عباس کیارستمی و داوری جشنواره کن 2014

«عباس کیارستمی» که امسال ریاست هیات داوران بخش فیلم‌های کوتاه و سینه‌فونداسیون جشنواره بین‌المللی فیلم کن را برعهده دارد‌، درباره‌ی ویژگی‌های فیلم‌های کوتاه در سینما اظهار نظر کرده است.

 سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال به نقل از ایسنا، عباس کیارستمی که در این روزها در کن به سر می‌برد، فیلم‌های این حوزه را هنری‌تر از آثار بلند دانست.

این کارگردان ایرانی پیش از این سه‌بار به عنوان داور در جشنواره کن ظاهر شده و امسال در کنار «محمدصالح هارون»‌، «جوشیم تریر‌»، «دنیلا تومسا» و «نوآمی لونسکی» فیلم‌های کوتاه را مورد قضاوت قرار می‌دهد.

کارگردان «طعم گیلاس» درباره‌ی این‌گونه آثار سینمایی گفت:« فیلم‌های کوتاه به این دلیل که از قید اکران در سینما، مسائل مالی و سلایق مردمی رها هستند‌، شخصی‌تر و بالتبع هنری‌تر هستند. به همین دلیل است که ما از کارگردانان‌شان قالب‌های جدید تجربی و به همان میزان جسارت هنری انتظار داریم.

به گزارش یوانتیرویو‌، کیارستمی در ادامه افزود: نوسازی دائمی هنر سینما از وظایف فیلمسازی جوان است. این کارکرد اصلی فیلم‌های کوتاه آنهاست؛ آثاری که خیلی فراتر از تجربیات معمولی برای دستیابی به حرفه‌ای در عرصه سینما هستند.

«لیلا حاتمی» دیگر هنرمند ایرانی است که این روزها راهی جشنواره کن شده تا داوری بخش رقابتی این جشنواره معتبر بین‌المللی را برعهده بگیرد.

بخش رقابتی جشنواره فیلم کن علاوه بر «جین کمپیون» که ریاست هیات داوران را برعهده دارد، شاهد حضور صوفیا کاپولا (بازیگر و کارگردان آمریکایی)، جئون دو یئون (بازیگر کره‌ای)، ویلیام دافوئه (بازیگر آمریکایی)، گائل گارسیا برنال (بازیگر و کارگردان مکزیکی)، ژانک که جیا (کارگردان، فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده چینی)، نیکلاس وندینگ رفن (کارگردان، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس دانمارکی) و کارول بوکت (بازیگر فرانسوی) خواهد بود.

لیلا حاتمی در شصت‌وپنجمین دوره جشنواره کن در مراسم اختتامیه، جایزه بهترین فیلم را به «ماتئو گارونه» برای فیلم «واقعیت» اعطا کرد.

وی همچنین داوری جشنواره‌های فیلم کوتاه دبی (2001)، کارلوواری (2006)، دوویل (2011)، مراکش (2011)، کاستندورف (2012)، رم (2012)، و پرتقال طلایی ترکیه (2013) را در کارنامه سینمایی خود دارد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *