فقر بازیگر نقش اول زن در اسکار 2015

جایزه سینمایی اسکار امسال در حالی برگزار خواهد شد که سینما دچار فقر شدیدی در زمینه فیلم هایی است که زنان محوریت آن را دارند و برخلاف دو سال گذشته در بخش بازیگر نقش اول زن پسرفت کرده است .

سینما فستیوال

به گزارش خبرنگار سینما فستیوال ، فقر بازیگر در نقش اول زن را اینگونه می توان بیان کرد که در اغلب فیلم هایی که حرف اصلی را برای دریافت اسکار می زنند ، زنان نقش کلیدی دارند و می شود درباره قدرت شان رجزخوانی کرد ولی بیشتر فیلم های اسکار 2015 قهرمانان مرد دارند ، فیلم هایی چون ، ” برد من ” ( birdman ) ، ” پسر بچگی ” ( Boyhood ) ، ” هتل بزرگ بوداپست “(The Grand Budapest Hotel ) ، ” بازی تقلید ” ( Imitation game ) ، ” میان ستاره ای ” (Interstellar ) ، ” شبگرد ” ، نشکسته ” (unbroken ) ، ” شلاق ” ( Wipelash )  و Foxcatcher ” ” .

البته در این بین چند استثنای قابل ملاحظه هم داریم فیلمی که آنجلینا جولی آن را کارگردانی کرده به نام ” نشکسته ” و همچنین فیلم آوا دوورنوی به نام ” سلما ”  ( Selma )که درباره مارتین لوترینگ است و توسط یک زن کارگردانی شده و اشاره مهمی هم به نقش زنان در جنبش حقوق مدنی سیاهپوستان دارد واحتمالا نامزد دریافت بهترین فیلم اسکار خواهد شد .

فیلم ” تئوری همه چیز ” ( Theory of everything  ) نیز تفسیر ساده ای از زندگی استفان هاوکینگ است و تلاش می کند نقش کلیشه ای همسر حمایت گر را در فیلم های بیوگرافیک تصحیح یا حداقل کامل کند .

فیلم ” دختر گمشده ” ( Gone girl ) دیوید فینچر که در آن نقش زن کلیدی است .

چیزی که باعث سردرگمی بیشتر در این موقعیت می شود این است که در همین سالی که سینما دچار فقر در زمینه فیلم هایی است که زنان محوریت آن را داشته باشند ، جولین مور در ” هنوز آلیس ” شایسته این است که در صف بهترین بازیگران زن امسال پیشگام باشد .

در فوریه سال گذشته بود که کیت بلانشت جایزه بهترین بازیگر زن را برای فیلم ” جازمین غمگین ” دریافت کرد او رقبایی چون ایمی آدامز و ساندرا بولاک و جودی دنج داشت ، فیلم هایی که هر یک در بخش بهترین فیلم هم نامزد شده بودند .

در همه این سالها زنان نقش کلیدی داشتند و می توان درباره قدرت آنها رجز خوانی کرد ولی امسال این اتفاق بعید است که حادث شود و فیلم ها رقابت خاصی را دنبال کنند .

با این حال فیلم های اسکار 2015 به شرح زیر است :

“دو روز یک شب” ( Two days , one night ) ، “آلیس آرام” ( Still alise ) ، “دختر گمشده” ، “وحشی و تازیانه ای” .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *