سرسنگی : جشنواره پروین اعتصامی گواه روشنی بر به چالش کشیدن نگاه کلیشه‌ای استفاده ابزاری از زنان است

هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی ، روز گذشته ، ۲۸ مهرماه با حضور چهره های سینمایی و مسئولین در سالن شهناز خانه هنرمندان افتتاح شد .

سینما فستیوال

به گزارش سینما فستیوال ، مراسم افتتاحیه هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی ، روز گذشته ، ۲۸ مهرماه با حضور هنرمندانی چون گوهر خیراندیش ، ترانه علیدوستی ، نگار جواهریان و … و مسئولین خانه هنرمندان و مسئولین برگزاری این جشنواره در خانه هنرمندان برگزار شد .

مازیار رضا‌خانی، دبیر هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی ، ضمن بیان رویکر اصلی جشنواره با عنوان “نقش زن در تحکیم خانواده” گفت : برگزاری یک جشنواره فیلم با توجه به کارکردها و نمودهای گوناگونش مشکلات بسیاری دارد که شورای سیاست‌گذاری قوی و راهبری و دبیرخانه جشنواره پروین با مسئولیت فرناز قیصری‌پور کار را به خوبی پیش بردند.

سینما فستیوال

وی با اشاره به نقش و حمایت‌های مدیرعامل خانه هنرمندان در برگزاری جشنواره فیلم پروین ، ادامه داد : حمایت‌های معاونت شهرداری ، معاونت قوه قضاییه و انجمن سینماگران جوان و مراکز دیگر ، عاملی برای حیات و پیشبرد جشنواره پروین بوده و هست.

پس از رضاخانی ، مجید سرسنگی ، مدیر خانه هنرمندان با اشاره به حضور موثر بانوان فیلمساز در کشور و برپایی جشنواره ارجمندی به نام پروین اعتصامی که گواه روشنی بر به چالش کشیدن نگاه کلیشه‌ای بر آمده از رسانه‌های مسلط جهانی پیرامون زن‌ستیزی یا استفاده ابزاری از زنان است ، سخنان خود را آغاز کرد .

او سخنان خود را اینگونه ادامه داد :  با کمال تأسف باید بگویم که در سرتاسر جهان در زمینه هنر نیز تبعیض‌های جنسیتی را شاهد بودیم و این نگاه جنسیتی تا سالیان سال زنان را در حوزه هنر از یاد برده بود. تاریخ نویسان، تاریخ مردانه‌ای از هنر می‌نوشتند و به همین ترتیب نقش زنان ما به سوژه‌های منفعل در آثار هنری تقلیل یافته بود. به عقیده بسیاری از انسان شناسان برخی افراد نظرات اشتباه خود را در قامت نظریه‌ای اثبات شده بیان می‌کنند و این جز از طریق سرکوب و بی توجهی به واقعیات عینی به وجود نمی‌آید . مفاهیم بسیاری درگیر این بی خردی تاریخی شده و حتی امروز هم این تبعیض ها قابل مشاهده است.

سینما فستیوال

مدیر خانه هنرمندان افزود : متأسفانه در سینمای قبل از انقلاب ، جریان سینمای بدنه به دلیل فقدان نوآوری و کارهای خلاقانه دچار این ابتذال شده بود و یکی از دلایل پیشرفت سینما بعد از انقلاب سخت‌گیری‌های بجا در زمینه اخلاق و اخلاقگرایی بود . جشنواره پروین اعتصامی با این سطح از حضور زنان و دست اندرکاران سینما با محوریت زنان شاید کم نظیر باشد . این جشنواره موثرتر از هر رسانه ای در نشان دادن توانایی ها ، مسائل و استعدادهای زنان کشورمان به صورت بین المللی عمل می‌کند .

سرسنگی با بیان اینکه ، امیدوارم  ایده های جشنواره و مجموعه فیلمسازان زن حاضر در آن بتوانند به پیشرفت و رشد زنان در کشور و معرفی استعدادهای جوان و تغییر نگرش نسبت به زنان در داخل و خارج از کشور کمک کند ، سخنان خود را به پایان رساند .

در ادامه ی مراسم  از گوهر خیراندیش تقاضا شد تا دیپلم افتخار جشنواره پروین اعتصامی را به ترانه علیدوستی و نگار جواهریان را اهدا کند . این دیپلم افتخار براساس نظرسنجی از ۱۰۰ چهره فرهنگی هنری در خصوص انتخاب بهترین بازیگران زن نسل دوم و سوم سینمای ایران به این دو هنرمند اهدا شد .

نگار جواهریان پس از دریافت دیپلم افتخار جشنواره گفت : گرفتن دیپلم افتخار لذت بخش و امیدوارکننده است . امیدوارم این جشنواره که فیلم های کوتاه در آن جریان دارد،  نه فقط به خاطر زنان بلکه با اهداف متعالی دیگری ادامه داشته باشد .

سینما فستیوال

مراسم افتتاحیه هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی با برش کیک تولد آغاز هشتمین سال این جشنواره توسط ترانه علیدوستی ، گوهر خیر اندیش و نگار جواهریان و آتش بازی ای در محوطه خانه هنرمندان به پایان رسید .

گفتنی است جشنواره فیلم پروین اعتصامی از ۲۸ مهر ماه تا ۲ آبان در خانه هنرمندان برگزار می شود .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *