زرشک به جای تمشک!!!

تمشک-12

نه داستان دارد ، نه دغدغه ! سطحیِ سطحیِ سطحی !

سوژه قصۀ زنی است در ناکجا آباد ( گویا یک شهر شمالی )، که رحم اش در اجارۀ زن و شوهر مجهول الهویه ای است و بدن اش در خدمت شوهرش !!!  آن هم شوهر زمین گیرِ بیمارش که اساساً برای ما مشخص نمی شود که کیست !؟ و چرا بیمار شده است ؟ و برادر شوهری دارد که او هم بیمار روانی است و از تیمارستان به پیش او می آید تا چند روزی بعد از مرگ شوهرِ زمین گیرش مهمان او شود . همین و همین !

شوهرش که معلوم نیست که چه کسی است !؟ و چرا بیمار است!؟ برادر شوهرش که از تیمارستان آمده و پراید دارد و  می خواهد پرتغال همه باغ های منطقه را بخرد !!! زن و شوهری هم که آمدند و رحم زن را اجاره کرده اند، فقط پولدارند و پولدار ! زن که حس خیلی خوبی از نازایی دارد و اساساٌ در هر حالتی خوشحال است و مرد هم که گویا مرکز پرورش اسب دارد و ویلای کنار دریا و بعد از تصادف حافظه اش را از دست داده است، ولی فرقی با قبل و بعد از بهبودی نمی کند !

و اما خودِ زن !

زنی بیچاره و مفلوک و بدبخت با ظاهری نسبتاٌ زیبا و مظلوم و البته پاکدامن !!! و صد البته مذهبی !!! که موهایش همیشه از چادرش بیرون است و به مردهای هرزه ، تریاکی که برای درمان شوهرش خریده بوده را می فروشد تا پولش را خرج زندگیش کند!!! و به این شکل ملقب می شود به پاکدامنی و وفاداری !!!

فیلمی نازل!حتی نازلتر از اشعار فروغ فرخزاد و شبه فیلم های فمنیستی تهمینه میلانی و صد البته با ادای دغدغه اجتماعی !

فیلمی که امیدوارم هرگز توقیف نشود که کارگردان و سایر عوامل آن بفهمند که مخاطب سینما با چهره و رنگ و لعاب و ادای روشنفکربازی گول نخواهند خورد! این فیلم در حدی نازل است که حتی نمی تواند (حتی اگر بخواهد) توهین به اقشار جامعه ی ما بکند! فیلمی سطحی، لوس و حتی مسخره!

سید مرتضی امیدی – نویسنده مهمان

۸ دیدگاه

 1. واقعا این کار ضعبف با 1359 سالور غیر قابل مقایسه است!
  داستان همانطور که گفتید سطحی و خیلی بد پیش می رود. واقعا این برادر شوهر از کجا پیدایش شد؟
  اگر نمی آمد چه اتفاقی می افتاد؟

 2. دوست عزیز اینطور حجاب که همیشه از قدیم در ایران رایج بوده و حالا هم خیلی از عشایر ما اینطور حجاب دارند. مشکل دیگه ای از فیلم پیدا نکردید الا این؟

 3. به نظر من که فیلم خیلی خوبی بود. درباره ی این موضع کار سینمایی کم داریم. ولی دعوت از این بهتر بود.
  بیماری شوهر این خانم هم به خاطر تومور مغزی بوده مه در فیلم میگه!!! با دقت ببین

 4. متاسفم برای سامان سالور من نمیدونم یهو کارگردانا چشون می شه ؟؟؟
  بابا تویی که 1359 رو به این عالی ساختی چرا دیگه ؟؟؟
  فقط می تونم بگم متاسفم. همین

  1. امسال همه ی کارگردان های اسم و رسم دار فیلم های افتضاح ساختن، دیگه چه برسه به امثال سالور و فیلمسازای این نسل….

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *