داروغه زاده :ساختار اصلی جشنواره فیلم فجر را حفظ کردیم

نشست خبری سی و ششمین جشنواره فیلم فجر با حضور ابراهیم داروغه‌زاده دبیر و مسعود نجفی مدیرروابط عمومی جشنواره در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

سینما فستیوال
به گزارش سینما فستیوال به نقل از ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، در این نشست که با حضور اهالی رسانه برگزار شد، ابراهیم داروغه‌زاده ضمن خیرمقدم به حضار گفت: «امسال از آغاز اهالی رسانه با نظرات و انتقادات خود به ما کمک کردند و من باید کمتر صحبت کنم و بیشتر وقت را در اختیار اهالی رسانه بگذارم. جشنواره فیلم فجر دو بخش اصلی دارد. بخش رقابتی و مسابقه که بخش اصلی است و بخش سیمرغ و اهدای جوایز و یکی دیگر از بخش های جشنواره در واقع جشن سینمای ایران در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی است.»
او گفت: «رویکرد ما برگزاری هرچه باشکوه تر جشنواره است. بارها بحثی در مورد تغییرات آیین نامه ‌و مقررات جشنواره شده است. یکی از تغییراتی که امسال بحثش مطرح می شد، حذف سیمرغ‌های فنی بود که با این مقوله مخالفت شد چرا که این افراد بیشترین نقش را در شکل گیری کیفیت فیلم ها داشتند و همیشه کم تر از دیگران دیده شدند به همین دلیل ما جایزه این بخش را حذف نکردیم . ما سعی کردیم تغییرات حداقلی باشد و ساختار سال گذشته حفظ شود . یکی از تغییرات ایجاد شده، کم شدن تعداد آثار راه یافته به بخش مسابقه بود. سال های قبل هم از این مقوله شکایت می شد که می توانست تاثیر منفی در داوری بگذارد. سال قبل ما اثر در بخش رقابتی داشتیم که در کیفیت داوری و دقت در ده روز داوری تاثیر منفی می گذاشت. تعداد بالای فیلم های جشنواره فجر جشنواره را از حالت رقابتی خارج می کند. امسال اثر سینمای داستانی امسال انتخاب شدند که فکر می‌کنیم داوری‌ها را دقیق‌تر می‌کند».
داروغه زاد افزود: «فیلم کوتاه داستانی رسما امسال به جشنواره اضافه شد و هیات داوران یک فیلم کوتاه داستانی را به عنوان بهترین فیلم انتخاب می‌کنند. امسال برای اولین بار این اتفاق افتاده است. همچنین در بخش مستند هم باید بین جشنواره فیلم فجر و جشنواره حقیقت تفاوتی وجود داشت که با کمک رزاق کریمی و مشورت با مستند سازان حرفه‌ای و… تصمیم گرفتیم دو فیلم سینمایی مستند مورد داوری قرار بگیرند. رسانه ها هم باید کمک کنند تا آثار مستند دیده شوند. می دانیم گاهی فیلم های مستند حتی از فیلم های داستانی جذاب تر و حرفه ای تر هستند و باید دراین زمینه فرهنگ سازی شود».
او گفت: «امسال یک فیلم انیمیشن به بخش اصلی جشنواره فیلم فجر راه یافته است . سیمرغ بهترین فیلم اول و فیلم هنر و تجربه هم خواهیم داشت و آثاری که دارای ویژگی‌های هنرو تجربه باشند در این بخش هستند. ما واقعا سعی کردیم عادلانه و بدون دخالت سازمان سینمایی داوری کنیم و آرای داوران را به رسانه ها اعلام کردیم. همچنین ما برای حضور رسانه ها هم قرعه کشی کردیم و نمی خواهیم کمترین حقی از کسی ضایع شود. جشن های انقلاب رویکرد دیگر جشنواره است و سعی کردیم حال و هوا و فضای جشن انقلاب را هم در نظر داشته باشیم»
او ادامه داد: «تلاش کردیم شور و حال جشنواره در تمام مراکز استان ها باشد. برای کودکان و گروه مدرسه ای تمهیداتی در نظر گرفته شده است تا نمایش رایگان فیلم های کودک و نوجوان برای این گروه سنی در نوبت صبح میسر شود. فیلم ها با حضور هنرمندان وعوامل سازنده اثر در سینمای های کشور اکران می شوند هرفیلمی که نمایش مردمی داشته باشد با صاحبان اثر مردم می توانند فیلم را تماشا می کنند».
دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در ادامه در مورد مراسم های جنبی جشنواره توضیح داد: «در افتتاحیه سه مراسم بزرگدا شت خواهیم داشت که قبلا هم اعلام کردیم. مراسم نکوداشتی هم برای مرحوم علی معلم برگزار می‌کنیم. او منتقد، داور و هم هیات انتخاب، مدیر بخش نشست های خبری جشنواره فیلم فجر، مدیر مسئول مهم ترین نشریه سینمایی بوده است. امسال برای اولین بار در خدمت او نیستیم و باید برایش نکوداشت برگزار کنیم».
نشست رسانه‌ای دبیر جشنواره سی و ششم فیلم فجر با رونمایی از پوستر بزرگداشت‌ها، نکوداشت علی معلم و بخش تجلی اراده ملی پایان یافت.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *