مقاومت حرکت به سوی نور است

سرمقاله3

مقاومت مفهومی است بزرگ ، چنان بزرگ که بزرگی در مقابلش کوچک است

و صبر در مقابلش کمترین فضیلت اخلاقی . مقاومت ، تنها ایستادن و ایستادگی نیست ، بلکه حرکت ساقه ای است نازک ، که در زیر تنه ی ضخیم درختی ، از نور دو

ر افتاده و تلاش می کند و نهایتا خود را تا بالاترین شاخه ی درخت ، بالا می کشد و به نور می رساند . استقامت ، قد راست کردن است در زیر زور و ظلم و ستم ، نه فقط ایستادن و ماندن و له نشدن .

مقاومت باور شعار ” راه قدس از کربلا می گذرد ” است ، باور این که نه تنها از خاکمان دفاع می کنیم ، بلکه برای آزادی همه ی مستضعفان جهان نیز تلاش می نماییم .

پس بی شک تغییر نام جشنواره دفاع مقدس به جشنواره مقاومت ، تغییری هوشمندانه بوده و باعث گردیده که مفهوم و هدف دفاع مقدسنیز کامل تر بیان  شود .

جشنواره ای که می خواهد بین المللی باشد و آینه ی ایستادگی همه ی مردم جهان باشد ، باید مفهومی فراگیر داشته باشد ، که دفاع مقدس را شاید آن مبارز ضد امپریالیسم کشوری کوچک در آمریکای جنوبی درک نکند ، اما بی شک مقاومت را همه ، هر کسی ، با هر عقیده و دینی ، در هر جای دنیا درک می کند .

جشنواره بین المللی فیلم مقاومت ، جشنواره ای است در راستای اشاعه ی فرهنگ مقاومت ، که فرهنگی است عاشورایی و اشاعه ی آن در همه ی جهان ، بین همه ی ملت ها ، با هر دین و فرهنگ و نژادی ، وظیفه ی همه ی ما است .

و حال آنکه جشنواره فیلم مقاومت ، فارغ از همه محاسن و معایب ، فارغ از همه ی کم و کاست ها و فارغ از مخاطب داشتن یا نداشتن ، جشنواره ای است که بایسته و شایسته است در کشوری که مردمانش مفهوم مقاومت را با پوست و گوشت و وستخوان درک کرده اند ، وجود داشته باشد و همه ی اهالی فرهنگ و هنر و همه ی اهالی رسانه نیز ، اگر درک درستی از مفهوم انسانیت دارند ، باید در راه رشد و تعالی این جشنواره قدم بردارند تا هر سال جشنواره ی فیلم مقاومت محکم تر و اصولی تر و صد البته با برد رسانه ای بین المللی برگزار شود .

و مجریان و دبیران جشنواره ی فیلم مقاومت نیز باید با اندیشه ای جهانی ، که لازمه ی یک جشنواره ی بین المللی است ، از ورود همه ی آرا و افکار ، چه به شکل فیلم و چه در قالب مخاطب ، استقبال نمایند و باعث استقبال هرچه بیشتر مردم ، از همه ی اقشار ، از جشنواره گردند .

کارشناسان فرهنگی و متولیان امر جشنواره مقاومت باید در فرم و محتوا جشنواره را به سویی ببرند که  همه ی اقشار جامعه چنانکا در دفاع مقدس حضور داشتند ، این جشنواره را نیز از خود بدانند تا جشنواره فیلم مقاومت از سکوت خبری رسانه ها و از حجم کم مخاطب رها گردد و همه این جشنواره را از آن خود بدانند نه اینکه با آن احساس غریبی کنند .

ما نیز امیدواریم جشنواره فیلم مقاومت ، چنان که مجریان آن انتظار دارند ، روزی در همه ی جهان دیده شود و بررسی گردد و نمونه ای باشد موفق از جشنواره ای مردمی و ضد استکبار .

           محمدتقی جلالی _ سینما فستیوال

۴ دیدگاه

  1. واقعا فهمیدن معنای استقامت خیلی مهمه .
    ما بیشتر اوقات استقامت را با موندن و له شدن اشتباه می گیریم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *