معرفی اعضای جدید هیات مدیره خانه سینما

محمدرضا موئینی، ابراهیم مختاری، بهمن اردلان، کامران ملکی، آتیلا پسیانی، شادمهر راستین و سیدمهدی خادم اعضای جدید هیات مدیره خانه سینما هستند.

خانه سینما

به گزارش سینما فستیوال ، انتخابات هیئت مدیره خانه سینما روز دوشنبه برگزار شد. در این انتخابات محمدرضا موئینی، ابراهیم مختاری، بهمن اردلان، کامران ملکی، آتیلا پسیانی، شادمهر راستین و سیدمهدی خادم به عنوان ۷ عضو هیات مدیر جدید خانه سینما انتخاب و علی آشتیانی‌پور و محمدرضا سکوت به ترتیب به عنوان اعضای علی‌البدل اول و دوم و عبدالله اسفندیاری به عنوان بازرس خانه سینما و ایمان کریمیان علی‌البدل بازرس انتخاب شدند. در ادامه نگاهی به کارنامه اعضای انتخاب شده این هیات مدیره خواهیم انداخت.

محمدرضا موئینی که پیش‌تر از این نیز در جمع مدیران خانه بوده و در حال حاضر بالا‌ترین رأی را در انتخابات آورده است متولد سال ۱۳۳۶ است. او در سال ۱۳۵۸ در رشته تدوین از دانشکده صدا و سیما فارغ التحصیل شد. او در سال ۱۳۵۹ سرپرست مرکز صدا و سیمای آباد شد. این تدوین گر طی شش دوره به عنوان یکی از اعضای هیأت مدیره کانون تدوین گران سینمای ایران در خانه سینما فعالیت صنفی انجام می‌داد. موئینی همچنین در دوره‌های پنجم و ششم عضو هیأت مدیره خانه سینما بود و از همین رو آشنایی جدی با فعالیت‌های صنفی دارد. این تدوین‌گر تاکنون برنده دو سیمرغ بلورین بهترین تدوین از جشنواره فیلم فجر برای فیلم “عروس” و “پارتی” شده است و در دوره‌های متمادی تندیس‌های زیادی را از جشن خانه سینما دریافت کرده است. موئینی تاکنون فیلم‌های زیادی از جمله: “حوض نقاشی”، “سعادت آباد”، “ملک سلیمان”، “کافه ستاره”، “شمعی در باد”، “من ترانه پانزده سال دارم”، “مهر مادری”، “هزاران زن مثل من” و… را به همراه ده‌ها فیلم سینمایی دیگر تدوین کرده است.

ابراهیم مختاری عضو سابق هیأت مدیره که دومین جایگاه را در آرای هیأت مدیره به دست آورده، متولد ۱۳۲۶ بابل، فارغ التحصیل مدرسه عالی تلویزیون و سینما است. او فعالیت هنری خود را در سال ۱۳۵۵ با دستیاری کارگردان فیلم “شطرنج باد” به کارگردانی محمدرضا اصلانی آغاز کرد. او یکی از مؤسسین انجمن مستندسازان سینمای ایران است که مدت دو سال عهده دار ریاست انجمن نیز بوده است. این مستندساز سینمای ایران همچنین دستی در نگارش کتاب‌های گوناگون نیز دارد و تاکنون کتاب‌هایی با عنوان: “میراث پهلوانی” و “در گرگ و میش راه” به قلم او منتشر شده است. مختاری تاکنون به خاطر ساخت مستند‌هایش جوایز بسیاری را از جشنواره‌های معتبر جهانی به دست آورده است که از جمله آن‌ها می‌توان به جایزه طلایی کشورهای داو، زنگبار (جولای ۲۰۰۰)، برای مستند “مکرمه، خاطرات و رویا‌ها”، جایزه بزرگ جشنواره طبیعت و محیط زیست ساچیل (Sacil)، ایتالیا (۱۹۹۴)، برای مستند “زعفران” و… اشاره کرد.

بهمن اردلان متولد ۱۳۴۴ تویسرکان است. او فعالیت هنری خود را ازسال ۱۳۶۶ به کمک برادرش رضا اردلان آغاز نمود و در زمینه صدابرداری صداگذاری و میکس مشغول به کار شد. اردلان به عنوان یکی از مهم‌ترین صدابران سینمای ایران شناخته می‌شود و تاکنون در ساخت آثار مهم زیادی از جمله: “چ”، “یه حبه قند”، “دایره زنگی”، “همیشه پای یک زن در میان است”، “خیلی دور خیلی نزدیک”، “دوئل” و… نقش داشته است.

کامران ملکی که در سال‌های گذشته همواره از نزدیکان محمد مهدی عسگرپور مدیر عامل سابق خانه سینما بوده است متولد ۱۳۴۰ تهران، فارغ التحصیل زبان انگلیسی از دانشگاه آزاد و فارغ التحصیل دوره عالی فیلمنامه نویسی و همچنین کار‌شناسی روزنامه نگاری و روابط عمومی از دانشگاه آزاد است. از جمله فعالیت‌های او می‌توان به سخنگوی و عضو شورای مرکزی کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران، عضو شورای مرکزی و بازرس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران، عضو هیأت امنای بانک فیلمنامه کشور، دبیر دوره‌های هفتم، دهم و یازدهم هیأت مدیره خانه سینما، مشاور دبیر و مدیر روابط عمومی سه دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر (نوزدهم، بیستم و بیست و یکم)، مشاور معاون وزیر و مدیر روابط عمومی معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مشاور مدیر عامل و مدیر روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی و… اشاره کرد. ملکی همچنین تاکنون ۲ فیلم سینمایی با عنوان‌های “حماسه ۲۹۱۵” و “غفلت” را ساخته است.

آتیلا پسیانی، عضو انجمن بازیگران سینمای خانه سینما و بازیگر تئا‌تر، سینما و تلویزیون‌زاده ۱۳۳۶ در تهران است. وی فرزند زنده‌یاد جمیله شیخی بازیگر پرتوان سینما، تلویزیون و تئا‌تر ایران است. پسیانی همچنین همسر فاطمه نقوی بازیگر سینما است و فرزند او ستاره پسیانی نیز به عنوان بازیگری نوظهور در عرصه سینما و تئا‌تر فعالیت می‌کند. او در سال ۱۳۶۱ از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته کارگردانی و بازیگری تئا‌تر فارغ‌التحصیل شد. از جمله آثار سینمایی وی می‌توان به فیلم‌های “مستانه”، “پل چوبی”، “دو زن”، “برگ برنده”، “شام آخر” و… اشاره کرد. همچنین وی در سریال‌هایی همچون: “پرده نشین”، “انقلاب زیبا”، “مادرانه”، “زیر تیغ”، “خداحافظ بچه” و… ایفای نقش کرده است.

شادمهر راستین که در حال حاضر با وجود انواع تنش‌ها میان فیلمنامه‌نویسان مدیریت کانون فیلمنامه‌نویسان خانه سینما را داراست سال ۱۳۴۳ در تهران متولد شد. او فوق لیسانس معماری از دانشگاه تهران سال (۱۳۶۹) می‌باشد. او دوره عالی فیلم سینمایی را در مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی “باغ فردوس”، سال (۱۳۷۳) گذرانده و فعالیت مطبوعاتی را از سال ۱۳۷۰ شروع کرده است. او تاکنون فیلمنامه‌های زیادی از جمله: “امروز”، “آن مرد آمد”، “به همین سادگی”، “آفساید” و… را بر عهده داشته است.

سیدمهدی خادم به عنوان یکی از مدیران سالن‌های سینمای کشور شناخته می‌شود که طی سال‌های اخیر فعالیت‌های گسترده صنفی داشته و به عنوان نمونه بازرس سابق هیأت مدیره قبلی خانه سینما بوده است که در انتخابات جدید توانست به شورای مرکزی هیأت مدیره راه پیدا کند. اینکه سالن داران سینما باید ذیل صنف سینماداران تعریف شوند یا خیر موضوعی بوده که خادم همواره با آن مخالف بوده است حال اینکه مدیران سالن خود در قالب ساختار کارگر و کارفرما زیرمجموعه سینماداران هستند.

علی آشتیانی‌پور تهیه‌کننده متولد ۱۳۳۹ در تهران و فارغ التحصیل رشته مکانیک بدن است. او فعالیتش را در سینما از سال ۱۳۶۰ با طراحی ماکت فیلم “در جستجوی قهرمان” آغاز کرد. تأسیس موسسه سینمایی “گل فیلم” از دیگر فعالیت‌های اوست. او تاکنون تهیه‌کنندگی فیلم‌های سینمایی “من عاشق سپیده صبحم”، “بیداری رویا‌ها”، “دختری به نام تندر” و… را بر عهده داشته است.

محمدرضا سکوت متولد ۱۳۴۳ در کرمانشاه است. او سال ۱۳۷۰ در رشته سینما از داشنگاه هنر فارغ التحصیل شد. فعالیت سینمایی او در سال ۱۳۶۸ با فیلم “دو سرنوشت” آغاز شد. او تاکنون مدیر فیلمبرداری آثار زیادی از جمله: “قبرستان غیر انتفاعی”، “روز روشن”، “استشهادی برای خدا”، “کافه ترانزیت”، “موج مرده” و… را بر عهده داشته است. سکوت پیش از این برنده تندیس زرین بهترین فیلمبرداری از سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم رشد برای فیلم “استشهادی برای خدا” به کارگردانی علیرضا امینی شد.

عبدالله اسفندیاری که بیشتر با مسئولیت‌های فرهنگی‌اش از ابتدای انقلاب به ویژه دهه ۶۰ شناخته می‌شود تا سابقه سینمایی، متولد ۱۳۳۲ شمیران، فارغ التحصیل جامعه‌شناسی از دانشگاه تهران بوده و برادر امیر اسفندیاری از مسئولین امور بین‌الملل بنیاد فارابی است. از فعالیت‌های وی می‌توان به مدیریت گروه فیلم و سریال (۱۳۵۸)، مسوول آموزش آموزگاران منطقه یک و سه تهران (۱۳۵۸)، مدیر گروه فیلم و سریال و تئا‌تر شبکه اول سیما، معاونت فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی و عضو شورا‌های ارشاد (۱۳۶۲-۱۳۷۱)، عضو هیأت مدیره منصوب خانه سینما (۱۳۶۷-۱۳۷۲)، معاونت طرح و برنامه (۱۳۷۳-۱۳۷۶) و سال ۱۳۸۳ مسوول حوزه “معناگرا” در بنیاد سینمایی فارابی اشاره کرد. اسفندیاری تاکنون به عنوان بازیگر در فیلم‌های سینمایی “آب و آتش”، “باد و شقایق”، “روز واقعه” و… جلوی دوربین رفته است و همچنین تهیه کنندگی آثاری همچون: “خواب لیلا”، “لژیون” و… را بر عهده داشته است.

ایمان کریمیان نیز سال‌ها به عنوان یکی از اعضای خانه سینمای ایران فعالیت‌های صنفی داشته که در انتخابات جدید توانسته به عنوان بازرس علی البدل انتخاب شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *