«سیتیزن فور» بهترین مستند سال 2014 معرفی شد

انجمن بین‌المللی مستند جایزه بهترین فیلم مستند سال 2014 را به «سیتیزن فور» ساخته «لورا پویتریس»، روایتگر داستان زندگی «ادوارد اسنودن» افشاگر سازمان امنیت ملی آمریکا اعطاء کرد.

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال به نقل از ایسنا ، مراسم اعطای جوایز انجمن بین‌الملی مستند با اعطای جایزه بهترین مستند سال 2014 به فیلم «سیتیزن فور» ساخته «لورا پویتریس» فیلمساز و روزنامه نگار آمریکایی برگزار شد.

«سیتیزن فور» در رقابت با «در جستجوی ویوین مایر» ساخته مشترک «جان ملوف» و «چارلی سیسکل» درباره کشف یکی از فوق‌العاده‌ترین مجموعه عکس‌های قرن بیستم؛ «اشاره و شلیک» به کارگردانی «مارشال کیوری» درباره انقلاب لیبی؛ «داستان‌های خواب رونده ترسناک» ساخته «نیک برومفیلد» و «نمک زمین» ساخته مشترک «جولیانو ریبریو سالگادو» و «ویم وندرس» کارگردان صاحب نام آلمانی، موفق به کسب این جایزه معتبر جهانی در عرصه مستند شد.

افشاگری‌های اسنودون بحثهای زیادی در مورد تقابل حوزه حریم شخصی با امنیت ملی برانگیخت. عده‌ای او را خائن و گروهی او را قهرمانی می دانند که برای آزادی شهروندان از اطلاعات پرده برداشت.

فیلم در هنک کنگ فیلمبرداری شده است، زمانی که عامل سابق سازمان سیا با روزنامه نگاران روزنامه‌های گاردین و واشنگتن پست دیدار و اسنادی را در مورد برنامه‌های انبوه ردگیری دولت آمریکا منتشر کرد.

«سیتیزن فور» که به عنوان یکی از 10 فیلم در فهرست کوتاه جوایز اسکار 2015 انتخاب شده است، تا کنون موفق به کسب جایزه بهترین مستند انجمن منتقدین نیویورک و همچنین جوایز فیلم «گوتم» شده است.

در بخش بهترین مستند کوتاه نیز «تاشی و راهبه» ساخته مشترک«اندرو هینتون» و «جانی برک» در رقابت با فیلم‌های «قطار روح» ساخته «جیمز فلمینگ» و «کلی هاکر»، «دوران ما» به کارگردانی «توماس اشلیونسکی»، «زندان پایانی: آخرین روزهای سرباز جک هال» به کارگردانی «ادگار بارنز» و«ملکه» از «مانوئل آبرامویچ» موفق به کسب جایزه بهترین مستند کوتاه از جوایز انجمن المللی مستند در سال 2014 شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *