موش و گربه ای به نام “آتش بس ۲”

یادداشتی بر فیلم “آتش بس ۲”

آتش-بسe 2

“فیلم آتش بس ۲” به کارگردانی “تهمینه میلانی” در ادامه ی فیلم پرفروش سال های قبل یعنی “آتش بس ۱” است. فیلمی که داستان آن بر محور رابطه ی زن و شوهر و مشکلات آنها در زندگی با یکدیگر است.

در قسمت دوم این فیلم ما همچنان شاهد این رابطه ی پر فراز و نشیب هستیم که  اینبار فرزندی نیز به آن اضافه شده است. فرزندی که تنها مایه ی دردسر های بیشتر برای خانواده است و به مثال عروسکی در دستان آنها به بازی گرفته می شود.

“تهمینه میلانی” در این فیلم نیز به سیاق قبل همچنان بر مظلوم بودن زن ها و گناه مردان پافشاری دارد، مردانی که حق زنان را خورده اند و این زنهای بیچاره باید به تنهایی و شاید برخی اوقات با کمک مشاوری بتواند حق خود را از این موجودات ظالم بگیرد. مشاور هم که مثل همیشه فقط نمادی از شعار دادن و نصیحت کردن است، مشاوری که حوصله ی مخاطب را با شعارهای خوش آب و رنگ خود سر می برد. این بزرگ ترین ضعف این فیلمنامه است، شعاری بودن!

البته فیلمنامه سوراخ های دیگری نیز دارد. به طور مثال اینکه بالاخره معلوم نشد که اسم فرزند این خانواده چه شد؟ آیا بالاخره برای این کودک ۵-۶ ساله شناسنامه ای گرفته شد یا خیر؟

البته کارگردان با ضعف های اشاره شده باز توانسته است گیشه را در دست خود بگیرد زیرا موضوعی را انتخاب کرده که از دیرباز در سینمای ایران طرفداران زیادی داشته است، دعواهای موش و گربه ای زن و شوهر ها. موضوعی که سال های قبل هم توانسته بود “آتش بس ۱”را به فیلم پرفروشی تبدیل کند.

البته استفاده از بهرام رادان نیز برگ برنده ی این فیلم بوده است. بسیاری از مخاطبان این فیلم به امید دیدن این بازیگر به سینماها آمدند و راضی از کار بازیگر محبوبشان سالن ها را ترک کردند.

طنازی ها و شوخی های موش و گربه ای این فیلم که در بعضی موارد خنک و لوس بود نیز در سراشیبی قرار گرفت و حوصله ی مخاطب را در آخر سر می برد.

با اینحال باید گفت تنها چیزی که از این فیلم در یاد مخاطب می ماند همان خندیدن ها در سالن سینما است. زیرا تنها جمله ای که پس از ترک سالن از دهان اکثر مردم می توان شنید این است که: خوب بود. خندیدیم!!!

محمدرضا عمرانی – سینمافستیوال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *