لوس بازی در “طبقه حساس”

یادداشتی بر فیلم ” طبقه حساس” ساخته کمال تبریزی

سینما فستیوال

فیلم طبقه حساس کمال تبریزی فیلم خوبی است، اما فقط برای یک فیلم کوتاه نهایتا ۲۰ دقیقه ای! و فیلم بسیار بدی ست برای یک فیلم بلند از یک کارگردان به اصطلاح مجرب.

قصه که ندارد  ، شاید بشود به زور یک شبهه قصه ای در آن دید، که نهایتا در دو خط بشود تعریف کرد و یک سری تیپ ناشناس و مجهول و کلی شوخی و شبه شوخی؛ آنهم با بازی رضا عطاران.

فیلم سوژه جذابی دارد، اما فیلمنامۀ بی نهایت بی در و پیکر و مجهول. فیلمنامه می توانست از سوژه ی خوبی که دارد نهایت استفاده را بکند، اما با کمال ناباوری به یکسری شوخی های دم دستی و سکانس های کاملا بی ربط  و لوس  اکتفا می کند . مثلا سکانس  استخر رفتن کمالی و دوستانش یا سکانس رفتن کمالی پیش روحانی ( با بازی بی نهایت بد محمد رضا فروتن ).

اگر به راستی رضا عطاران (در نقش کمالی)  نمی توانست با بازی همیشگی خود برای تماشاگر لحظات مفرحی (آنهم در ابتدای فیلم) درست کند، فیلم چیز دیگری برای عرضه داشت ! ؟

و دو سوال اساسی از نویسنده و کارگردان :

– نقش روحانی در فیلم چه بود!؟ و صد البته او چه کسی بود!؟

– آخر قصه (فیلم) به کجا رسید!؟

از توهین های بی شمار به اسم خلط مبحث بین مذهب  و تعصب و شوخی های لوس اینچنینی هم می گذریم که اساسا در حدی نیست که بتواند با شعائر دینی بازی کند! فیلم طبقه حساس کمال تبریزی یک شوخی لوس و بی مزه است که می توانست تبدیل به یک فیلم کوتاه خوب و سرحال شود.

زیبا سلطانیان – سینما فستیوال

۱۴ دیدگاه

  1. بابا شما که کل فیلم ها رو میگین بد . اتفاقا خیلی هم خوب بود ما که از اول تا آخرش فقط خندیدیم خیلی حال داد.

  2. کاملا با شما موافقم ولی باز هم از بین فیلم های جشنواره امسال بهتر بود کمتر مخاطب را اذیت می کرد. لا اقل با طنزی که داشت روحیه مردمی که تشنه دیدن فیلم خوب در جشنواره امسال بودند رو عوض کرد

  3. این فیلم سراسر توهین بود…چطور میگید خلط مبحث؟؟؟؟ من نمی دونم جرا اصلا به این فیلم ها مجوز داده میشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *