در بخش رقابتی جشنواره کن؛ “اسیر” با استقبال روبه رو نشد

جدیدترین ساخته «آتوم اگویان»، کارگردان سرشناس کانادایی در بخش رقابتی جشنواره کن با بازخورد نه چندان مثبت منتقدین مواجه شد.

 آتوم اگویان

به گزارش سینمافستیوال ، در سومین روز از  شصت‌وهفتمین جشنواره فیلم کن که روز  گذشته ، جمعه ادامه داشت آثار گوناگونی در بخش‌های متفاوت به نمایش درآمد و در بخش‌ رقابتی فیلم «اسیر» ساخته جدید «آتوم اگویان» – یکی از سه فیلم کانادایی حاضر در بخش رقابتی – نتوانست نظر مثبت منتقدین سینمایی را به همراه داشته باشد.

«آتوم اگویان»، کارگردان مطرح کانادایی که امسال با جدیدترین ساخته‌اش به نمایندگی از سینمای کانادا یکی از نامزدهای کسب نخل طلا است، پس از نمایش با تشویق اندک حاضرین در سالن و البته اعتراض جمعی دیگر از تماشاچیان همراه شد تا اولین نمایش جهانی فیلم جدیدش را با موفقیت آغاز نکند.

در فیلم «اسیر» دو بازیگر سرشناس یعنی «رایان رینولدز» و «میرلی انوس» در نقش پدر و مادر دختربچه‌ای 9 ساله ایفای نقش می‌کنند که توسط یک شخص بیمار ربوده می‌شود و «روزاریو داوسون» و «اسکات اسپیدمن»‌ نیز در نقش دو افسر پلیس مسئول این پرونده آدم ربایی مقابل دوربین «اگویان» رفته‌اند.

به عقیده بسیاری از منتقدین، فیلمنامه ساخته جدید «اگویان» بیش از حد پرپیچ و خم است و تا حد زیادی نیز متأثر از آخرین اثر این کارگردان است که به موضوع کودکان در خطر نقش مخرب اینترنت و تکنولوژی می‌پردازد.

«جیک کویل»، منتقد سینمایی آسوشیتدپرس این فیلم را به طور کلی غیرمنطقی خواند و در ادامه افزود: این عدم رعایت اصل منطق در صحنه به صحنه و حتی خط به خط فیلمنامه مشهود است.

«رابی کالین»، منتقد سینمایی نشریه تگلراف نیز در صفحه توییتر خود برخلاف اغلب منتقدین فیلم «اسیر» را عجیب و در عین حال لذت‌بخش معرفی کرد، اما اظهار کرد: «اگویان» و کمپانی سازنده فیلم در تلاش برای ساخت فیلمی تجاری بوده‌اند، اما با انباشتن شخصیت‌ها و حوادث بسیار در داستان از هدف خود دور شدند و داستان با ادامه فیلم غیرمنطقی‌تر می‌شود.

وی همچنین اضافه کرد نقش‌آفرینی قدرتمند «رینلولدز» نیز به سبب داستان در داستان‌های فراوان در فیلم به چشم نمی‌آید.

علی‌رغم بازخورد نه چندان مثبت منتقدین سینمایی به فیلم «اسیر» باید خاطرنشان کرد، نظر منتقدین همواره همسو با اعضای هیأت داوران انتخاب برنده نخل طلا نیست و این احتمال دارد که هیأت داوران به ریاست «جین کمپیون» نظر مثبتی نسبت به این فیلم داشته باشند.

هنوز دو نماینده دیگر در بخش رقابتی از سینمای کانادا حضور دارند که امسال با حضور سه نماینده در بخش رقابتی رکوردشکن بوده است، «دیوید کراننبرگ» با فیلم «نقشه‌هایی به ستاره‌ها» و «خاویر دولان» با فیلم «مامی» که به ترتیب در 19 و 22 می به روی پرده می‌روند.

«آتوم اگویان» در سال 1997 با فیلم «آخرت شیرین» موفق به کسب جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره کن شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *