فرامرز قریبیان در مصاحبه با صلح جو: / داوری جشنواره فجر سلیقه ای ست!

قریبیان و صلح جو
به گزارش سینما فستیوال ، یکی از داوران جشنواره فجر امسال فرامرز قریبیان است که از بزرگان و پیشکسوتان عرصه ی بازیگری و کارگردانی ست. طهماسب صلح جو مصاحبه ای دوستانه و خواندنی با او داشته اشت. مصاحبه ای که در روزنامه اعتماد مورخ ۱۳ بهمن ماه ۹۲ به چاپ رسیده است.

ما بخشی از این مصاحبه را ، البته با نظر خودمان راجع به این گفت و شنود برای شما انتخاب نموده ایم:

 

۱٫ شما جزو رکوردداران دریافت جایزه از جشنواره فجر هستید. چه خاطراتی از این فیلم ها برای گفتن دارید؟

زمان جشنواره ششم، در حال تماشای فیلمی بودم در سینما آزادی که آقای آشتیانی که آن زمان مسوول شرکت هدایت فیلم بودند خواستند من را مجاب کنند تا به جشنواره بروم چرا که اسمم جزو کاندیداها بود. اما من نرفتم چون زیاد اهل جشنواره رفتن نبودم. بعد فهمیدم که برای ترن جایزه گرفته ام. خاطرم هست که هنگام فیلمبرداری این فیلم به یک طراح جلوه های ویژه نیاز داشتم. من به آقای مشکات گفتم که کسی را می شناسم که در آلمان درس این رشته را خوانده و می تواند گزینه مناسبی باشد و او قبول کرد. ولی کار که آغاز شد دیدم فرد دیگری را برای این کار آورده اند. علت را که پرسیدم گفتند که شخص قبلی مبلغ زیادی می گرفت ولی جالب اینکه به همین فرد مورد نظر خودشان پول بیشتری دادند. هنگام نمایش فیلم در سینما آزادی وقتی به نیمه دوم فیلم رسیدیم به خاطر جلوه های ویژه بچگانه فیلم، حالم خراب شد. اصلادگرگون شدم، از سینما خارج شدم و به قویدل و مشکات پیشنهاد کردم که جلوه های فیلم را عوض کنند که آنها نپذیرفتند. فیلم ترن را دوست داشتم ولی فقط نیمه اولش را که از ساختار و روایت خوبی بهره مند بود.

سینما فستیوال: احتمالا آقای قریبیان انتظار داشته اند به عنوان مشاور کارگردان و یا هر چیز دیگری جز بازیگری سیمرغ بگیرند که برای سیمرغ بازیگری خوشحال نشده اند هیچ ، به مراسم هم نرفتند!

    ۲٫ اصلا به فکر جایزه جشنواره نبودید؟
به نظرم اصلادرست نیست که بازیگر همه حواسش را صرفا برای گرفتن جایزه جلب کند. سعی می کنم در هر فیلمی کار درست را انجام بدهم. دومین بار برای دو فیلم بندر مه آلود و رد پای گرگ کاندیدا بودم. اما با اینکه خودم و خیلی از منتقدان، نقشم در رد پای گرگ را سزاوار جایزه می دانستند، برای بندر مه آلود جایزه گرفتم. شاید چون فکر می کردند نقش یک چاقو کش را در فیلم کیمیایی بازی کردم، جایزه را به نقش پلیس فیلم بندرمه آلود دادند. شما چطور فکر می کنید؟

سینما فستیوال: پس برای همین است که این اواخر ایشان مدام نقش پلیس را بازی می کنند ! لابد همه حواس شان به جایزه است !!! و لابد برای همین نحوه ی رای داوران جشنواره فجر است که این اندازه به اسکار غلاقه دارند. توجه کنید:

۳٫ تا چه اندازه داوری ها در جشنواره فجر را سلیقه یی می دانید؟

نمی توانم بگویم که در آن سال ها جشنواره مستقل بود. شخصا معتقدم که در همه جای دنیا هیات داوری به این شکل وجود ندارد و مثلادر اسکار ۴۰۰۰ نفر برای فرد منتخب رای می دهند نه هفت نفر که کاملاسلیقه یی رفتار می کنند و طبیعی است که هر هفت نفر دیگری که جایگزین آنها باشند هم سلیقه خود را لحاظ می کنند.

سینما فستیوال: یکی نیست به آقای قریبیان بگوید که چهار هزار نفر که احتمال بیشتری وجود دارد که سلیقه ای رای بدهند تا ۷ نفر داوری که می توانند دور یک میز بنشینند و بر اساس منطق رای بدهند!                                                                                                                                                                                                                                                              در ضمن آقای قریبیان ، حالا که از این چهار هزار نفر یکی را هم ندیدیم و نشناختیم. شما اگر دیدید سلام ما را هم برسانید!

۴٫  جایزه آلزایمر در دوره بیست و نهم جشنواره فجرکه به گروه بازیگران دادند، به نظرم جایزه جالبی بود. نظر شما درباره این جایزه چیست؟

بله… در بخش بین الملل به چهار بازیگر فیلم لوح تقدیر دادند و بازیگر نقش اول انتخاب نشد! در صورتی که مثل خیلی از جشنواره های معتبر دنیا می شد به هر چهارنفر سیمرغ تعلق گیرد. مثلادر جایزه اسکار اگر نویسندگان یا کارگردانان یک فیلم جایزه می گیرند به همه آنها اسکار داده می شود و نمی دانم چرا چنین اتفاقی برای آلزایمر افتاد.

سینما فستیوال: خب این هم ساده ست . لابد عیار طلای به کار رفته در سیمرغ های ما بالاتر است از اسکار و نمی صرفد،  چهار پنج تا سیمرغ یک هو بدهیم به کسی! در ضمن بادمان نرود که در این زمینه هم اسکاری ها اشتباه می کنند هم ما ! مگر می شود ۴ تا بهترین داشت در یک زمینه ! بی شک یکی از آن ۴ نفر ، حتی شاید بسیار کم ، ولی از دیگران برتر بوده و باید جایزه را او می گرفته است. این میانه روی ها شاید به اسکاری ها بیاید اما از شان سیمرغ!! به دور است!

۵٫ درباره جوایزی که در برخی دوره ها به نابازیگران تعلق گرفت، چه نظری دارید ؟

اتفاقا یکی از دوره ها که داور بودم، جایزه بهترین بازیگر را به یک نابازیگر دادیم چرا که از نظر من مهم کسی است که بهتر بازی کرده. این اتفاق در جشنواره های خارجی و حتی جایزه اسکار هم افتاده. یادم می آید که در آن سال دو نفر در هیات داوری مخالف بودند. از طرف مدیریت جشنواره مصلحت را در این دیدند که دوباره فیلم های مورد نظر را نگاه کنیم. اما مجتبی راعی که او هم جزو هیات داوران بود قبول نکرد چرا که اعتقاد داشت رای خودش را یک بار داده و لزومی بر تجدید نظر نیست. قرار بود که سه ساعت قبل از مراسم اختتامیه جلسه اضطراری بگذاریم که به این ترتیب کنسل شد و همان رای قبلی به سرانجام رسید و نابازیگر جایزه اصلی را گرفت.

سینما فستیوال: آفرین! حالا شد ! باید به بهترین بازیگر ، هر که می خواهد باشد ، جایزه را داد. فقط هم به او ! اتفاقا این اتفاق در اسکار هم می افتد اما نه چون خوب بازی کرده ، بلکه به این علت که او باید!! جایزه می گرفته است. از طرفی شما که مدام مزایای اسکار را می گویید یادتان باشد که در اسکار دیگر نمی شود قبل از اختتامیه ، درست ساعتی قبل از آن ، ۴۰۰۰ نفری را که  معلوم نیست چه کسانی هستند ، را دور میزی جمع کرد که تصمیم نهایی را بگیریم که آیا به فلانی جایزه را بدهیم یا نه! آنجا ساعت ها قبل تصمیم ها را می گیرند!

۶٫کدام بازی خودتان را شایسته جایزه می دانید که مورد بی مهری واقع شد؟

بازی ام در رقص در غبار که در جشنواره مسکو و آسیاپاسیفیک برای این فیلم جایزه گرفتم و در جشن خانه سینما نیز کاندیدا شدم ولی در جشنواره فجر اصلابه آن توجهی نشد. جایزه یی که برای این فیلم در جشنواره مسکو گرفتم بسیار برایم خاطره انگیز است. ساعت ۹ شب بود که آقای تقی پور، تهیه کننده فیلم تماس گرفت که باید تا چند ساعت دیگر خودت را به فرودگاه برسانی تا به سمت مسکو حرکت کنی. گفتم که من ویزای روسیه را ندارم که گفتند هماهنگی های لازم شده و کافی است شما خودتان را به فرودگاه برسانید. در فرودگاه با مسکو تماس گرفتند و خوشبختانه همه چیز آن طور که باید انجام شد تا به مسکو بروم. در فرودگاه مسکو یک زن از طرف جشنواره برای استقبال من آمد که ایرانی را به لهجه غلیظ روسی صحبت می کرد و به این ترتیب راس ساعت در مکان تئاتر ژوشکین حاضر شدم و جایزه را گرفتم.

سینما فستیوال: کلا مثل اینکه ایشان از جشنواره های خارجی بیشتر لذت می برند!!! چرایش را باید آقای صلح جو می پرسیدند که گویی متوجه این موضوع نشده اند یا اینکه خب خودشان را به آن راه زده اند !!!

 

۷٫ درباره کمیت و کیفیت بر گزاری جشنواره چه نظری دارید؟
هنوز جوان است ولی می شود به آینده آن امیدوار بود. در سال های قبل خاطرم هست که بیشتر برای اینکه ویترین جذابی در مدعوین داشته باشند، آدم ها را دعوت می کردند بدون آنکه کوچک ترین توجهی به عبور و مرور مدعوین و پذیرایی مطلوب از آنها داشته باشند و حتی در شب افتتاحیه و اختتامیه، آدم های دعوت شده پشت در می ماندند ولی در جشواره قبلی که به خاطر فیلم گناهکاران باید در جشنواره حضور پیدا می کردم بیشتر این کمبودها رفع شده بود. برای عوامل فیلم ها و مدعوین دیگر در مراسم افتتاحیه و برای همه کاندیداهای جایزه در مراسم اختتامیه ماشین می فرستادند. ماشین های ساعاتی قبل از مراسم عوامل مهم فیلم را از خانه به مکانی مشخص می بردند و از آنجا همه ماشین ها با نظم خاصی سمت مکان جشنواره حرکت می کردند و نظم و شکوهی متناسب با جایگاه آدم ها در مراسم حکمفرما بود. امیدوارم در دوره های بعدی نیز این روند ادامه پیدا کند.

 

سینما فستیوال: خدا را شکر بالاخره یک نفر واقع نگر بود و نگفت سال قبل بدترین جشنواره بوده و چه و چه ! بقیه به این یکی در آقای بازیگر و شاید کارگردان !!!

سعید خالقی – نویسنده مهمان

۳ دیدگاه

  1. حتما خود استاد صلح جو! هم با ایشون هم عقیده اند در رابطه با جشنواره های خارجی به همین خاطر حرف دل خودشون رو که میشنوند سکوت می کنند و سوالی نمی پرسند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *