مسعود کرامتی: آیا دیواری کوتاهتر از “سینمای کودک..” نبود؟

هر دم از این باغ بری می رسد               تازه تر از تازه تری می رسد

Untitled-2

اشاره: این مطلب در ویژه نامه ی بهاریه سینما فستیوال نیز منتشر شده است.

سخنان جناب آقای ایوبی در آیین آغازاکران نوروزی ، هر چند که نکات امیدوار کننده بسیار داشت و از آن جمله اینکه اشاره کردند”بتوانم به اکسیژن سینمای ایران اضافه کنم تا شما اهالی سینما احساس آرامش کنید” اما جایی دیگر چشمانمان را از حیرت باز کرد! سخنان اخیرشان و…از این باغ ،بری تازه رسید! وآن زمانی بود که ایشان اشاره به اقتصاد مقاومتی کردند و برنامه هایی را اعلام فرمودند.
با دوره ی تازه ای که بعد از انتخابات ریاست جمهوری در وزارت ارشاد شروع شد و اهالی سینما به درستی امیدوار شدند، روزهای خوشی داشتیم… خانه ی سینما از محاق در آمد و درهایش به روی فرزندانش باز شد! اهالی سینما با خوشحالی وارد خانه شان شدند، جدای از ایستادگی و مقاومت این بچه ها نقش مثبت مدیریت تازه ی معاونت ارشاد را در این رخداد نمیتوان و نباید که کم اهمیت وکوچک شمرد! باید که قدر دان معاونت ارشاد بود، و فکر می کنم اهالی سینما همگی به این نکته اذعان داشته و سپاسگزار بوده اند.
چند ماهی است حاکم شدن این فضا دلخوشمان کرده… حرفهای این چند ماه اهالی سینما را که بشنوید همه خالی از عصبیتی است که در چند سال اخیر شاهدش بودیم. دولت امید و تدبیر فضای امیدوارانه ای را آورد… جشنواره ی فجرامسال- جدای از تمام مسائلش- در فضایی منظم وبا آرامشی خاص برگزارشد که نشان از مدیریتی مدبر داشت.
و اما از مقدمه بگذرم …همه میدانیم که اوضاع اقتصادی کشور به سامان نیست! ونیزهمه میدانیم که بخشی از آن به نداشتن برنامه و عدم تدبیر مدیریت قبلی اجرایی کشور و بالاخص مدیریت ارشاد بر می گردد. و نیزهمه امیدوار بودیم که با تغییر مدیریت در معاونت سینمایی، آن نا بسامانی ها، با تدبیربه سامان شوند و فضای پر از تنش سینما ودیگر ارگانهای فرهنگی روی آرامش ببینند. البته که هنوز این امید وجود دارد.
صحبت از “اقتصاد مقاومتی” است، ظاهرا مشخص ترین معنای آن صرفه جویی است، و معاونت وزارت ارشاد هم برنامه ی کلی خود در این زمینه را اعلام کرد. مشخص ترین قسمت آن دو سالانه شدن “جشنواره ی بین المللی کودکان و نوجوانان” است! چرا؟ آیا دیواری کوتاهتر از “سینمای کودک..” نبود!! سالهاست که حضور و معنای سینمای کودک فقط در جشنواره ی کودک خلاصه شده، معمولا یک ماه قبل از برگزاری بحث این سینما در محافل و رسانه ها شروع میشد و با اتمام جشنواره، تعطیل میشد….تا سال آینده… حالا به میمنت و مبارکی این”سالی یکبار “هم تمام شد و شد “دوسال یکبار”.
ناخودآگاه فعل های جملات آخرم افعال گذشته شدند.بله انگار پیشنهاد جناب آقای ایوبی پذیرفته شده وبرگزاری این جشنواره به “دو سالانه” تبدیل شده است! در این چند هفته هم که صدایی از کسی در نیامد … خب مبارک است! ما جمعی از کسانی که هنوز هوای سینمای کودک داریم حدود یک ماه و نیم قبل، جمع شدیم و بحث هایی کردیم ودر پی پیدا کردن راهکارهایی بودیم ،به زعم خودمان برای جان دادن دوباره به”سینمای کودک…”! صحبت از این بود که چگونه می شود به جای تولید چند فیلم در سال، که مثل دمیدن چند نفس به بیماری در حال احتضاراست، راهی جست که بیمارمان از جا برخاسته وخود بتواند بایستد و دیگر نیازی به حمایتهای اینگونه نداشته باشد! ودوستان همگی امیدوار بودند با آمدن مدیریت جدید دستیابی به این مهم نه تنها عملی که آسان هم هست… هنوز طعم حرفهای آن دو سه جلسه را مز مزه می کردیم که سخنرانی آقای ایوبی آب سردی بود بر پیکرمان!

البته سالهاست که برخورد با”سینمای کودک…” برخوردی حقیرانه است.
جمله ی “بچه س نمیفهمه! شما که بزرگتری باید تحملش کنی!”
ویا” بچه س دیگه، یه نِقی میزنه خودش خسته میشه”

جمله ها ی آشنایی هستند،اینطور نیست؟… برخورد با “سینمای کودک…” هم سالهاست که این گونه است. آدم بزرگها کارهای مهمی دارند
و این بچه ها مدام میان دست و پای آنها می لولند و مزاحمند، بهتر است بچه ها گوشه ای بنشینند وسرشان گرم باشد تا بزرگترها به امورشان برسند! در این سالها برگزاری”جشنواره کودک…” سر بچه ها را گرم کردن با یک اسباب بازی بوده!! سالی یکبارسرو صدایی و… می رویم تا سال بعد! نمیدانم “سینمای کودک…” چه گناهی کرده که این اسباب بازی را هم می خواهند بگیرند! شاید هم بزرگترها به این نتیجه رسیده اند که این بیمارماندنی نیست، پس چرا خرجش کنیم!! متاسفانه در طول سالهای گذشته هم بسیاری از مشکلات جامعه ی ما همینگونه حل شده اند، به جای حل کردن مشکل، آنرا پاک می کنیم. طبیعی ست، اگر صورت مسئله نباشد مشکلی هم نیست!
من به عنوان عضو کوچکی از اهالی سینمای کودک، امیدوارم مسئولین و مدیران تلاش خود را معطوف به حل مشکل” سینمای کودک…”
کنند. راه حل پاک کردن این سینما نیست.
به فکر کودکانمان باشیم که آنها سرمایه های اصلی کشورمان هستند.

  با ارادت   
مسعود کرامتی

برای دریافت ویژه نامه بهاریه سینما فستیوال اینجا را کلیک کنید .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *