوم و اجرای تندش ابدا به لحن نرم فیلم نمی خورد و مزه شیرین رابطه انسانی این دو نفر را به کام مان تلخ می کند. چه حیف.

شکیبا سام – سینمافستیوال

۱۱ دیدگاه

 1. همه شخصیت ها که وضعیتشان معلوم است ، پس چرا فیلم متوسطی است ؟ دیگر ما با شخصیت های فرعی که کاری نداریم می توانند تیپ باقی بمانند. ..

 2. خیلی کوتاه توضیح دادید و اینکه باید حتما فیلم را دیده باشی تا متوجه نوشته تان شوی. خیلی به من کمک نکرد.

  1. مگر کسی هم قبل اینکه برود فیلمی را ببینید می رود یادداشت یا نقد آن را می خواند؟
   اینطور که فیلم لو میرود.

    1. منم موافقم اصلا معلوم نیس چی میگه
     منم همه نوشته هاشو خوندم تا حالا یه مشت کلمه بی حساب و کتابه
     واقعا مولایی موافقم … لایک مولایی

 3. نوشته تون خودش نیاز به توضیح داره . ما که از شهرستان می خواییم ببینیم فیلمارو نمی فهمیم کدوم خوبه کدوم بده. میشه بیشتر توضیح بدین؟

  1. می گن نوشته خوب ، نوشته ای که مختصر و مفید باشه و سریع به سر اصل مطلب ! ولی مشکل اینجاست که اصل موضوع مشخص نیست که ایشون راجع به چی دارن نظر می دن

 4. نوشته ایشون مختصره ولی مفید نیست .
  ملبورن و برف رو هم همین طوری نوشتن . حس این بهم دست میده که انگار یکی داره با خودش حرف میزنه

 5. عجب خوب گفتی سینما دوست . حرف که هیچی انگار داره باخودش پچ پچ میکنه !؟!؟!؟ خخخخخخخخخخخخخخخخخ

 6. یعنی چی هدر شده ؟!
  چی هدر شده !؟
  آخه این چه تیتریه !؟
  نویسنده محترم کلمات معنی داره شما تو مدرسه ادبیات پاس کردی !؟ یا مثله کردان مدرک گرفتی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *