شروع اکران فیلمهای کوتاه در گروه سینمایی هنر و تجربه

«چراغ خورشیدی» ، «نوار ویدئو» ، «تهران خانی‌آباد 1366» ، «برفک» و «کمتر از چند دقیقه» فیلمهای کوتاه این دوره هستند.

هنر و تجربه

به گزارش سینما فستیوال ، اکران فیلمهای کوتاه در گروه سینمایی هنر و تجربه با «چراغ خورشیدی» ، «نوار ویدئو» ، «تهران خانی‌آباد 1366» ، «برفک» و «کمتر از چند دقیقه» فیلمهای کوتاه این دوره هستند.

برفک و چراغ خورشیدی

فیلم کوتاه «برفک» به نویسندگی و کارگردانی « نقی نعمتی » با بازی علی عباسی و یوسف یزدانی از محصولات انجمن سینمای جوانان ایران است، همین طور فیلم «چراغ خورشیدی» با طراحی صحنه و کارگردانی «آیدا پناهنده» با بازیگری «پانته‌آ بهرام » و « فرهاد اصلانی » در سال 91 از دیگر محصولات انجمن سینمای جوانان است .

کمتر از چند دقیقه

این فیلم کوتاه با نویسندگی و کارگردانی «احسان بیگلری» یکی از آخرین آثاری است که مجید بهرامی در آن ایفای نقش کرده است. آناهیتا افشار و مهرداد صدیقیان دیگر بازیگران این فیلم هستند و تدوین آن را معصومه شاه‌نظری و فیلمبرداری‌اش را « حسن اصلانی»بر عهده داشته‌ است.

این فیلم ماجرای زن و شوهری است که در راه رفتن به مهمانی خانوادگی هستند. در راه اتفاقی می‌افتد.طی یک بحث و جدل لفظی در چهارراه با سرنشین ماشین کنار دستی کار به نزاع و درگیری خیابانی می‌رسد.غافل از این که حادثه در کمین است.

جوایز جشنواره‌ای این فیلم

فیلم برگزیده در بخش مسابقه چهارمین جشن مستقل فیلم کوتاه خانه سینما و برنده جایزه بهترین بازیگر مرد از همین جشنواره (مجید بهرامی)

فیلم نیمه بلند(کمتر از چند دقیقه) کاندیدای بهترین فیلم و بهترین کارگردان و برنده بهترین بازیگر مرد(مجید بهرامی) از جشن خانه سینما

تهران، خانی آباد، 1366

کارگردان فیلم «تهران، خانی آباد، 1366» سیدعماد حسینی است. این اثر یک روز از زندگی عادی مردم در طول جنگ تحمیلی عراق علیه ایران 1366 است و مردم محله خانی آباد را که در جنوب تهران مشغول زندگی روزمره هستند نشان می‌دهد و عکس العمل آنان وقتی که یک هواپیما عراق می‌رسد و بمباران محله شروع می‌شود.

در این فیلم امیر محمدزاده و سلمان خورشیدی عضو گروه جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری بوده‌اند.

سیدعماد حسینی در یادداشتی با عنوان «برشی از واقعیت » چنین نوشته است:

«دو سال پایانی جنگ، صدام دامنه‌ی جنگ را به شهرها کشاند. جنگنده‌های عراقی بمب‌هایشان را روی سر مردم می‌ریختند اما زندگی در شهر همچنان ادامه داشت. چندی قبل موزه‌ی جنگ پیشنهاد داد فیلمی در این باره بسازم. موضوع برای من که در کودکی اضطراب این لحظات را تجربه کرده بودم، سوژه‌ی جذابی بود. برای ساخت، طرح‌های مختلفی مطرح بود. بیش‌تر می‌خواستند احساس ترس، سرگیجه و ناامنی را از طریق تصاویری انتزاعی به وجود بیاورند. من اما تصورم این بود که باید به سمت واقعیت حرکت کنم. واقعیتِ جنگ شهری به اندازه‌ی کافی هولناک و مهیب بود. فکر می‌کردم اگر از پس بازسازی این فضا برآییم مقصود خودبه‌خود برآورده خواهد شد. بنابراین تصمیم گرفتم برشی از واقعیت را در یک سکانس-پلانِ نه دقیقه‌ای پیش روی بیننده بگذارم. تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.»

جایزه‌های این فیلم:

برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم در بخش صلح از جشنواره‌ی فیلم پارس طلایی ترکیه، سال 2014

منتخب جشنواره‌ی فیلم سینمای پنهان نیویورک، سال 2014

منتخب جشنواره فیلم ایرانیان لندن، سال 2014

منتخب بخش کوتاه شانزدهمین جشن سینمای ایران، 1393

منتخب بخش‌های ملی و بین‌الملل جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران، سال 1392

منتخب جشنواره‌ی فیلم تصویر سال، سال 1392

نوار ویدئو

نویسنده و کارگردان فیلم «نوار ویدئو» حسین شاعری است و در آن « نوید محمد زاده» و « باقر سروش» بازی می‌کنند و فیلمبرداری آن بر عهده « امید غیایی» بوده است.

این فیلم کوتاه درباره فردی است که می‌خواهد از شخصی مصاحبه تهیه کند، اما از قبل آشنایی وجود دارد.

کارگردان این فیلم درباره انگیزه ساخت این اثر نوشته است:« همیشه به این فکر می‌کردم که چطور می­‌شود کسی را که به ما زخمی عظیم وارد کرده در سطحی عمیق­تر بخشید…

ایده­‌ای داشتم در مورد فیلمساز جوانی که به طور اتفاقی بچه محل دوران نوجوانی‌­اش را پس از سالها می‌بیند و او را متقاعد می­‌کند تا در فیلمش بازی کند؛ کسی که در کودکی او را به سختی رنجانده بود(یعنی درست عکس اتفاقی که در این متن افتاده است)؛ و یادم است که فیلم تقریباً شبیه به همین “نوار ویدئو” شروع می­‌شد.» شاعری درباره چگونگی ساخت فیلم توضیح می دهد:« تمرینات به همراه دوست عزیز بازیگری شروع شد و بعد از چندین جلسه به مرحله نهایی رسید، اما یادم است هنوز به طور کامل به وجد نیامده بودم از متن و کلیت کار! تا اینکه ایده‌ای که پس ذهنم از مدت‌ها قبل شکل گرفته بود، جدی‌تر شد. دو روز بعد نسخه اولیه همین “نوار ویدئو” نوشته و کامل شد و دو ماه بعد، به همراه بازیگرانی دیگر از نو ساخته شد… »

جدول نمایش این فیلمها تا قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر

ساعت 16 خانه هنرمندان روز 19 دی، شنبه 20 دی ساعت 18 پردیس کوروش و در همین روز ساعت 17 در پردیس هویزه، هفته بعد در روز 27 دی ماه در ساعت 16 در خانه هنرمندان

همچنین در روز 3 بهمن ساعت 14 و در روز 7 بهمن ساعت 16 این فیلمها در خانه هنرمندان به نمایش در می‌آید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *