خلاصه ای از آنچه در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر گذشت

مراسم افتتاحیه جشنواره‌ی فیلم فجر در روز یازدهم بهمن در سالن همایش‌های برج میلاد به مجری گری احسان کرمی برگزار شد.

2داد

به گزارش سینما فستیوال ، در این مراسم با قرائت متنی در رثای پیامبر اکرم (ص)  توسط سید مهدی شجاعی آغاز شد و سپس نماهنگی با مضمون پیامبر اعظم (ص) و صدای زنده‌یاد فرهاد و آهنگ معروف‌اش والا پیامدار محمد (ص) پخش شد.

رضاداد: جشنواره‌ی فیلم فجر نقطه ای برای همدلی و اکران

در ادامه علیرضا رضاداد دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر سخنان خود را اینگونه آغاز کرد : جشنواره فیلم فجر همه سینمای ایران نیست بلکه نقطه آغازی برای همدلی و اکران است . در ایام نوروز سینمای ایران یعنی دهه فجر قرار داریم،که هم بزرگداشت دهه فجر است و هم به تماشای بخش ستایش برانگیز از هنر ایران می‌نشینیم.

رضاداد در بخش دیگری از سخنانش گفت : امروز بار دیگر به اتفاق همه هنرمندان عهدی را می‌بندیم که چند روز پیش با هم نجوا کردیم و گفتیم یا رسول‌الله مرزها زبان فاصله‌اند و تو ای حبیب خدا از مرزها عبور کردی تا به همه بیاموزی آن طرف مرزها بهشت است پس به ما بیاموز که چون تو برای این گمگشتگان فانوس روشن کنی باشد که زبان سینمای ایران زبان نزدیک به کمال توست.

دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر در پایان سخنانش گفت: برای سینمای ایران و سینما دوستان دهه‌ای پر از شور و نشاط و امید و موفقیت آرزومندم.

پس از صحبت های دبیر جشنواره مراسم افتتاحیه جشنواره‌ی فیلم فجر؛ با پخش کلیپی از هنرمندان درگذشته یک سال اخیر سینمای ایران یاد شد.

در ادامه هیات انتخاب بخش مستند جشنواره‌ی فیلم فجر معرفی شدند و بخش‌هایی از 11 مستند راه یافته به جشنواره‌ی فیلم فجر به نمایش درآمد.

در بخش بعدی مراسم داوران بخش مستند و هیات انتخاب بخش سودای سیمرغ معرفی شدند و سپس کلیپی از فیلم‌های بخش نگاه نو (فیلم اولی‌های ) جشنواره‌ی فیلم فجر به نمایش درآمد و در ادامه هیات داوران بخش «نگاه نو» معرفی شدند.

علی جنتی : حضور قدرتمند نیروهای جوان و مستعدی یکی از نکات جشنواره امسال است

در ادامه ی مراسم وزیر ارشاد به روی سن برای ایراد سخنرانی دعوت شد. علی جنتی در ابتدای سخنانش از اهالی سینما تشکر کرده و گفت : در یک سال گذشته با درایت ، فهم و در برخی موارد با صبر و سکوت‌تان تلاش کردید در برابر افرادی و کسانی که تلاش داشتند ، آرامش سینما را بهم بزنند بایستند و فضای مثبت و سازنده‌ای را ایجاد بکنید.

وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنانش یکی از ویژگی‌های جشنواره امسال را حضور جوان‌ها دانست و گفت: حضور قدرتمند نیروهای جوان و مستعدی یکی از نکات جشنواره امسال است که به صحنه آمدند و فیلم ساختند و کارهای مثبت و ارزنده‌ای را عرضه کردند . البته این جوانان باید بدانند که خلاقیت و نوآوری آن‌ها مرهون تلاش و کوشش پیشکسوتان و بزرگان سینماست که آن ها را یاری کردند و کمک کردند این استعدادها شکوفا شود . ما همه خود را مدیون زحمات آن‌ها می‌دانیم و یقین می‌دانیم پیشکسوتان سینما از توفیق جوانان خوشحال هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش از همراهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در برگزاری و حضور در جشنواره فیلم فجر قدردانی کرد و از ایشان خواست : توجه ویژه‌ای به هنرمندان کشور در حوزه خدمات درمانی‌ای که باید به آن‌ها ارائه شود و به خصوص بیمه بیکاری اهالی سینما داشته باشند. باید در این حوزه کار جدی انجام شود. البته تا امروز هم در کارهای انجام شده مرهون زحمات ایشان و سازمان تامین اجتماعی بوده‌ایم.

وی سپس از علیرضا رضاداد و هیات‌های انتخاب و داوری تشکر کرد و گفت: طبیعتا نارضایتی کسانی که احیانا فیلم‌های آن ها به جشنواره راه پیدا نکرد و یا در انتظار سیمرغ هستند اما نمی‌توانند به آن‌ دست یابند، نشانه اهمیت جشنواره فیلم فجر است . آنچه مهم به نظر می‌رسد این است که از این پس باید تلاش کنیم که در سال آینده، سینمای ایران فیلم‌های بهتری ارائه دهد که هم در صحنه‌های داخلی و هم در صحنه‌های خارجی مورد استقبال قرار گیرد.

جنتی در خصوص  تغییرات جشنواره فجر امسال نسبت به گذشته عنوان کرد: امسال بخش بین‌الملل جدا شد و دلیلش هم این بود که این بخش در سال‌های گذشته تحت الشعاع بخش ملی قرار می‌گرفت. امیدواریم این بخش به صورت مستقل در اردیبهشت ماه برگزار و بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم . ساماندهی امور جشنواره‌ها در حوزه هنر و ادبیات یک امر ضروری است. امسال جشنواره‌های استانی کمتر برگزار شد اما سیاست ما این است که بسیاری از جشنواره‌های ملی‌مان را به استان‌ها ببریم و دبیرخانه دائمی آن ها را هم به آنجا ببریم؛ مانند جشنواره فیلم یاس و کودک.

وزیر ارشاد در بخش پایانی سخنانش گفت: در هر استانی که استعداد ویژه و یا مزیت نسبی در یکی از رشته‌های هنری وجود دارد، می‌توان جشنواره ملی را در آنجا برگزار کرد.

سخنرانی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی

در بخشی از مراسم افتتاحیه جشنواره‌ی فیلم فجر، علی ربیعی وزیر کار،تعاون و رفاه اجتماعی به سخنرانی پرداخت و گفت: این مناسبت نشان دهنده این است که سینمای ایران با تحول بزرگ اجتماعی ایران عجین شده و سینمای انقلاب اسلامی ایران است.

علی ربیعی بیان کرد: سینما یک شکل هنری و شکل رسانه ارتباط جمعی است که در هر دو حوزه رسانه و هنر به یک اندازه اهمیت دانست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر رابطه فیلم و اجتماع گفت: در سینمای ایران می‌توان پرسش‌های زیادی را درباره جامعه ایران مطرح کرد و با تحلیل به پاسخ آن نزدیک شد.

او گفت : وقتی می‌خواهیم به نسبت مسائل سینما و جامعه ایران بپردازیم، باید تاکید کنیم که بخش مهمی از سینمای ایران مسئولیت اجتماعی را پذیرفته و به آن عمل کرده است.

وی با بیان اینکه برخی بر این باورند که سینمای ایران نماینده قشر خاصی از جامعه است تاکید کرد که با بررسی فیلم‌های پس از انقلاب طرح این مساله یک تصور اشتباه است، چرا که در یک بازه زمانی 30 ساله می‌توان بررسی کرد که سینمای ایران واقعا چند صدایی است.

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود که بسیار طولانی شده بود و با تشویق‌های حاضران درسالن برای تمام کردن آن همراه شد، گفت: نشان دادن نشاط اجتماعی و امید از مسائلی است که سینمای ایران باید به آن توجه کند.

ایوبی: جشنواره‌ی فجر امسال جشن خواستن و توانستن است .

در بخشی از مراسم افتتاحیه جشنواره‌ی فیلم فجر که زمان برگزاری آن طولانی شده بود، رییس سازمان سینمایی با بیان اینکه جشنواره فیلم فجر امسال جشن قدرت‌نمایی جوانان است آن را جشن خواستن و توانستن دانست . امروز سینماگران برای سی و سومین‌بار مردم ایران را و همه مردم جهان را به تماشا می‌خوانند.

او گفت: جشنواره فیلم فجر جشن خواستن، توانستن، جشن پیروزی لبخند بر اخم و قهر است. پس به تماشا بنشینید تا دریابید اندازه فاصله یک لبخند را.

ایوبی که به دلیل طولانی شدن مراسم افتتاحیه متن کامل سخنان خود را نخواند و  در بخشی از سخنانش مطرح کرد: دست سینمای ایران پر است؛ پر از لبخند به زندگی و خلاقیت. جشنواره امسال جشن قدرت‌نمایی جوانان ایرانی است . سالی که گذشت با همه تلخی‌ها، شیرینی‌ها و حرف و حدیث‌هایش گذشت. با این همه این سال را سال سلام به سینما، سال هجوم مردم به سینما ، سلام به گیشه ، اقتصاد، سینما و … بنامیم.

او در پایان گفت: اگر می‌خواهید این جوان‌ها بشکوفند برای آن روزگار اهالی هنر فکری کنید.

در ادامه مراسم بزرگداشت محمد علی کشاورز (بازیگر قدیمی)، حسین جعفریان (فیلمبردار) و لابراتوارها نیز برگزار شد و برگزیدگان بخش اقلام تبلیغاتی جشنواره‌ی فیلم فجر معرفی شدند.

این مراسم که نسبتا طولانی را فقط شبکه‌های رادیویی از جمله رادیو تهران پوشش داده و برخلاف همیشه بصورت زنده از تلویزیون پخش نشد .

در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر هنرمندانی همچون سید مهدی شجاعی، خسروسینایی، ابوالحسن داودی، بهرام رادان، نیکی کریمی، باران کوثری، ویشکا آسایش، ستاره اسکندری ، آنا نعمتی، هانیه توسلی، همایون اسعدیان‌، گلاب آدینه،‌بیژن امکانیان، عبدالحسن برزیده، زرین‌دست،مصطفی کیایی، پژمان بازغی، نوید محمدزاده، جعفر صانعی مقدم، احمد رمضان زاده، آزیتا موگویی، منصور لشکری قوچانی، سعید آقاخانی، الهام کردا، علی سرتیپی، رویا تیموریان، رویا نونهالی، مهتاب کرامتی، هومن سیدی، حسین یاری، معین کریم‌الدینی، محسن خان جهانی،محمد رضا اصلانی و … حضور داشتند .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *