سینمای محتضر در آستانه فجر!

121

سینمای ما ، روزهای بدی را می گذارد.  روزهایی که سینمای ایران شبیه یک بیمار محتضر است! شاید هم آرامش قبل از طوفان!

شاید واقعا چند روز دیگر که جشنواره سی و دوم فیلم فجر از راه برسد ، اوضاع دگرگون شود ، وارونه شود و همه امیدوار شویم که سال ۹۳ سالی پر بار برای سینمای خواهد بود.

اما فقط شاید!

شاید هم نه!شاید این روز ها که روی سینماها گرد مرگ پاشیده اند، فیلم های کم رمق و دست چندمی بر روی پرده اند (مگر یکی،دو فیلم ) و جشنواره تئاتر هم یا جیب همه را خالی کرده و دیگر پولی برای خرج کردن در گیشه های سینما باقی نمانده یا وقت همه را پر کرده و همه یک باره دغدغه ی تئاتر را پیدا کرده ایم و با سینما خداحافظی. حتی خبرهای سینمایی که هم کمرنگ شده اند! و وقتی مثلا نویسنده ی محترم روزنامه ای سینما می نویسد از علاقه اش به سینمای آمریکا و هالیوود می گوید اینکه چقدر خوبند، چقدر سرگرم کننده اند و چه وچه وچه! و باز سینمای ما از طرف اهالی هنر و فرهنگ هم نادیده گرفته می شود و به صندوق خانه ها رها می شوند.

البته اینکه سینمای آمریکایی صنعتی ترین سینمای جهان است و تولیدات آن چنانی دارد را نمی توان و نباید نادیده گرفت، اما این روزها، باید به این مریض بدحال در حال احتصار توجه کرد. باید سالن های سینما را غبار روبی کرد، باید کاری کرد که مخاطب به سینما بازگردد، به خصوص در جشنواره پیش رو! باید امیدوار بود دبیر جشنواره سی و دوم فیلم فجر حداقل سهم مردم را از صندلی ها و بلیت های سینما در جشنواره بیشتر بداند و سینما های درجه یک حداقل در دوران جشنواره بلیت ارزان تر داشته باشند. البته تقسیم بندی سینماها در ۳ گروه و با ۳ قیمت متفاوت عملی به جا بوده اما نحوه ی تقسیم بندی سینماها کمی غیر منصفانه است و سینما های مرکز شهر و سینما های درجه ۱ با بلیت ۷ هزار تومان بخش زیادی از مخاطب های سینما را با سینما قهر می دهند! گران شدن بلیت در زمان جشنواره چندان درست به نظر نمی آید!

و ما باز در روزهای نزدیک به آغاز جشنواره فیلم فجر امیدواریم که سال بعد همین موقع، نه اینکه حال سینمای ما خوب شده باشد، نه! که این امری نیست که یک ساله و دو ساله و. .. محقق شود اما امیدواریم که سال بعد همین موقع سینما در حال احتضار نباشد و دوران نقاهت این بیماری مزمن را آغاز کند!

 المیرا نداف – سینما فستیوال

۴ دیدگاه

 1. خدا خیر بده دولت جدید رو ! ما که تو روز پاک سینما سلام مفت و مجانی و کلی احترام و پذیرایی سینمامون رو رفتیم دیگه جشنواره می خواییم چیکار ؟ همه عقده هامون برطرف شد دیگه ….

 2. Baz ham dame mardom GAAAARMMMMM
  hame mardom baz ham ba in sarmaae ajib in roozao geroonie bilito mozakhraf boodane filma bazaaaaam va mistan tu saf ta Cnama ro pa bashe .
  dame melat garm .

 3. بله خانم وقتی بلیت جشنواره از شمال شهر تا جنوب شهر یا به قول خودشون ارزون ترین و گرون ترینش فقط 2 هزار تومن باهم فرق دارن اگر گرد مرگ نپاشن جای سوال داره !!!

 4. من دانشجو که بیشتر قشر سینما رو رو مخصوصا توی جشنواره تشکیل میدم باید این تقسیم بندی ناعادلانه رو کجای دلم بزارم؟
  همه سینما ها که شدند شما شهری و مرکزی ها هم فرقشون فقط 1000 تومنه. بعد می گن دولت تدبیر و امید و برای اینکه سرگرممون کنند یک روز رو هم مجانی می زارن.
  من دانشجو چه کنم؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *